Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mai voiam să scriu că anul ăsta am făcut friptura după rețeta tatălui meu și e ieșit foarte bună și mai ales fragedă.

(Se discuta aici că friptura de porc și curcan iese uscată)

 

O tavă de cotlete de porc și o tavă de pulpe de curcan, asezonate cu sare, piper și împănate cu usturoi feliat, plus cimbru la curcan. Câteva linguri de ulei și de apă în fiecare tavă. Se învelesc tăvile într-un strat de hârtie de copt și folie de aluminiu deasupra.

Se întoarce friptura la fiecare jumătate de oră și se stropește cu zeama din tavă.

Ultimele 20 de minute se îndepărtează foliile și se rumenește.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pegeam]  [aho]  Craciun fericit si bine ca a trecut !  [bis]

 

Dana, o mare imbratisare si din partea mea !  [pup]

 

 

Am reusit sa ma organizez f bine, deh, antrenamentul a 50 de weekenduri  [:D] , asa ca vineri seara am terminat tot ce era de facut. Supa de pui, salatat de beouf, salata de vinete, carnati de casa de 3  feluri -  prajiti, cartofi natur cu mult patrunjel, cartofi dulci, un fel de rulada de carne, ciolan dezosat la cuptor, sarmalele.

Dulciurile au fost traditionalele baigli nuca/mac, nucile umplute, eclere, biscuitii si am primit o cutie de baclava direct de la mama ei din Turcia :-)

 

 

 

post-12863-0-98214100-1672127032_thumb.jpg

post-12863-0-98214100-1672127032_thumb.jpg

post-12863-0-98214100-1672127032_thumb.jpg

post-12863-0-98214100-1672127032_thumb.jpg

post-12863-0-98214100-1672127032_thumb.jpg

post-12863-0-98214100-1672127032_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Szy,

chapeaux, ca de obicei, sunt rasfatati ai tai culinar.  [il]  [flo2]

 

Sarmalele au avut succes de craciun. Am mai avut, diferite aperitive, o crema de branza de burduf, salata de gulii.

Prajitura nu prea mi-a reusit, grrr. (blat cacao, crema mascarpone si fruvte rosii) .Asta e.

 

In schimb, mi-au placut mult cum au iesit cornuletzele. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi tot pe traditional: racituri (faimoasele 6 caserole mici  [:-)))] ), ciorba de burta (din care eu "mananc" doar oasele cu maduva), o salata de cartofi, cateva snitele si chiftele. Poate refac salata de vinete si o salata de ton.

Desert va fi cremes (portie dubla sa impart) si foi umplute cu crema caramel si crant de nuci (tot la dublu, sa impart).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-au iesit bine de Craciun friptura, sarmalele si biscuitii (reteta, biscuiti de Craciun cu nuca, o gasiti la Retele ghetarului, merita incercata, foarte simpla, biscutii ies gustosi si fragezi, nu se intaresc deloc, tinuti in cutie inchisa).

 

Mai putin reusita a fost piftia, inchegata dar subtire si fara gust pronuntat de usturoi cum imi place. Posibil ca usturoiul sa fi fost prea vechi si sa-si fi pierdut din gust? Era cam uscat. Nici carnea de pe buturelele de porc nu m-a incantat, desi am ales dupa fierbere doar muschi, fara sorici, etc.. Data viitoare voi face doar gelatina cu buturele si adaug carne macra de porc sau curcan.

 

De Revelion ma gandesc sa cumpar un borcanel de icre (de crap pt mine, pt baiat poate iau de somon, mie nu imi plac), sa fac niste pateuri cu ciuperci, felul principal somon cu legume verzi caramelizate. Desert oscilez intre tortul meu traditional, cu nuca si ciocolata si un diplomat cu fructe, care ar fi mai lejer.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...