Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Saptamana asta am mai facut un ratatouille cu carne de curcan, snitele cu cartofi prajiti si salata de cruditati, ravioli cu sos si salata.

Maine fac pt pranz gratar si legume la tigaie, seara burgeri maison, duminica un muschiulet in aluat cu piure + nelipsita salata la fiecare masa :).

Pt saptamana viitoare nu am nicio idee. stiu cavreau sa fac un cozonac, mai departe .... si trebuie sa si gatesc mai mult ca sunt fetele in vacanta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mcoca, cum faci ratatouille cu carne de curcan? Tocata sau...? Am niste carne tocata de curcan si nu prea am retete, idei, in afara de niste chiftelute.

 

Zilele astea am facut multe snitele de pui, salata de vinete, supa de linte cu legume si fasole rosie, gratar de pui si de vita, orez brun si salbatic, brocoli la abur, salata de sfecla.

Ador salata de sfecla rosie, si copilului ii place. Gaselnita e ca acum cumpar sfecle fierte, in vid, si e gata in 2 minute. Genial!

Am facut si cornulete cu rahat de care imi era pofta de vreo luna. Au iesit foarte bune.

 

Plan pentru zilele urmatoare: sa folosesc ce am in frigider si congelator si sa nu mai cumpar nimic nou, in afara de paine, lapte si fructe. Vreau sa risipesc cat mai putine alimente.

Deci va fi farfuria clasica: 1/3 proteine (carne de pui, curcan, oua, branzeturi), 1/3 cereale, derivate (aici am orez brun si naut cred ca-i zice (pois chiches), paste vreau sa le evit ca sunt toate "albe" si trebuie integrale - cred ca voi dona toate pachetele de paste la o banca alimentara) si 1/3 legume (am spanac, fasole verde, ardei gras, mai cumpar ceva dupa mijlocul saptamanii).

Si neaparat o ciorba, de pui sau de legume.

Desert trecem la mai rarut, am terminat cu "poftele". E greu ca am brutaria/patiseria frantuzeasca practic vizavi, iau painea de acolo, e sanatoasa si delicioasa si rafturile sunt pline de tentatii.

 

Ati ghicit sunt la regim, nu pentru slabire, medical.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, ca la tocanita: carnea cubulete prajita un pic la inceput, apoi pun ceapa pana devine sticloasa, dovlecelul, ardeiul, rosiile le las sa dea un clocot si la sfarsit pun vinetele prajite in prealabil (sau la cuptor) si usturoiul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur din carnea tocata de curcan poti sa faci o musaca de dovlecei. In carne eu pun ceapa un pic calita, morcovi  rasi, o rosie tocata, 2-4 linguri de tarate de ovaz (ca pt regim).

Pun jos un rand de dovleci taiati rondele (rand mai gros sau mai subtire cum vrei), sarez un pic, pun carnea, apoi iar un rand de devlecei. Deasupra pun oua batute cu iaurt si branza rasa pe deasupra.

Dovleceii ii tai rondele la mandolina, deci nu pun literalmente un rand, ca ar fi prea subtire ...

 

Daca spui ca esti la regim, 1/3 de feculente este ff mult la varsta noastra (si activitatea fizica moderata).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ghidul alimentar canadian și dr. de familie asta predică aici: porția zilnică să conțină câte o treime din fiecare grup alimentar proteine-vegetale-produse cerealiere.

Voi avea și o consultație la un nutriționist și voi vedea ce-mi mai spune și acolo.

 

Azi am făcut ciorba de sfeclă cu cartofi și multe legume, felul doi coaste și cartofi pai la cuptor.

 

Mâine cred că fac musacaua de dovlecei cu carne tocată de curcan.

 

Mcoca, merci pentru rețete.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi bbq, rice cauliflower, salata cu dressing de raspberry.

 

Eu imi pun in general, in farfurie 70%veggies, 20% proteina si 10% carbs…. Si tot nu reusesc sa slăbesc… cred ca trebuie sa renunț si la cele 3 linguri de orez .

 

Pâine mănânc poate o felie pe săptămâna si fac mereu in casa.

Dulciuri 1-2 ori pe sapt in cantități mici

 

Maine e meciul de fotbal … ne cam facem de cap cu mâncarea.

Chips, guacamole, costite de porc si cu bbq sos, aripioare de pui cu sos asiatic.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...