Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

Letitia, eu mai fac rata la cuptor pentru ai mei, dar taiata bucati, nu intreaga. Are nevoie cam de 2 ore sa stea la cuptor. Am tinut odata bucatile de rata la marinat in suc de portocale, au zis c-a iesit foarte buna. eu nu stiu ce sa zic, ca nu mananc.

Multumesc Valentina. Si eu fac pe bucati, am o reteta pentru piept, o alta reteta pentru picioare, dar intreaga nu am facut niciodata. E foarte buna, ar trebui sa gusti. Si eu recent am "descoperit" mielul si rata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

M-am chinuit sa le scot, m-au apucat dracii, am abandonat. Am facut cornulete cu rahat din compozitie, le-am bagat la cuptor, m-a chemat copilu ca nu intelegea o problema la matematica, cand m-am dus, cornuletele negre! Le-am aruncat si pe alea! 

grrrr,  [fri]

da, cand e dute,vino prin bucatarie sau nu am stare, ies toate prost.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, eu vreau rețeta de tort mousse de ciocolată. Mersi

 

Am făcut comandă de bûche de Noël la patiseria noastră franțuzească. E cu mere și cremă de vanilie. Voiam și un desert cu ciocolată.

 

Mâine fac răciturile din adidași de porc și fierb toate pentru salata boeuf. Vineri sarmale și asezonez carnea (nici nu știu de care, am porc, pui, miel și somon. Cred că porc și pui pentru musafiri. Somonul îl las de revelion)

 

Cozonac nu fac, am cumpărat panettone de diverse forme și dimensiuni (cel mai bun până acum e cel cu stafide și mult rom).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fiert si eu aseara tarziu macul si nuca. Diseara urmeaza prima tura de 5 baigli (3 cu mac si 2 cu nuca - pe astea le voi imparti la dimineata). Tot diseara fierb supa de pui - la dimineata fac salata de beouf. Mai trebuie sa fierb crema pentru umplut nucile (crema de la Dobos). Si neaparat trebuie sa fierb budincile pentru a umple maine si eclerele (budinca de vanilie + frisca).

Maine voi fierbe sarmalele (deja congelate de 2 saptamani), voi face tura 2 de baigli (pt acasa si de adus la serviciu luni). 

Sambata si duminica vom avea friptura de porc, carnati prajiti, piure, muraturi si gata :-)

 

Fleur, e foarte bun panettonele in diverse variante, dar si pandoro simplu  [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu pun astazi racitura la fiert, fac din aripi de curcan si am sa vad cum ies cu timpul ca vreau sa mai dau un aspirator prin csa si ceva frecat prin baie, schimbat lenjeriile...deci daca stau bine cu timpul gac ruladele de vita, daca nu le fac miine ca pentru miine nu am altceva de facut decit maioneza pentru vinete.

 

Dulciuri nu fac, am si eu un panetone cumparat(si mie imi plav foarte mult, decit un cozonac nereusit-cum mi-au iesit mie de fiecare data, mai bine un panetone si eu ii gasesc foarte buni, imi place gustul lor!!Mai am si un tort cumparat, plus diverse fursecuri...

 

Noi vom avea o zi romaneste, cu friptura, cirnati prajiti, mamaliga, sos de hrean si cartofi prajiti pentru mofturosi si o zi meniu nemtesc, rulade din carne de vita cu garnitura din varza rosie, galuste de cartofi si sos.Duminica vom minca ce ramine ca va ramine cu siguranta!!!

 

Aperitive am vinete cu maioneza, o sunca d eparma , masline marinte si "salata de brinza de oaie", cu ceva specialitati de piine, o ciabatta cu masline de exemplu sau un "unel" tot cu aluat de ciabatta.Pe astea am de gind sa le coc in cantitati mici, cit se maninca atunci!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...