Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dreptul la informatie


Dany_78

Recommended Posts

Andacos sa vina-n tara sa vorbeasca personal, pentru ca din ce spune domnul, nu i se raspunde la telefon. 

 

Collins asa e in Romania. invatatorii si dirigintii rezolva tot. si-n afara orelor de program. bine, eu ma si implic si dupa. ca, na, asa sunt eu mai fraiera. si mai sunt ca mine. si nu pe mailul scolii. ala e altceva. aici, noi, facem de toate. daca m-as apuca sa detaliez, as soca sau as fi trecuta drept-uite mincinoasa! asa, ca, tac. e mai ok.

 

In Romania e altfel, asa cum mentioneaza si Szi.

 

Comparam mere cu prune si banane.

 

In Romania multi fac asta, indiferent de domeniu.   [bla]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • Administrators

Mie mi se pare foarte normal ca tatal copilului sa aiba acces la aceste informatii. 

Nu inteleg de ce i s-ar refuza aceasta informatie? Insa cred ca ar fi utila si o conversatie telefonica cu scoala  - si explicat calm situatia si rugamintea. Multe lucruri se realizeaza cu tact si calm.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Care a fost motivul divorțului? 

Nu are nici o legatura cu problema discutata.

 

Cat despre faptul ca in tara poti pe privat contacta cadrele didactice, practica nu ar trebui incurajata. Cel mai indicat tot prin secretariat sau conducerea scolii. 

 

off topic,

velvet, chiar daca tu vrei sa ajuti, personal nu mi-as da nr privat si nu as raspunde in seara sau la ore nepotrivite.

La noi la scoala, cand au fost probleme mai grave, m-au sunat dupa nr ascuns, pe care noi nu puteam sa il accesa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca medicii si profesorii din Romania isi dau numerele de telefon personale elevilor si pacientilor de bunavoie. Asa ca nu vad de ce i-am plinge ca sint deranjati de cei din urma. Daca iti dai numarul, normal ca te vor suna! Vara-mea (profesoara) e “prietena” si pe FB cu elevi si fosti elevi, desi scoala are pagina de FB. Nu stiu de a simtit nevoia sa dea accept la niste straini, la urma urmelor. Mi se pare foarte neprofesional. Sa vada aia pe unde mai umbla “profa”, ce maninca, ce comenatrii face, etc. La fel de neprofesional mi se pare sa iti dai numarul personal de telefon sau email pacientilor sau elevilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ce legatura are motivul divortului ? Au custodie comuna, e treaba lor si a autoritatilor cum gestioneaza asta.

 

Are, și încă cum...

Poate - zic poate - el a fost mai agresiv/violent sau control freak în relație, și acum mama face tot posibilul să-l tina departe de viata fetitei.

Dacă se despărțeau sau rămâneau în relații cât de cât civilizate, de dragul copilei, acest subiect nu ar mai fi apărut. Cei doi foști soți ar fi comunicat, mama fetitei l-ar fi ținut la curent cu situația școlară, șamd. 

 

Mesajul inițial, chiar dacă se vrea un rezumat sau o prezentare stricta a situației, îmi pare concentrat prea mult pe "eu am făcut, vorbit, cerut", îmbinat cu o ușoară doza de egoism și victimizare. Pe bune, el suferă o trauma ca nu știe câți de FB are fetita la școală? Înseamnă că de fapt el nu comunica mai deloc nici cu copila, nici cu fosta soție. Dacă este stabilit de 7 ani în alta tara, înseamnă că fetita avea în jur de 3 ani când tatal a dispărut din peisaj.

Arata timp cât mama a încercat să-l tina deoparte de viata lor, pana la pronunțarea custodiei comune, înseamnă că a avut motivele ei. Întemeiate sau nu, nu avem de unde ști, dar mamele în general încearcă să-și protejeze copii. Ca se întâmplă uneori să-i folosească drept arma sau pedeapsa împotriva fostului sot, și asta e adevărat.

De aceea am întrebat care a fost motivul divorțului, ca să înțeleg de ce el nu poate afla/discuta despre situația școlară a fetitei, direct de la/cu mama acesteia. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot eu: La noi dirigintele/invatatorul  e primul punct de contact. Nu se dau sub nici un chip nr de telefon sau adresa de email personale. 

Daca sint probleme dirigintele ia contact cu profesorul si se hotarasc pasii urmatori. 

 

OT: Mie mi-a cerut un parinte adresa personala sa-mi trimita cadou de Craciun in lockdown. I-am raspus ca orice cadou se trimite pe adresa scolii, iar scola il va redirectiona, in raspunsul meu am CC directoarea.  

 

Eu la  o singura fosta eleva am dat nr personal (a terminat acum 3 ani) cu consimtamintul directoarei (nu era nevoie sa intreb dupa 3 ani) si ii cunosc si parintii.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Dacă se despărțeau sau rămâneau în relații cât de cât civilizate, de dragul copilei, acest subiect nu ar mai fi apărut. Cei doi foști soți ar fi comunicat, mama fetitei l-ar fi ținut la curent cu situația școlară, șamd. 

De aceea am întrebat care a fost motivul divorțului, ca să înțeleg de ce el nu poate afla/discuta despre situația școlară a fetitei, direct de la/cu mama acesteia. 

Eu sunt de parere ca el nu are de ce sa tina aceste discutii, daca nu vrea, cu mama copilului. E dreptul sau de parinte  sa fie informat direct de scoala, din moment ce are custodie comuna.

 

Acuma scriem scenarii, ca vad ca initiatorul topicului nu a mai raspuns.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Are, și încă cum...

Poate - zic poate - el a fost mai agresiv/violent sau control freak în relație, și acum mama face tot posibilul să-l tina departe de viata fetitei.

Dacă se despărțeau sau rămâneau în relații cât de cât civilizate, de dragul copilei, acest subiect nu ar mai fi apărut. Cei doi foști soți ar fi comunicat, mama fetitei l-ar fi ținut la curent cu situația școlară, șamd. 

 

 

 

Omul  scris clar ca au custodie comuna.

 

Ce ne mai place sa ne dam cu presupusu. 

 

Parintele vrea informatii directe de la scoala, eu nu vad absolut nimic rau in asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...