Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

 

In Franta nu cred ca exista familie fara aparat de racleta. Judoka inca nu are, dar sta de putin timp in Franta  .

  , eu o iau pt gust.

Si nici in viitor nu cred ca investim in aparat, raaar avem o seara apero.  [buca]  Cumpar mereu cand sunt targurile de iarna, prefer raclette, in loc de currywurst.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Idem in Germania. E mâncarea “oficială “ de revelion de ex. ( dispozițiile de raclete din magazinele alimentare spun asta ) 

 

Da ??? [:-/] e prima oara cand aud asta. Eu credeam ca e friptura, salata de cartofi si garnitura de varza rosie. 

 

La subiect : peste la cuptor si garnitura de brocolli. Desert:placinta cu iaurt.

 

Coliins  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nici nu mai stiu exact ce am avut saptamina asta, insa cumva am avut cam pentru doua zile ce am gatit.Am facut ciotoiase la cuptor si orez cu ciuoperci -garnitura( am facut cu ciuperci din conserva ca nu prea imi place cum se coloreaza orezul de la ciupercile proaspete, insa nu au avut niciun gust), cu castraveti murati.

 

Am facut ciorba cu perisoare-din care mai am si astazi ca familionul nu s-a ingramadit-fii mio nici nu a gustat, iar barbatu' a mincat odata si chipurile a fost prea grasa , ceea ce i-a creat nu stiu ce disconfort.

 

Ieri am avut pizza -din aia inghetat din magazin, am fost plecat si nu am avut timp sa gatesc.

 

Am cumparat ieri niste costita de porc(scarita) pe care imediat o marinez si o bag la cuptor, la grill, diseara.Probabil cu cartofi prajiti.

 

Mai departe nu am niciun plan...am luat niste varza de Bruxelle , vreau sa fac cu cartofi, am luat niste hamburgheri veggie- sa incercam sa vedem cum este "imitatia" de carne.An luat niste smintina romaneasca(am ajuns la magazinul rusesc) si vreau mamaliga cu brinza( am luat si brinza dde vaca cu capra) si smintina, cu oua ochiuri...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da ??? [:-/] e prima oara cand aud asta. Eu credeam ca e friptura, salata de cartofi si garnitura de varza rosie. 

 

La subiect : peste la cuptor si garnitura de brocolli. Desert:placinta cu iaurt.

 

Coliins  [flo2]

 

Clasa Mayei corespondeaza cu o clasa din Frankfurt si aia toti au scris ca de Revelion mananca racleta. Si copiii francezi tare s-au minunat si au concluzionat ca au scris ca asta invatasera la franceza (scrisorile erau in franceza). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesant ce spuneti,dar daca aduna oamenii in jurul mesei inseamna ca e de bine.

Ce corespondent ar avea in Romania ? Gratarul?

Cred ca aici e cheese board, sau charcuterie board, nu stiu.

 

Am invatat un cuvant nou, flexitarian, adica esti vegan , poate si vegetarian dar mai scapi si la carne.Flexibil , adica:))  Chiar trebuia un cuvant si pentru asta.

 

Hamburger vegetarieni cred ca-s din fasole sau naut. Si eu fac din naut si tot felul de legume pe care le calesc un pic, mai adaug si cartofi sfaramati cu furculita. Sunt foarte buni dati prin pesmet.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Collins, suntem in tara branzei :))), deci da e branza in baruri, e branza la casele mari si e branza la cantina copiilor.

 

Francezii mananca dulce dimineata :): croissants &co, brioches sau pur si simplu paine cu unt si dulceata. Noi suntem romani deci mancam sarat :))).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...