Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am facut un pic de varza cu coaste de porc si bacon. Tare buna, dar cam putina (am avut 3/4 dintr-o varza indesata, dar scade mult)

Deh, m-am obisnuit in acest concediu: o zi fac curatenie, o zi mancare si tot asa. Mi-e dor sa ma duc la serviciu, ca atunci gatesc o data, maximum de doua ori pe saptamana, in weekend. Mai am o saptamana!

Ieri am facut ciorba de sfecla, macar asta ajunge cateva zile. Eu o mananc cu ceapa rosie.

 

Michelle, ma refeream la condimentele mexicane pentru tacos, burritos, chili. Daca pun normal, e prea picant. Daca pun prea putin, nu mai simt gust de mancare mexicana.

Chiar mi-a venit ideea sa fac un chili con carne dupa varza.

 

Judoka, exact asa imi place si mie sa servesc ciorba de perisoare!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut saptamina trecuta asa cum mi-am propus-mincare de linte, am mai facut mincarica de cartofi si simbata la mia oinsa, asa ca a trecut saptamina.

 

Duminica am facut ciorba de fasole, cum nu am gasit fasole alba, am cumparat fasole rosie(kidney) si am facut din ea ciorba de fasole, care a fost foarte buna, chiar a mincat si baiatul.Asta a fost d efapt pentru luni si marti, ca duminica am avut salata din piept de pui cu avocado.

 

Ieri am ajuns tirziu si am bagat un rest de ciabata cu masline la cuptor, am mincat cu masline si antipasti(ardei rosii micuti umpluti cu brinza crema).

 

Astazi rizozo cu mazare si am niste somon , iar pentru miine restul de rizotto cu snitele din piept de pui.

 

Simbata cred ca comandam ceva chinezarii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Michelle, ma refeream la condimentele mexicane pentru tacos, burritos, chili. Daca pun normal, e prea picant. Daca pun prea putin, nu mai simt gust de mancare mexicana. Chiar mi-a venit ideea sa fac un chili con carne dupa varza. Judoka, exact asa imi place si mie sa servesc ciorba de perisoare!

Te referi la pliculețe cu condimente?

eu am o cutie de taco seasoning de la Costco , dar pot sa pun si la gust: cumin, chili powder, onion powder, paprika, garlic powder, oregano, cilantro, lime. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Elena_doc, extrem de mult ulei la 2 rosii si 2 felii de mozza.

Eu pun in salate ulei cu sticla, nu am masurat niciodata, habar nu am cat pun. Dar niciodata nu pun otet( de nici un fel) intr-o salata care contine rosii.  Rosii cu otet e "categoric nu!" pentru mine. Daca e nevoie sa o acresc un pic, pun zeama de lamaie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu pun in salate ulei cu sticla, nu am masurat niciodata, habar nu am cat pun. Dar niciodata nu pun otet( de nici un fel) intr-o salata care contine rosii.  

Idem. idem.

De cand au aparut fructe exotice si pe la noi, am mancat la cineva salata de rosii cu avocado adaugat. Si de atunci prefer salata asa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...