Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna! 

Sunt noua pe acest grup si in plus, si gravida. Eu incerc sa am grija ce mananc, mai ales ca nu trebuie sa iau multe kg in sarcina (am intrat cu un plus  [fri] ).

Dimineata mananc terci de ovaz cu seminte chia, indulcit cu miere si putina scortisoara, deasupra un fruct (mar, para, struguri, fructe de padure - it depends) si oleaginoase 1 pumn - migdale, nuci pecan, caju etc.

Pt pranz si seara am asa-

1. Lunea e ziua de oua si aici pot face: spanac cu oua fierte (nu mai pot posate ca ramane galbenusul curgator si nu e voie in sarcina),shakshuka, salata cu rosii+oua si usturoi (de pe savori urbane am descoperit), omleta cu branza si salata, etc.
2. Miercuri e ziua de carne de pasare (pui, curcan): ostropel de pui (familia cu piure, eu cu putina mamaliga sau simplu), uneori daca am pofta shaorma de casa (eu mananc fara cartofi, doar carnea si salatele + sos), familiei mai le fac si butter chicken (eu pauza ca e picant), chiflelute marinate, sau tavi la cuptor cu muuulte legume si carne si condimente.
3. Vinerea e zi de peste: somon sau pastrav la cuptor cu salata de conopida (conopida putin fiarte si un sos de iaurt grecesc + usturoi si patrunjel) sau legume la cuptor sau broccolli cu usturoi (fiert 5 min si apoi cu putin ulei calit usturoiul, adaugat broccolli, si la sfarsit extra usturoi). Piure pt baieti.
4. Restul zilelor proteina care nu provine de la animale. Si avem- supa crema de linte, curry de linte fara sa fie picant, cous-cous cu tocanita de ciuperci, dovlecei, morcov, ceapa, burget de naut, chiftele de naut sau falafel, ciulama de ciuperci, etc.

Ca ciorbe sau supe (trebuie sa avem in casa ca mai avem 2 baieti) fac supe creme (de linte, de legume dar pun cartof dulce in locul cartofilor albi), ciorba radauteana, supa de galuste, ciorba de fasole (fara carne, nu mananca baietii prea multa carne), supa crema de rosii, ciorba de perisoare, ciorba de legume. 

Cam pe aici ne invartim. La dulce, eu nu prea am voie  [batcap] , dar de obicei, caut sa fac dulciuri vegane baietilor, uneori gogosi cu lingura, un salam de biscuiti, mai fac si prajituri dar la sarbatori. Nu stau de deserturi maxim  .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...