Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dreptul la informatie


Dany_78

Recommended Posts

 

(fac o paranteza ca a pomenit careva de medici: da, e absolut normal sa pot suna medicul, atata timp cat spitalele nu dau acces apartinatorilor; ba mai mult, traind in romania cu r mic, cum crezi ca am afla ce medicamente sa trimitem pe sectie ?! repet, in Romania, unde medicii sunt somitati de neatins, unde asistentele taie si spanzura, in spitale de stat, bineinteles, ca la privat toti se stiu comporta conform CE :-)))

 

 

Practica asta exista in Romania, de cind a aparut telefonul mobil!!!N-are legatura cu situatia actuala.

 

Nu, nu este normal ca pacientul sa aibe numarul medicului(decit daca exista o relatie de prietenie), legatura cu emdicul se tine prin cabinet, Nu, nu este normal ca parintele sa aibe numarul profesorului-decit daca acesta doreste sa aibe legatura permanenta cu parintele, datorita unor situatii ce trebuiesc tinute sub control, legatuira cu profesorul se tine prin secretariat.Daca copilul este bolnav, anunt la secretariat, care are datoria sa anunte mai departe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mie mi se pare lipsa de respect sa suni pe cineva personal cand exista o institutie si secretariat.

In alte tari asa o fi, dar noi traim in Romania, chiar cadrele didactice dau numerele de telefon personale pentru a putea comunica direct.

 

Da, or fi si parinti care scriu/suna la 23,00 seara pt prostii, sunt sigura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In alte tari asa o fi, dar noi traim in Romania, chiar cadrele didactice dau numerele de telefon personale pentru a putea comunica direct.

 

Da, or fi si parinti care scriu/suna la 23,00 seara pt prostii, sunt sigura.

 

Daca sunt ignorati nu mai fac asta. 

 

Noi nu avem grup de parinti separat, tot ce am de discutat cu dirig spun pe grupul clasei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa repet : noi traim in ROMANIA, aici nu se ocupa secretariatul de asa ceva.

Daca vreti sa intelegeti bine, daca nu, putem continua la nesfarsit discutia asta Europa vs Romania.

 

Andacos, ai plecat demult din tara, nu mai zic nimic, doar te pot invidia !

Btw, peste tot unde este o problema medicala se poate vorbi fara probleme cu medicul, in toata Europa asta, nu le pica coroana niciunuia. Dar repet inca o data noi traim in Romania inca, in EvulMediu, din pacate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O sa repet : noi traim in ROMANIA, aici nu se ocupa secretariatul de asa ceva.

Daca vreti sa intelegeti bine, daca nu, putem continua la nesfarsit discutia asta Europa vs Romania.

 

Andacos, ai plecat demult din tara, nu mai zic nimic, doar te pot invidia !

Btw, peste tot unde este o problema medicala se poate vorbi fara probleme cu medicul, in toata Europa asta, nu le pica coroana niciunuia. Dar repet inca o data noi traim in Romania inca, in EvulMediu, din pacate.

Tocmai de aceea , este normal ca autorului subiectului sa i se dea detaliile cerute, prin intermediul telefonului

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de aceea , este normal ca autorului subiectului sa i se dea detaliile cerute, prin intermediul telefonului

Nu am spus nicio clipa ca nu, dar la noi, aceste informatii se dau direct de catre invatatoare.

A facut bine ca a depus actele la secretariat, dar nu secretariatul tine legatura cu parintii, ci cadrele didactice. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unde lucrez eu parintii au acces la adresa mea de email, care este a scolii. Nu au numarul meu de mobil, ma pot suna pe telefonul scolii. Si nu exista grupuri de WhatsApp cu parintii. 

Parintii primesc email-uri saptaminal de l scola cu 'stiri'. 

In 'sistem' noi avem datele de contact ale parintilor, si se specifica cine este contactul principal. 

Daca parintii sint divortati si amindoi vor sa fie informati in acelasi timp este specificat clar asta, si  orice comunicare noi sintem obligati  sa o trimitem la ambii parinti. 

 

Uneori ca si contact principal sint trecuti si bunicii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prerea mea de parinte ; inainte de a veni in tara stabileste o intalnire cu invatatoarea si copilul sa mai discutati. Poti stabili asta prin secretariatul scolii. Eu nu stiu cum e posibil ca fiecare parinte sa aiba numarul" doamnei" si sa o poata suna sau sa ii ceara socoteala cand vrea. Si iar vorbesc de pe cealalta parte de lume, dar la noi nu e permis ca un elev sa aiba numarul de telefon , Wapp , al profesorului.E interzis.

Si eu cred ca de la secretariat iti poate spune notele, daca asta vrei. 

Dar ce importanta are ? Nu ai incredere in ceea ce iti spune copilul sau fosta sotie?

Nici macar nu conteaza.

Tatal are dreptul legal la aceste informatii de la scoala ci nu de la sotie. Scoala are aceasta obligatie. Nu inteleg de ce trebuie sa apeleze la scotie sa afle cum si ce face copilul la scoala. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos sa vina-n tara sa vorbeasca personal, pentru ca din ce spune domnul, nu i se raspunde la telefon. 

 

Collins asa e in Romania. invatatorii si dirigintii rezolva tot. si-n afara orelor de program. bine, eu ma si implic si dupa. ca, na, asa sunt eu mai fraiera. si mai sunt ca mine. si nu pe mailul scolii. ala e altceva. aici, noi, facem de toate. daca m-as apuca sa detaliez, as soca sau as fi trecuta drept-uite mincinoasa! asa, ca, tac. e mai ok.

 

In Romania e altfel, asa cum mentioneaza si Szi.

 

Comparam mere cu prune si banane.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...