Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

Buna dimineata de luni !

Sambata am fost harnica, pentru pranz am facut supa de pui, spanac (pt mine) si penne scurte cu sos de rosii, torosh. Seara terminasem si ciorba-gulyasul. Duminica dis-de-dimineata am facut o mancarica de mazare, niste ciuperci trase la tigaie, cartofi natur cu patrunjel verde, dovlecei pane si snitele de pui si porc. Dulce am primit noi, de data asta, Tiramisu`. Pt mine facusem wafe sarate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata,

 

In week end : ciorba de perisoare, pilaf, hummus, chiftele de dovlecei. Fii mea a facut omleta si guacamolle. Doua zile nu mai gatesc.  
Saptamana asta mai e in plan  deocamdata tocanita  de porc si salata de cruditati. Copiii vor prajitura, ca sunt in vacanta si au timp sa prepare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

In primul rand sorry pentru confuzie, credeam ca e clar ca poza e luata de la net ....

 

In week end a facut pomana porcului cu mujdei sambata si musaca de vinete ieri. Fetele au fost plecate care in cotro asa ca a fost simplu.

 

Pt saptamana asta singurul plan e o mancare indiana si nemuri pt miercuri In rest habar nu am.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Halal se mai vinde numai la magazinele musulmane si evreiesti , nu cred ca alte macelarii au.

Halal se numeste la musulmani.

Kosher se numeste la evrei.

 

Halal inseamna "permis" ("haram" inseamna "interzis", "nepermis") - animalele sint crescute fara hormoni, antibiotice si au o hrana strict vegetariana. Metoda sacrificarii este importanta (rugaciunea, felul cutitului, etc.); in mod special golirea completa de sange a carcasei animalului (ceea ce duce la risc mult mai scazut de contaminare cu bacterii).  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, halal  si kosher , in linii mari sunt asemanatoare , dar exprima si unele diferente.

In dieta kosher nu se consuma niciodata la aceeasi masa lapte( lactate) si carne. E strict interzis sa fie consumate impreuna. Multe familii evreiesti au doua frigidere, doua masini de spalat vase, vase diferite, pentru consum de carne si consum de lapte.

 

Halal nu inseamna si calitativ decat daca sursa e o ferma cunoscuta , iar pretul e pe masura, dar majoritatea carnii halal , cea de larg consum, e de cea mai proasta calitate.

Eu , cat am trait in Romania, am mancat numai halal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Halal nu inseamna si calitativ decat daca sursa e o ferma cunoscuta , iar pretul e pe masura, dar majoritatea carnii halal , cea de larg consum, e de cea mai proasta calitate. Eu , cat am trait in Romania, am mancat numai halal.

 

Nu știu cum e carnea Halal in Rom, dar aici (in zona mea) mie mi se pare calitativ mai buna si prețul este mai ridicat. 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...