Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multi ani fara reparatii, combinei!

 

Eu azi spre seara am facut rapid o Spanakopita, si pentru ca mai aveam o portie de " aluat fin" am pus in acelasi timp si o tarta frantuzeasca cu mere. Aveam ingredientele, am pregatit totul mental :)) si cand am venit acasa am inceput show-ul culinar :)))

In weekendul asta prelungit, cu ocazia funeraliilor, am de gand sa merg la ferma dupa prune si sa fac tarta far breton, si probabil voi lua si niste gutui pentru dulceata.

 

Nu am auzit de sticksuri de dovlecei si vinete. Suna bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Collins, eu tai dovleceii betisoare, ii dau cu sare, ii lasa vreo 10 min, ii tamponez cu servetele si apoi ii fac ca pe snitele, faina, ou si apoi pesmet amestecat cu parmezan. Ii coc la cuptor, pe hartie de copt. Am mai incercat si prajiti, sunt foarte buni si asa.

Azi fac ostropel de pui cu mamaliga.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Păstrăv somonat cu orez basmati si varză de Bruxelles la abur.

 

Zacusca a ieșit delicioasă, vreo șase borcane (mari), am dat gata deja unul. Data viitoare pun mai puțină ceapă (am pus cam 900g la 1.5 kg kapia si 1,1 kg vinete și 1l de bulion, 350ml ulei). Îmi dă un pic de arsuri la stomac dacă mănânc seara. Dar merită ha ha!

 

Am găsit și gogoșari, voi face mâine câțiva umpluți si restul îi coc.

 

Mai vreua să fac un ștrudel cu mere și nuci.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un weekend foarte lung, am primit vineri dupa masa 3 lazi de ciuperci si ciupercute, care mi au mancat sufletul pana le am curatat/taiat/oparit si pus la congelator.

Sambata am facut o ciulama, o ciorba si ghiveci cu orez basmati, plus un blat cu cacao.

Duminica dis-de-dimineata am facut vinete pane, chiftele, snitele porc-pui, orez basmati cu broccoli si un piure. Am facut o crema de frisca-mascarpone-Nutella si unt de arahide peste blatul insiropat.

Am primit dovlecei ... vor urma o mancare de dovlecei si dovlecei pane (astia pt adus la lucru).

 

Edit ca am uitat ceva din lista  [:-)))]  am facut si 6 caserole mici de racituri, iar  [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Michelle, am inceput sa fac ca tine liste cu mancaruri :), meniuri pentru party-uri. E tare usor cand nu ai idei. Eu am gatit asa: ratatouille, friptura cu piuré si salata de varza, vinete pané, gratar, iahnie cu carnati, paste chinezesti cu carne si legume.

Ma bucur.

Eu le dădeam lista si mei sa aleagă 5 mâncăruri de fiecare apoi eu decideam ce gătesc in funcție de ce găseam in sale la magazin. 
Duminica am făcut Musaca de cartofi ( la slow cooker)

Ieri pt la prânz am mai avut din ciorba de burta mexicana, si  pt aseara am făcut mămăliga cu brânza si smântâna 

Azi am facut orez cu lapte ( îl fierb in oala de orez)

maine fac o ciorba de perișoare si pasta Alfredo cu shrimp. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...