Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

Am făcut diplomatul.
Nu mi-a ieșit crema așa spumoasă ca Jamilei si nu mai era mult si aruncam totul la gunoi. 

Noroc ca m-am uitat la alte retete si la una din ele era crema mai fluida, ca a mea.
Sincer nu știu de ce nu a ieșit ca jamilei, poate trebuia crema f rece pana sa amestec cu frișcă?
am făcut in final tortul, s a închegat acum e la frigider. Deasupra am pus jeleu făcut din suc de portocale/ Mango si ornat cu zmeura, ananas si portocale.

 

La Mulți Ani tuturor, cu sănătate si mâncăruri delicioase pe masa! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Un an nou cu sanatate, cu vise implinite, cu mult bine, va doresc!

 

Multumesc tuturor pentru gindurile bune!

 

Imi doresc sa ramin sanatoasa si pentru mine va fi un an in care va trebui sa incep o noua fateta a vietii, una care nu am cunoscut-o pina acum.Sper sa-mi gasesc macar partial linistea...

 

Eu sunt acasa, baiatul va fi si el, m-a anuntat aseara ca o sa vina si prietenul lui cel mai bun, dar el de al casei, un al doilea copil pentru mine.

 

Am platou d ebrinza cu struguri, somon pe oua fierte si am luat si somon proaspat, pe care am sa-l marinez in ulei de masline, usturoi si zeama de lamiie si am sa-l fac frigarui.

 

Daca baietii vor, o sa vedem, poate comandam ceva pentru masa de seara, daca nu e oricum de ajuns.

 

La multi ani!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, sa pasim in noul an cu dreptul, cele rele sa se spele si cele bune sa se adune!

 

Sa petreceti frumos de Revelion si sa mancati cumpatat!

 

Eu am mai reusit sa fac doar o Alba ca zapada, am impartit-o in doua cu nasii baiatului.

Am pe lista tortul diplomat al Jamilei si eu, daca am timp il fac azi in cursul diminetii, daca nu ramane pentru 7 ianuarie (si eu si baiatul ne sarbatorim).

 

Michelle, stiam ca la diplomat crema trebuie lasata sa se raceasca pana la temperatura camerei, nu se pune la frigider. Apoi se amesteca cu frisca la aceeasi temperatura. Asa am vazut in reteta video.

Reusita retetei depinde de mai multe chestii, cantitatile nu sunt exacte 100%. De exemplu, marimea oualor, poate tu ai avut oua mai mari decat ale Jamilei? (haha cum suna asta). Cred ca important e sa pui gelatina destula. Bine ca s-a inchegat!

 

Am timp sa sporovaiesc ca sunt solo, copilul e la un sleepover. Dar trebuie sa merg sa-l iau.

 

Inca o data, La multi ani 2023 si petrecer frumoasa!

 

La multe reusite in bucatarie anul asta!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am făcut diplomatul.

Nu mi-a ieșit crema așa spumoasă ca Jamilei si nu mai era mult si aruncam totul la gunoi. 

Noroc ca m-am uitat la alte retete si la una din ele era crema mai fluida, ca a mea.

Sincer nu știu de ce nu a ieșit ca jamilei, poate trebuia crema f rece pana sa amestec cu frișcă?

am făcut in final tortul, s a închegat acum e la frigider. Deasupra am pus jeleu făcut din suc de portocale/ Mango si ornat cu zmeura, ananas si portocale.

 

La Mulți Ani tuturor, cu sănătate si mâncăruri delicioase pe masa! 

Da, ai tăiat frișca. Așa am pățit și eu prima data. Mi s-a tăiat și gelatina asa ca toata crema avea aspect de griș. Am pus totul într-un castron și de acolo am servit tortul. S-a prins cumva in frigider, deci nu mai era lichid, dat aspectul era criminal. Lui fiu-miu i-a plăcut foarte mult varianta asta , a zis ca-i aduce aminte de grișul cu lapte din copilărie. Cind am mai făcut acest tort și mi-a reusit nu i-a mai plăcut, a zis ca e prea fin și n-are textura de griș!!!!

 

Mie iar nu mi-a ieșit friptura de porc de Crăciun iar cheesecake-ul pe care l-am făcut aseară mi s-a tăiat, dar văd ca e cumva prins după 24 de ore de frigider. Sa vedem cum l-oi scoate din forma. Sper sa îl pot tăia, ca altfel o sa-l bem cu paiul din căniță,  [batcap]  Tot timpul ma apuca experimentele de Crăciun sau de anul nou!

