Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

Zilele astea: sarmale in foi de vita si ardei umpluti, ciorba de costite de porc cu mult leustean, tocanita de zuchinni, somon la cuptor cu orez jasmine si varza de Bruxelles la abur, salata orientala.

Am copt vinete pentru salata si voi face niste snitele de pui si o supa de rosii.

 

Mi-e pofta de zacusca, trebuie sa umblu dupa kapia ca aici se gasesc rar, doar in anumite supermarketuri si nu tot timpul, sau la ferme. Gogosari nu prea exista.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata de luni , again :-)

Sambata dimineata am facut piata, m am intors cu de toate pt toti: am facut o ciorba de ciuperci, am fiert porumb, mie mi am facut conopida la cuptor cu smantana si cascaval, niste paste-scoici cu branza sarata si slaninuta, cateva csnitele si cateva bucati de conopida pane, cateva felii de muschiulet de porc la teflon, o mancare de dovlecei, niste orez basmati simplu la tigaie cu ulei de masline. Am mai avut o varza si am facut o salata. Am zis ca fac clatite, dar pana la urma am facut mai repede niste wafe, care s au mancat cu Nutella, unt de arahide si frisca. In plus, am mai gasit in camara un borcan de fasole verde si am facut si o supa din ea. Asa ca frigiderul e plin cu caserole pt toate poftele :-) Reclamatii ulterioare nu primesc :-)))

Duminica dimineata am invelit cu mare arta niste crenvursi in aluat de foietaj gata cumparat, apoi la pranz am luat mici si cartofi pai gata facuti, de la Kaufland.

Si mult pa la toata lumea, pana weekendul urmator :-)))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt pe langa subiect, ca nu gatesc 

 

va las niste trucuri,cum se poti sa mananci carbo, fara sa cresca mult insulina. Tipa e biochimist, are si tutoriale pe youtube

https://nypost.com/2022/04/02/enjoy-carbs-and-lose-weight-with-these-glucose-goddess-hacks/

————
O sa fie canicula azi,asa ca avem in meniu : salate, inghetata, pepene. 
 

Szy, chapeaux, pt munca din bucatarie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi frigărui de porc în stil coreean (cumpărate, doar de pus pe grătar), cabanos, garnitură fasole galbenă cu usturoi și smântână. Am mai pus pe grătar și porumb și câțiva ardei kapia pentru salată.

 

Trebuie să fac neapărat chiftele de porc că am dezghețat deja carnea. Restul săptămânii fac doar garnituri rapide și salate. Am cartofi dulci, ardeii copți, o conopidă, o legumă numită fenouil pe care vrem să o încercăm prima dată, etc.

 

Desert înghețată, pepene, tarte mici cu fructe și alte fructe (cireșe, pere, prune).

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sambata la pranz am facut o salata de cruditati cu snitel si crutoane, la cina paste cu ton si porumb. Am fiert o ciorba de fasole cu ciolan afumat. Am reusit sa fac si sa impart seara prajitura (blat de chec cu fructe de padure) + crema de mascarpone+nutella+frisca+unt de arahide. Si am fiert rapid niste racituri, cat pt 6 caserole.

Duminica la pranz am avut supa de pui cu fidea si spaghete cu sos de rosii. Initial am zis ca voi face salau, dar nu s-a votat :-) Si am fiert niste porumb.

Si pauza de gatit pana vineri :-) 

 

Edit ca am uitat: tot duminica am facut in sfarsit papanasii cu prune, suuuper !!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine arata prajitura, Ab ! 

 

Eu vineri seara am fiert niste porumb si am facut un ghiveci cu orez basmati.

Sambata pauza ca am fost plecata toata ziua, asa ca duminica dis-de-dimineata am facut o ciorba de ciuperci, un piure si o tocanita din muschiulet de porc cu multe legume. Si am apucat sa fac si 10 clatite  .

Urmeaza sa gatesc marti seara, probabil pui cu broccoli si tagliatelle, niste cartofi frantuzesti si diverse paneuri semipreparate, o supa de pui si ceva dulce, oscilez intre briose (adaptarea retetei clasice de negresa) sau, am tot vazut o reteta pe SU, blat pufos cu fructe de sezon si bezea deasupra (am in congelatormereu albusuri ramase) sau un tort cu mere+pere si pandispan si crema de mascarpone :-) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...