Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Imi spune si mie cineva cum mananc branza asta

https://www.papillesetpupilles.fr/2016/12/raclette.html/

Nu e neaparat nevoie de aparat, ca doar cand a aparut, la origini, era o branza incalzita langa cuptor  si ‚raschetata’peste ce era in farfurie.

Elvetienii o servesc alaturi de castraveri/mini ceapa murati in otet, legume la gril, cartofi copti in coaja sau paine, bauturi calde sau vin alb.

 

Eu o prepar simplist la cuptor, pe felii de toast si alegem ce garnituri vrem. Am mai vazut o reteta cu ceapa, smantana si branza topita in tigaie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Collins, sorry, dar branza toputa in tigaie nu-i racleta [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] .

Racleta e in primul rand un moment convivial, cand ne adunam in jurul mesei si povestim si asteptam sa se topeasca o bucatica de branza, pe care o savuram apoi cu jambon crud, un pic de cartof, un castravete acru si apoi iar povestim cat asteptam sa se topeasca a doua felie de branza :).

 

In Franta nu cred ca exista familie fara aparat de racleta. Judoka inca nu are, dar sta de putin timp in Franta  .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Varză à la Cluj adaptată, cu varză dulce și fără orez și supă de pui cu găluște.

Deseară clătite și plăcintă cu mere.

 

Echivalentul raclettei ca masă convivială în Québec e fondue. Se face și raclette dar fondue e mai populară. De brânză sau o supă (fondue chinoise) în care se bagă feliuțe f subțiri de vită și legume.

Am făcut fondue  de brânză la o masă cu prieteni, am o caserolă de fondue și un arzător mic cu spirt. Am servit cu un platou mare de crudități.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

In Franta nu cred ca exista familie fara aparat de racleta. Judoka inca nu are, dar sta de putin timp in Franta  .

Idem in Germania. E mâncarea “oficială “ de revelion de ex. ( dispozițiile de raclete din magazinele alimentare spun asta ) 

noi mai tăiem carne cruda frageda sau bacon și o lăsam pe granitul de sus la prăjiți . 

cartofi mici de sparghel si fierți sunt iarăși buni . 

 

Am și aparat de fondue. Dar brânza de fondue are un gust pronunțat de vin și egal in ce varianta o iau, nu m- a convins încă . 

Noi am făcut in aparatul se fondue și carne prăjită . Dar acolo era moft. Trebuia sa fii mancat bine in avans . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...