 

La mulți ani tuturor. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am făcut și eu diplomatul Jamilei.

A ieșit cum trebuie, dar rețeta e stresantă, ca să zic așa. Am avut aceeași problemă ca Michelle, crema mult mai fluidă decât cea din video. Nu s-a tăiat frișca.

 

La mine greșeala a fost că am dizolvat practic gelatina în prea multa apă călduță, înainte de a o pune în crema de ouă.

 

Nici ea nu explică prea bine partea cu gelatina, și e cea mai delicată, daca ai ratat-o adio. Nu zice măcar aprox. câtă apă călduță se toarnă în gelatină. Eu am pus o cană jumate la 21g gelatină, că așa scria pe plic, se dizolvă în jumate de cană de apă per plic!

 

Corect era: se toarnă câteva linguri de apă călduță în gelatină, cât să se hidrateze și să formeze un jeleu. Acest jeleu se adaugă treptat în crema caldă ( nu fierbinte) și se dizolvă!

Deci practic în această rețetă gelatina se dizolvă în cremă, nu în apă (cum scrie pe plic și am făcut eu)

 

Cum am reparat: nu am turnat imediat în cremă gelatina dizolvată în multă apă. Am hidratat corect un al 4 lea plic de gelatină și l-am dizolvat în cremă. Apoi am adăugat gelatina lichidă, cam jumătate de cantitate, după ce s-a gelificat un pic lichidul.

Crema rezultată la final a fost tot foarte fluida, dar s-a închegat la frigider.

 

Eram așa descurajată că nici nu am mai decorat tortul, vedeți cum arată fructele, zici că-s aruncate cu lopata haha...

 

Recomand rețeta, dar fiți atente cu gelatina!

post-115893-7592_thumb.png

post-115893-7592_thumb.png

post-115893-7592_thumb.png

post-115893-7592_thumb.png

post-115893-7592_thumb.png

post-115893-7592_thumb.png

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mulți ani dragilor!

 

gelatina fie foi ( eu o prefer pt ca o pot porționa mai ușor ) sau granule se lasă la înmuiat . 5-10 minute 
Cea foi înmuiată ( scufundată ) in apa,  aia granule cu 3-4 linguri de apa rece. 
 

se iau foile din apa și se pun intr- o oala mică la foc. 
cand s- a dizolvat la fierbinte se Adaugă putina crema. 
se lasă 2-3 minute și se mai Adaugă 5-6 linguri de crema. Oala in care a fiert e fierbinte și de asta eu merg ochiometric . Ori pun oala in ceva apa sa se răcească . 
apoi amestec gelatina in toată crema. Și amestecat ușor. 
 

frisca se taie la orice diferența de temperatura. Ori paletele mixerului nu- s reci, ori castronul a fost spălat cu apa calda ori ori ori. 
mai dacă crema de unt își revine prin batere in continuare asta de frișcă odată tăiată nici cu slujbe nu rezista. 
 

jamila arde uneori etape și dacă aveți cu gelatina va Rodica semne de întrebare . 
 

succes 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani! 

 

Fleur, ti-a iesit respectabil, cred ca la gust a fost tare bun.Frisca se bate pana la o anumita consistenta si trebuie oprita baterea , altfel se taie, se transforma in unt si apa.

In materie de gelatina eu folosesc Agar-agar in prajituri, o dizolv in lichidul in care o intrebuintez ,nu in apa. 

Din nefericire, nu am facut niciodata Diplomat.

 

Pentru Rev am facut un pandispan imens din 6 oua dupa reteta de la Savori urbane + plus doua creme, una mascarpone si zmeura ( in care pun agar agar) si o crema ganache :) L-am ornat cu frisca simpla. A fost nemaipomenit.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor, frișca s-a bătut foarte bine, nu am avut probleme cu ea, nici nu s-a tăiat la amestecul cu crema de ouă.

Singura mea problemă a fost cu prepararea gelatinei, nu mai făcusem demult și explicațiile din rețetă nu au fost foarte clare. Acum știu cum se face!

Hidratarea gelatinei înseamnă înmuierea gelatinei cu câteva linguri de apă, nu multă apă!!! Cum a explicat și Elkia. Nu e totuna cu dizolvarea gelatinei, aia e altă etapă.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...