Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

Fleur, am fost si eu la o notritionista acum cativa ani si ceva de genul mi-a zis si mie: o palma de proteina, un pumn de feculenti si o mana de legume. In 3 saptamani, 3kg am pus :) apoi m-am stabizat. Numai ca scopul meu nu era sa pun 3kg ci sa scap de 7 ....

 

Am vazut apoi un doctor generalist specializat in nutritie si tipa aia m-a invatat sa mananc si sa slabesc mancand. Un regim pe baza de IG fac, dar il fac de 2 ani aproape.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Am vazut apoi un doctor generalist specializat in nutritie si tipa aia m-a invatat sa mananc si sa slabesc mancand. Un regim pe baza de IG fac, dar il fac de 2 ani aproape.

 

Cum?

 

Ce idee minunata cu musaka de dovlecei.Sper ca nuntrebuie prajiti, mie asta nu imi place la musaka, ca trebuie sa prajesti tot, vinete, cartofi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am urmarit ieri un reportaj despre producerea carnatilor in Franta.
Aleluia, habar nu avem ce mancam. [batcap]  Deci, chiar daca ,materia prima,respectiv carnea de porc este frantuzeasca , o trimit la procesare in fabrici din Egipt sau China, unde mana de lucru e de patru ori mai ieftina, dupa care o trimit mii de km inapoi la vanzare Si nu e o fabrica izolata, sunt lanturi intregi de distibutori/comercianti care procedeaza asa.
Sau producatori din piete care cumpara carnatii de la supermarket si ii revand la pret mai mare. Si tu crezi ca iei ceva local, sa incurajezi taranii din zona si productia locala.

————

De la mag rom, am cumparat gogosari conserva. De raureni, produsi in Turcia.  [fri] mi se pare grav.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum?

 

Ce idee minunata cu musaka de dovlecei.Sper ca nuntrebuie prajiti, mie asta nu imi place la musaka, ca trebuie sa prajesti tot, vinete, cartofi, carne :)

Saptamana asta copilu-i in vacanta si vrea sa faca spring rolls si samosa!

Eu fac musaka de dovlecei sau de vinete și le pun crude, nu prăjești nimic. In felul asta musacaua nu iese uleioasa. O singura data am prăjit vinetele și toată musacaua plutea in ulei după ce am scos-o din cuptor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Cred ca dupa o anumita varsta, plus premenopauza, etc., nu  mai slabim pastrand doar echilibrul nutritional. 

Intermitent fasting, keto, poate merita incercat, eu cum spuneam sunt acum la dieta medicala, dar nu ma deranjeaza bineinteles daca as si slabi.

 

Bun, azi am facut pana la urma chiftelute din carnea tocata de curcan, pot face garnituri diferite 2-3 zile si luam si la pachet la scoala. Una peste alta nu sunt mare fan carne tocata de pasare, am pus multe ierburi si verdeturi in compozitie.

Pentru copil am facut o budinca de paste cu branzeturi, la cuptor.

Dupa ce terminam astea, plus ciorba de sfecla, as face niste ardei umpluti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, multa sanatate ! [flo]

 

Eu tin din nou Montignac , inncerc adica [ph34r] , pt mine e singura dieta "normala" plus mancat la ore fixe 10-13-16-19 si atat. La10 - kefir+fructe (diverse berries, congelate)+chIa+tarate ovaz, la 13 pranz normal - la serviciu mergem pe varianta de salata de cruditati + carne/ton/diverse sau cate o mancare de fasole/spanac/mazare depinde cine ce aduce de acasa; la 16 doar o cafea cu lapte si la 19 o portie minuscula de ce am acasa.

 

Sambata m am plimbat foarte mult, asa ca am gatit doar dupa-masa: spanac reloaded pt cina, niste piept de pui cu smantana si galusti, o supa de cartofi cu costite afumate si m am simtit curajoasa si am facut sarmale    Am mai avut o punga de vinete in congelator si am facut o salata.

Seara tarziu am scos din cuptor si un chec cu visine (la tava normala) pentru care am pregatit un sos de ciocolata (am avut o punga plina de mosi de ciukalata plus alte ciocolati care nu se mai mancau  [biz] )

Duminica dis-de-dimienata am fiert orez basmati+broccoli, niste cartofi dulci si am pus la cuptor somon si salau. Pe langa astea am facut snitele de porc si pui.

Pana sambata eu sper sa nu mai gatesc  [^]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineața , 

incep săptămâna fără nici un plan concret, deocamdată azi fac niște humus.

 

Mie cel mai ușor de ținut mi se pare postul intermitent : nu costa nimic, nu calculezi calorii, se regenerează celulele de la pauza alimentara. Doua mese ( legume, supe  plus proteine) pe zi, fără rontaieli între . Masa de seara luată la ore rezonabile, cu 3-4 ore înainte de culcare. 
Pt diferite boli, gen hipertensiune, e f indicată dieta mediteraneeana. Hidratare suficientă . 
Am mai încercat tot felul de batoane de proteine cu afine, unt de arahide. Interesant. Sunt bune înainte de orele de sport. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...