Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

Eu vin tarziu in fiecare zi, ma duc la fizioterapie, asa ca nu am timp de mare lucru, am facut mamaliga cu branza, bacon si ou ochi, cartofi cu parmezan, usturoi si patrunjel (astia o sa-i repet curand), azi o sa ajung un pic mai devreme si-o sa fac o mazare simpla si poate bag si o friptura la cuptor.

De Florii fac icre si un tort diplomat cu capsuni. La pranz suntem invitati la un gratar cu peste, asa ca nu mai fac eu acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sosul de rucola e ca un pesto, nu. Eu ador pesto dar il folosesc numai in salata cu mozzarela si rosii cherry.

 

Au aparut cartofii noi de Jersey si ne delectam zilnic, cu mult marar ( uneori usturoi)

 

 

Doua lucruri am noi saptamana asta,

-tofu la cutie, nu am mai mancat niciodata si nu prea stiu ce sa fac cu el,nu am de gand sa il gatesc. Ce variante ar mai fi?

-Nando, s-a deschis unul in apropiere, e bun oare de ceva?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut ardei umpluti, ieri am facut o varza cu afumatura.

Desert inghetata cu sirop de artar si nuci, specialitate locala, cumparata bineinteles, o adoram.

 

Azi vreau sa cumpar peste pentru maine, somon sau pastrav somonat, voi face si niste chiftelute de ton daca am timp sau poate doar salata de ton.

 

Mai am in plan niste muffins cu iaurt si afine.

 

Tofu cubulete mici se poate adauga la sosul de paste, ca supliment sau inlocuitor de proteine. Se poate trage simplu la tigaie, tot in cuburi, cu un pic de sos de soia si diverse condimente.

Fiind un aliment cu gust neutru, trebuie intotdeauna condimentat sau marinat inainte, altfel e fara gust.

Un anumit tip de tofu, in franceza ii zice tofu soyeux, se poate mixa la blender cu fructe si iese un fel de smoothie mai dens sau puding.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a lovit tare de tot aergia-am zis ca scap de genul asta de simptome anul asta, am un git de zici ca am inghitit spalatorul de sirma, plus ca e incarcat de imi vine sa vars!!

 

ma rog, sunt in plan cu ce am propus, nu mai fac insa vinete cu maioneza, am sa le pun la congelator si gata.

 

Paste fericit tuturor celor ce serbeaza astazi si la multi ani tuturor floricelelor!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N am apucat sa scriu ieri (nebunie la serviciu, ca deh, mereu e casa de nebuni cand sunt sarbatori).

Vineri seara am reusit sa fierb ouale (24 fierte, niciuna crapata  ), am fiert supa de pui si am facut 2 blaturi pt praji (cu cacao pt Prajitura Fanta si unul simplu pt ganache cu cioco neagra).

Sambata de dimineata am facut salata de beouf, salata de vinete, salata de conopida, am vopsit ouale  , am umplut blaturile, am pus la fiert sarmalele (pregatite in urma cu o saptamana si congelate). 

Duminica pt pranz am avut snitele de pui porc, piure, multa salata de verdeata.

 

Nu stiu ce voi gati weekendul ce vine, probabil o ciorba cu de toate, friptura, rulada de carne si ceva dulce. Plus decoram din nou oua 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am facut niste paste cu branza si nuci, n-am avut chef de nimic altceva. De maine ma mut la mosie. In afara de cozonac vreau sa fac un cremsnit, un chec cu ciocolata si nuci si daca tot am vazut la sziv, poate fac si o praji fanta. In rest, drob de ciuperci, friptura de iepure, ciorba de cocos, stufat tot de cocos si gata. Pana la Pasti o tin in ciorba de praz, piure, salata verde, spanac, prune cu orez, d'astea.

Va doresc Sarbatori Luminate cu bucurie si pace!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  Part deux :-)

Vineri am facut pt cei de acasa penne cu sos alb si am fiert ouale; sambata dis-de-dimineata m am apucat de treaba: am facut salata de vinete, am decorat ouale, am fiert crema pt cremes, am facut gulyasul si la cererea publicului un sos bolognese pt spagete. Seara am terminat pieptul de pui cu sos si galusti.

Duminica la pranz am avut salau si somon la cuptor, cartofi dulci, orez basmati cu broccoli. De data asta 4 din ouale decorate au ajuns la cuptor cu cartofi si smantana si celelalte 6 le voi face azi oua-umplute :-) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...