Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

Lasagna mea cu legume s-a transformat în tocană de vită cu legume la slowcooker, cu multă ceapă, ardei și ciuperci.

 

Spanacul l-am făcut piure, cu mămăligă și ochiuri. La mămăligă am descoperit brânza de vaci perfectă, cottage cheese, cred că echivalentul românesc e perluțe de brânză cu smântână.

 

Valentina, ce bine sună plăcintă cu brânză și ceapă verde. Pui numai cozile? Brânză sărată presupun.

Poate încerc și eu în weekend, am telemea, brânză de vaci și foi de plăcintă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fleur, pun toata ceapa, asta e reteta:https://savoriurbane.com/placinta-floare-cu-branza-sarata-usturoi-si-cozi-de-ceapa-verde/

Tu daca ai foi de placinta, fa-o cu ele, sa nu mai faci aluat.

Maine fac urzici cu mamaliga, s-au facut suficient de mari ca sa le pot culege, nu mai am rabdare! O sa fac si o ciorba de os afumat, barbatul vrea friptura si mici la gratar cu mujdei de usturoi verde.

Am primit niste faina de moara si as incerca sa vad daca imi iese cozonac din ea, sa vad ce timp am.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am tinut de plan, insa musacaua mea nu a vut succes, nu s-a mincat,decit in ziua in care am facut-o si foarte putin a doua zi.

 

Ieri am avut dulce acrisor de la Uncle bens, iar astazi fac un pui la cuptor.Miine cred ca fac un sos de bolognese , pentru doua zile.

 

Miercuri cred ca am s afac piept de pui cu ciuperci si smintina, mai departe nu stiu exact!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sambata m a lovit harnicia, asa ca la pranz am avut mancare de spanac si de dovlecei, chiftele cu cascaval (semipreparate) si oua ochiuri, am fiert supa de pui (iar cu fidea) si din exces de zel am facut musaca de cartofi si seara paneurile (dovlecel, conopida, carne de porc si pui) si am fiert si niste cartofi dulci (trasi apoi cu ulei de masline la cuptor) si am facut si niste ciuperci la tigaie cu usturoi.

Duminica dis-de-dimineata am facut 2 tavi de chec cu nuca, ciocolata si afine si am impartit cu vecinele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu acum am realizat ca de fapt saptamina ce vine e pastele catolic!!!! [batcap] [batcap]

 

Nu am niciun plan, nicio idee, insa trebuie sa incropesc vreun plan ca saptamina asta am un pic mai mult timp liber si as putea merge la umparaturi.

 

Cred ca am sa fac intr-una din zile rulade de vita-de asta e important pentru mine sa merg la cumparaturi din timp, sa am timp sa le fac, ca nu stau in ziua de paste sa fac rulade-m-ar interesa un grill, insa habar nu am cum va fi vremea.deocamdata avem zapada [alcool] [alcool] si prognoza nu arata prea multa primavara  saptamina asta!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, exact, si eu sunt dezorientata cu Pastele care vine peste noi :). Nu stiu, nu am vazut martie trecand. 

 

Am gatit mult saptamana trecuta. Am avut asa: salata de linte, quiche, supa de praz, tartifleta, ratatouille, quenelle, clatite dulci si sarate, muschiulet in aluat, gratin de cartofi.

Azi seara pizza, maine resturi din frigider, miercuri o tarta cu legume si salata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu mai stiu in ce ordine am gatit , supa cu galuste, piept de pui cu sos de curry, crema de linte, (asta e prima oara cand fac) , cous-cous, varza la cuptor, prajitura cu ciocolata, langosi.

 

Azi o tocanitza de porc si maine mancare de cartofi si salata de varza murata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Lintea e si preferata mea dar nu am facut niciodata supa crema, doar dahl sau salata.

 

Collins, eu am facut crema, nu supa. Seamana cu fasolea batuta. Am pus ceapa rosie calita, ulei de masline, o lg bulion, codimente, sare, bucatele de branza (din asta mai tare, gen parmezan) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...