Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

Sambata am gatit asa: ciorba de perisoare, ardei umpluti, pui cu sos de smantana si galusti, am fiert racituri cat pestru 6 caserole mici :-) ; seara am facut un blat cu multe visine, peste care am pus siropul scurs de la ele fiert cu zahar, plus o crema de mascarpone + frisca + Nutella (a iesit o nebunieee). Ieri la pranz am facut paste cu sos de rosii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Szi ma autoinvit la tine la paste , ca-s pasionata 

Atunci te asteptam !  [il]

De obicei fac doua variante, spaghete normale pt oamenii normali si penne integrale pt mine.  [:-)))]  Nu cred ca avem saptamana fara sa fie macar o data paste, noua ne plac sub toate formele    , iar mie imi place ca se fac relativ usor si repede. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut la program de vara de gatit, adica fac duminica o ciorba pentru cateva zile si gata cu fierturile. In rest gratar, salate, paste (hm, da, aici iar fierturi, dar fac rar si fierb o cantitate mai mare de paste)

Si eu folosesc paste integrale sau paste mai neobisnuite (din naut de exemplu), din cauza diabetului. Vreau sa spun ca au exact acelasi gust, daca nu mai bun, ca pastele normale si chiar aceeasi culoare dupa ce se imbiba de sos deci mancam amandoi la fel, pastele "mele".

 

Deci saptamana asta avem o ciorba de piept de pui cu legume, mult leustean si dreasa cu smantana lichida. Folosesc numai piept cu os pentru ciorba sau supa, e mult mai gustos decat cel dezosat. Si am mai facut doua steakuri de vita mari la gratar, am mancat 2 zile.

 

Desert inghetata si fructe.

 

Sambata am serbat ziua baiatului si azi inca mai avem din tortul de inghetata de capsuni si cheesecake.

 

Am luat mai multa branza ricotta (gen urda, dulce,bine scursa). Voi folosi o parte la lasagna dar imi va mai ramane cam tot pe atat. Are cineva retete cu ricotta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Am luat mai multa branza ricotta (gen urda, dulce,bine scursa). Voi folosi o parte la lasagna dar imi va mai ramane cam tot pe atat. Are cineva retete cu ricotta?

Ricotta e un fel de urda de la noi, cu gust neutru, merge sa o faci dulce sau sarata. Ori crema de branza de uns pe paine sau umplutura la clatite, placinte sau pur si simplu cu paste, ca pe vremuri. Eu sunt mare fan lactate, de orice fel, pot manca branza cu branza :-) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...