Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dreptul la informatie


Dany_78

Recommended Posts

Au custodie comuna de foarte puțin timp, câteva luni. 

Si da, îmi pot da cu presupusul oricât doresc sau îmi place, atâta timp cât e un forum public, iar inițiatorul a prezentat doar câteva bucatele din puzzle-ul care alcătuiește situația lor. De ce crezi ca Marius a avut acea reacție? Coincidenta sau nu, și eu am simțit ceva similar, citind mesajul inițial, înainte ca Marius sa posteze. Nu am perceput neapărat agresivitate, ci altceva, nici nu știu cum s-o definesc, senzație de ceva ciudat/creepy/energie negativa? 

Acum pe bune, dacă cei doi rămâneau în relații ok, cu sau fără custodie comuna, chiar crezi ca mama fetitei nu l-ar fi ținut la curent cu evoluția celei mici, cu calificativele obținute, cu activitățile extrașcolare, cu discuțiile de la ședințele cu părinții? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Au custodie comuna de foarte puțin timp, câteva luni. 

Si da, îmi pot da cu presupusul oricât doresc sau îmi place, atâta timp cât e un forum public, iar inițiatorul a prezentat doar câteva bucatele din puzzle-ul care alcătuiește situația lor. De ce crezi ca Marius a avut acea reacție? Coincidenta sau nu, și eu am simțit ceva similar, citind mesajul inițial, înainte ca Marius sa posteze. Nu am perceput neapărat agresivitate, ci altceva, nici nu știu cum s-o definesc, senzație de ceva ciudat/creepy/energie negativa? 

Acum pe bune, dacă cei doi rămâneau în relații ok, cu sau fără custodie comuna, chiar crezi ca mama fetitei nu l-ar fi ținut la curent cu evoluția celei mici, cu calificativele obținute, cu activitățile extrașcolare, cu discuțiile de la ședințele cu părinții? 

Dar de unde stii ca nu il tine la curent? Dar poate nu vrea sa o mai deranjeze cind poate afla direct de la sursa ce si cum. Fosta i-a dat numarul personal al invataroarei. Deci sint in contact. Mie mi s-a parut foarte civilizat initiatorul topicului, nicidecum agresiv sau mai stiu eu cum.

 

Eu as suna directorul scolii si mi-as expune problema sau cind am drum in Romania vizitez scoala si vorbesc cu invatatoarea. E important sa cunosti personal pe cel cu care ai de a face. Cred ca lipsa raspunsului e si din cauza de Covid si toata nebuneala creata in Romania.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

n-am cum sa nu-mi dau numarul. ca sunt in grup cu parintii clasei, alt grup cu copiii. nu sunt prietena cu ei pe FB , nu mai am FB de vreo 5 ani. dar am zilnic de transmis si anuntat cate ceva. ni se trimite pe grupul profesorilor scolii si/sau pe mail, noi trebuie sa anuntam parintii mai departe. sunt in vreo 15 grupuri, de cand cu covidelul, de vreo 2 ani.

 

aici NU se ocupa secretariatul! ci noi, invatatorii si dirigintii.

 

sa nu ma planga nimeni, n-am nevoie. e datoria mea. fac ce pot. ma dau peste cap si trebuie sa rezolv.

 

Letitia daca nu stii care e treaba pe-aci,lasa cuvintele ca "neprofesional".

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

n-am cum sa nu-mi dau numarul. ca sunt in grup cu parintii clasei, alt grup cu copiii. nu sunt prietena cu ei pe FB , nu mai am FB de vreo 5 ani. dar am zilnic de transmis si anuntat cate ceva. ni se trimite pe grupul profesorilor scolii si/sau pe mail, noi trebuie sa anuntam parintii mai departe. sunt in vreo 15 grupuri, de cand cu covidelul, de vreo 2 ani.

 

aici NU se ocupa secretariatul! ci noi, invatatorii si dirigintii.

 

sa nu ma planga nimeni, n-am nevoie. e datoria mea. fac ce pot. ma dau peste cap si trebuie sa rezolv.

scoala trebuia sa va faca adrese de email ca sa comunicati ce aveti de comunicat oficial parintilor. In romania angajatii in orice domeniu, isi dau adresele si numerele personale de telefon clientilor? Firmele nu va fac adrese cu numele vostru si numele firmei in coada? Ca de exemplu gica.prostu@speranta.ro. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici macar nu conteaza.

Tatal are dreptul legal la aceste informatii de la scoala ci nu de la sotie. Scoala are aceasta obligatie. Nu inteleg de ce trebuie sa apeleze la scotie sa afle cum si ce face copilul la scoala. 

 

Absolut.

Dar si comunicarea intre parinti ramane chiar daca au divortat. De fapt scoala ar trebui sa fie mai interesata sa transmita amandorura aceste informatii pentru ca are si drepturi dar si indatoriri. 

 

Sper ca initiatorul subiectului va aparea sa lamureasca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Au custodie comuna de foarte puțin timp, câteva luni. Si da, îmi pot da cu presupusul oricât doresc sau îmi place, atâta timp cât e un forum public, iar inițiatorul a prezentat doar câteva bucatele din puzzle-ul care alcătuiește situația lor. De ce crezi ca Marius a avut acea reacție? Coincidenta sau nu, și eu am simțit ceva similar, citind mesajul inițial, înainte ca Marius sa posteze. Nu am perceput neapărat agresivitate, ci altceva, nici nu știu cum s-o definesc, senzație de ceva ciudat/creepy/energie negativa? Acum pe bune, dacă cei doi rămâneau în relații ok, cu sau fără custodie comuna, chiar crezi ca mama fetitei nu l-ar fi ținut la curent cu evoluția celei mici, cu calificativele obținute, cu activitățile extrașcolare, cu discuțiile de la ședințele cu părinții?

 

Erai doar curioasa, atata tot.

Iar faptul ca Marius a avut nu stiu ce reactie nu este deloc un argument favorabil. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

scoala trebuia sa va faca adrese de email ca sa comunicati ce aveti de comunicat oficial parintilor. In romania angajatii in orice domeniu, isi dau adresele si numerele personale de telefon clientilor? Firmele nu va fac adrese cu numele vostru si numele firmei in coada? Ca de exemplu gica.prostu@speranta.ro.

 

In Romania suntem parinti de tot felul si nu suntem toti asa de evoluati ca voi in uk.  [ph34r]  [:-@]

Aproape toata lumea are un tel cu whattsapp , dar putini au adresa de email si nu au nevoie de asa ceva.

De aceea este mai usor si mai prompt sa se foloseasca whattapp. 

Da, este mai dificil ptr profesor sa aiba telefonul la indemana parintilor, dar depinde ce le permite. 

Cum spuneam, comunicarea se poate face doar pe grupul parintilor si atunci e totul vizibil si e ok. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...