Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

e lapte batut...sau lapte acru

Me mi se pare ca seamana mult cu "Sana". 

 

Asta am gasit pentru US: 

 

"Is buttermilk available in USA?

 
 
The only true buttermilk commercially available is Kate's Real Buttermilk from Maine. You can find it in many supermarkets in the Northeast. The buttermilk is cultured for flavor and shelf life. Readers who want real buttermilk should appeal to dairies and any artisan butter makers in their region." 
Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi ruladă de pizza:

 

Rețeta:

- Se scoate o pizza din congelator.

- Se constată că e complet dezghețată, ușa congelatorului nu e bine închisă.

- Nu se reușește transferarea pizzei din ambalaj pe tava rotundă pentru cuptor.

-Se pune pizza cu tot cu hârtie pe tavă și se rulează desfăcându-o de hârtie în același timp. Cu umplutura în interior, evident.

-Se coace cca 15 minute la 375 F.

 

Un deliciu! Crocantă în exterior și fondantă în interior. Un fel de calzone. De repetat!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi am făcut ciorbă de cartofi cu legume și praz cu pui.

 

Am făcut ceva cumpărături de Crăciun, nu am încă felul principal, oscilez între pulpe de curcan și somon. Desert am o buturugă comandată, cu cremă de whiskey, și cred că voi face o cremă de zahăr ars. Plus biscuiții pe care nu am timp să-i fac decât în ajun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la noi a fost meniu light, ca nu ma mai tineau balamalele de facut mancaruri  [:-)))] , eu mental sunt pregatita pt weekendul ce urmeaza. 

Aveam oricum altceva de facut: primul meu cozonac  , de fapt am facut duminica dis-de-dimineata, 3 cozonaci micuti si draguti, cu umplutura de nutella si bucati mici de rahat si mult zahar brun deasupra. Si sambata seara tarziu am copt formele de nuci  . Am macinat macul si nuca.

Asa ca sambata am apucat sa fac asa: ciorba de cartofi cu afumatura, niste mamaliga cu feta, tagliatelle cu sos alb cu sunca. La cina am avut crenvursti in aluat si un fel de rulada tot din aluatul de foietaj cumparat - cu sunca, ardei si cascaval.

Duminica la pranz am mancat ceafa la gratar, carnati de casa prajiti. muraturi si mult pa  [8D].

 

Astept seara de joi sa ma apuc de fiert chestii-trestii: .macul si nuca pt baigli, crema de vanilie, crema de ciocolata. Vineri as vrea sa termin tot ce am de facut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...