Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ieri cotlet de porc la grătar, piure și sparanghel la abur, plus câteva chifteluțe suedeze de la Ikea, la cuptor. Cu castraveți în saramură producție proprie (nu pierd nici o ocazie să mă laud, au ieșit foarte buni, tari, aromați și nu foarte sărați precum cei cumpărați)

 

Și o prăjitură cu prune pe care am ținut-o prea mult la cuptor și a ieșit cam uscată. Are un fel de crumble deasupra care nu se mai rumenea, rămânea făinos, până mi-a picat fisa să dau cuptorul la acceași temperatură, dar pe convecție, cum trebuia de la început.... Dar merge, băieții mănâncă, așa spunea bunica mea  ...

 

Sziv, haha, și mie mi-a adus băiatul o lădiță de mere culese de la fermă....să văd ce fac cu ele că ajung de vreo 4-5 plăcinte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, pentru cină sau mâine vreau să fac o combinație musaca-pâte chinois (sheperds pie) strat de vinete, strat de carne, porumb și strat de piure (care e gata făcut) deasupra.

Și o mică salată de vinete.

 

Iar zilele următoare tacos cu shredded pork, gratinate la cuptor. Am văzut o rețetă apetisantă și simplă la tv.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am făcut până la urmă musaca clasică de vinete, a ieșit foarte bună. Am prăjit vinetele în ulei dar le-am scurs apoi bine pe hârtie absorbantă.

Am făcut și o ciorbă cu sfeclă, cartofi și multă verdeață.

 

Zilele următoare tacos, pulpe de curcan la cuptor și orez cu legume.

 

E sezonul prunelor încă, am mai luat să fac compot. Poate și un crumble sau gomboți.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salata de vinete si aici :) , pentru mine am lasat doar vinete, fara ulei sau altceva.

Vinete+ prajite nu am incercat niciodata, mi se par cam grele , vinetele la cuptor imi plac.

 

Prune nu prea am avut anul acesta , doar de doua ori tarta far breton. A mai incercat cineva?  Mie mi se pare cea mai buna, fara multa grasime, doar untul cu care se tapeaza tava , si foarte fina. Cu ani in urma am facut o tarta cu prune din cartea Sandei Marin, demential de buna, cu un aluat pe baza de unt , nu mai stiu reteta si nici foaia  respectiva nu o mai am..

 

Merele. Am fost la ferma de doua ori , ce mere frumoase am! nici nu imi vine sa le toc prin prajituri, am facut doar prajitura turnata si tarta frantuzeasca. Asa ca merele se consuma la md. 

 

Am mai facut si gnocchi care jumatate s-au mancat ca desert :) cu nuci macinate si miere, iar cealalta jumatate cu sos de rosii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...