Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

Am făcut la prânz paste scurte din quinoa cu sos marinara cu busuioc (cumpărat) și felii de cârnăcior proaspăt. Și compot de prune și mere.

 

Pentru săptămâna urmätoare, o oală de ciorbă cu perișoare, chiftele la cuptor și șnițele de pui. În timpul săptămânii fac diverse garnituri rapide: fasole verde, mazăre, cartofi țărănești.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu m-am "intins" cu borsul de fasole  si salata din piept de pui,citeva zile, asa ca a trecut saptamina.

 

Ieri am facut pizza, iar astazi facem chinezarii.Am sa bag mai spre seara si o tava cu friptura la cuptor, miine cind ajungem acasa, fac doar un pic de piure de cartofi.Cred ca friptura o sa ajunga vreo doua zile.

 

Mai departe nu stiu exact...o sa vad asa din mers.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata de luni !

Weekend cu de toate la noi, asa ca sambata am reusit sa fiu totusi harnica, cu intreruperi :-)  dar am gatit asa: pentru pranz tagliatelle cu sos de rosii, pentru cina chiftele si dovlecei si conopida pane (din astea aduc si eu la serviciu); pe langa astea am facut o supa de varza murata cu carnati picanti, 6 caserole mici cu racituri, conopida gratinata, o tocanita de porc impartita - jumate cu tagliatelle, jumate cu galusti.

Dulce am facut briose cu cafea si ciocolata (au iesit foarte bune) si m a chinuit rau de tot talentul asa ca am facut savarine, reteta cu aluat dospit - nu le voi mai repeta, voi incerca poate reteta cu pesmet. De fapt ar trebui sa incerc si eu rulada Pavlova, sa vad cat curaj o sa am in viitoerul apropiat :-)

Duminica dimineata am facut pizza si minipizza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In week end

Peste, chiftelute prajite, langosi, piure de cartofi, salata verde, sandw cu avocado.

 

Dulciuri am mancat in oras: inghetata si waffe cu banane, capsuni  si ciocolata  [il]

 

Szy, cum e supa asta cu carnati ? Ii prajesti si ii pui in supa?sau mancati separat? 
Ne dai si reteta de briose? Please  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Supa de varza murata e una extrem de simpla: am pus in oala o ceapa taiata marunt, 3 linguri de maglavais de la borcan - morcov/telina/patrunjel razuit, carnat picant uscat taiat felii (se poate inlocui cu bacon sau alte afumaturi, dupa gust), le las acolo 2-3 minute la inabusit, pun pasta de ardei rosu, apa si varza murata (eu o las un pic la apa sa nu fie foarte acra, dar asta este o supa traditionala de 1 ianuarie  [:-)))]  deci e dupa gust acreala).  Uite si o reteta https://savoriurbane.com/ciorba-de-varza-murata-cu-afumatura-ciolan-costita-carnati-afumati/ nici nu stiam ca o au si fetele de pe SU.

 

Pentru briose:  https://smittenkitchen.com/2007/07/double-chocolate-layer-cake/ am facut jumate de portie si mi au iesit 24 de bucati. Mentionez ca ies briose plate si se pot orna minunat cu crema sau frisca, inainte de a fi mancate. Eu le mananc simple :-) 

 

edit ca nu apare tot mesajul  [alcool]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Supa de varza murata e una extrem de simpla: am pus in oala o ceapa taiata marunt, 3 linguri de maglavais de la borcan - morcov/telina/patrunjel razuit, carnat picant uscat taiat felii (se poate inlocui cu bacon sau alte afumaturi, dupa gust), le las acolo 2-3 minute la inabusit, pun pasta de ardei rosu, apa si varza murata (eu o las un pic la apa sa nu fie foarte acra, dar asta este o supa traditionala de 1 ianuarie  [:-)))]  deci e dupa gust acreala).  Uite si o reteta https://savoriurbane.com/ciorba-de-varza-murata-cu-afumatura-ciolan-costita-carnati-afumati/ nici nu stiam ca o au si fetele de pe SU.

 

Pentru briose:  https://smittenkitchen.com/2007/07/double-chocolate-layer-cake/ am facut jumate de portie si mi au iesit 24 de bucati. Mentionez ca ies briose plate si se pot orna minunat cu crema sau frisca, inainte de a fi mancate. Eu le mananc simple :-) 

 

edit ca nu apare tot mesajul  [alcool]

Incerc asa, vad ca forumul iar e la forma maxima  [alcool]  [alcool]  [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Szy,

tu esti o draguta si raspunzi promt. Tortul arata demential. Dar e diabet curat, nu cred ca incerc reteta.  
Pt supa, trebuie sa cumpar varza murata, mai intai. 
Oricum sunt in mod pana de retete si idei si m am cam saturat de gatitul asta zilnic sau la doua zile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu incerc sa fac dulciuri sanatoase, cu fructe, creme usoare, tot felul de placinte, etc

Daca am nevoie de o chestie mega concentrata imi cumpar niste halva sau baclava de la turci. 

Si fimiu mi a zis sa nu ii mai cumpar bomboane/biscuti,(ii mai luam cate o atentie)  ca nu se poate opri pana nu termina  pachetul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciorba mea de perișoare a ieșit foarte bună, acrită cu zeamă de varză. Și perișoarele le-am mai perfecționat, cu mai multă vită decât porc, mai dietetice.

Am mai făcut o prăjitură turnată cu mere, culmea e că am făcut aluatul de două ori, că prima dată a ieșit prea lipicios. Ambele dăți am uitat să pun lapte! A ieșit fragedă, bună totuși. În unele rețete de pe net e scris greșit o lingură de praf de copt la 9 linguri de făină, în loc de o linguriță. Praful de copt în exces usucă și dă un gust de făinos. Deci atenție, o linguriță.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...