Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

Pana la urma am facut chinezarii sambata la pranz, seara peste prajit cu mujdei si calamari pané. Duminica friptura cu piuré de cartofi+cartofi dulci, salata de cruditati, chiftele cu sos, cookies, un chec simplu cu zmeura. Astazi la pranz am repetat chinezariile. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Azi ardei umpluți pt noi. William si a făcut mexican nachos ( carne tocata vita, orez, salsa, brânza si chips)… iar deseară are bbq pui leftover de ieri si cu cartof copt  si salata . 
cred ca nu e zi in care sa nu manince mexican dish … nu știu cum de nu i se ia .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as manca mexican food zilnic, imi place la nebunie, mai putin asocierea orez-fasole (prefer doar fasolea, rosie sau neagra) si ciorba de burta (nu imi place ciorba de burta in general, deloc). Dar condimentele specifice sunt prea picante pentru mine iar fara ele gustul nu e la fel. Asa ca fac  de 1-2 ori pe luna burritos, tacos, din astea.

 

Orezul meu aproape s-a terminat, dar mai avem friptura de curcan. Voi face un piure de spanac si poate doar orez simplu garnitura.

Azi sau maine ciorba de sfecla cu cartofi, ca se termina azi ciorba de v(p)erisoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si eu as manca mexican food zilnic, imi place la nebunie, mai putin asocierea orez-fasole (prefer doar fasolea, rosie sau neagra) si ciorba de burta (nu imi place ciorba de burta in general, deloc). Dar condimentele specifice sunt prea picante pentru mine iar fara ele gustul nu e la fel. Asa ca fac de 1-2 ori pe luna burritos, tacos, din astea. Orezul meu aproape s-a terminat, dar mai avem friptura de curcan. Voi face un piure de spanac si poate doar orez simplu garnitura. Azi sau maine ciorba de sfecla cu cartofi, ca se termina azi ciorba de v(p)erisoare.

 

Eu pun doar câteva boabe de fasole/ si sau porumb deasupra … nu fac cu fasole garnitura. 
Dar orezul imi place enorm… as mânca ( dar nu maninc) orez dimineața, la prânz si seara …in ultimele luni am redus portia la 1/2 cup orez ( preparat)  … cam de 2-3 ori pe săptămâna. 
Salsa fac de 2- 3 ori pe săptămâna, roșiile Campari de la Costco sunt f bune. 
De asta cu gătitul acasă poți sa controlezi cat de picantă faci mancarea. Eu nu pot sa maninc f picant, ma ustura limba. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am facut putina mancare de cartofi cu bacon si salata de sfecla rosie. Mai am si pentru azi un pic, eu o sa-mi fac o salata verde cu ton. In weekend am in plan varza calita cu carne, vrea barbatul peste prajit iarasi, supa de gaina cu taitei, pilaf simplu si clatite.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astăzi fac o salată cu mozzarella.

 

Ingrediente:

- 2 roșii

- 2 felii de mozzarella

- 2 linguri de ulei de măsline

- 2 linguri de oțet balsamic

- Sare și piper după gust

 

Instrucțiuni:

1. Se spală roșiile și se taie în bucăți mici.

2. Tăiați mozzarella în bucăți egale.

3. Puneți roșiile și mozzarella într-un castron sau într-o farfurie.

4. Într-un castron separat, se amestecă uleiul de măsline și oțetul balsamic, se adaugă sare și piper după gust.

5. Se toarnă dressingul peste salată și se amestecă

Bucurați-vă!  [flo2]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...