Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap.105


Recommended Posts

 

 

De ce sa nu fie? Ieri am lasat pulpele de miel la low pentru 8 ore, Cadea carnea de pe os cind am ajuns acasa. Foarte bine a iesit, dar cam mult sos. Data viitoare pun mai putin vin cind pun la fiert.

Așa am citit.

probabil depinde de ce oala ai, am citit ca nu e bine carnea cruda sa stea mult timp la temperatura scăzută, de asta se recomanda sa fie un pic prăjită înainte sau sa dai oala la High pt 1 ora , si apa/sosul sa fie fierbinte . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am si eu un ricekocher ce poate fi folosit ca slowkocher, insa nu am studiat cum poate fi folosit.

 

Cum am spus , am avut musafiri asa ca pina ieir am mincat din ce a ramas, inclusiv muta tochitura, la care am tot facut mamaliga, sos de hrean si am tot alternat cu smintina si brinza cu smintina.

 

Ieri am fiert niste spaghetti si le-am calit in ulei de masline, cu usturoi si deasupra am pus citeva oua batute.Linga, am pus doua snitele din piept de pui.Acelasi meniu si pentru astazi.

 

Miine vreau sa fac o salata din paste de orez cu carne tocata, care tot la fel, ma va tine doua zile.

 

Simbata vreau sa merg la magazinul rusesc si am sa cumpar niste ceafa de porc sa fac la cuptor-tot pentru doua zile, cu piure d ecartofi si sper sa gasesc castraveti murati.Vreau sa iau si carne tocata sa fac o ciorba de perisoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MArti fetele magrebine de la lucru au organizat o maaare masa. A fost super bun, o gramada de chestii necunoscute. Am primit si doggy bag :).

 

Ieri am facut o suba ( nu mai facusem de secole), salata de linte cu ton, tajine cu pui si desert o prajitura bounty.

 

Asta seara clatite in toate felurile, ca e ziua clatitelor: ).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am avut ficatei cu cartofi pai la cuptor si ardei caliti cu telemea si ou, reteta bulgareasca. Totul foarte bun, dar cam prea sarat, mereu uit de telemea si asezonez ardeii.

 

Maine incepe weekendul lung, asa ca trebuie sa gatesc pentru saptamana urmatoare.

Voi face o supa (poate de varza, mersi Michelle de idee) si. dupa o revizie in congelator, o tocanita ceva la slow cooker, sau chili con carne.

Poate si un desert usor, placinta sau chec cu mere. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am reușit sa fac Cioba de varza, am avut o zi super  ocupata cu clienți, pana la 6 seara n-am mâncat decât un ou fiert si băut 2 cafele. 
noroc ca dis de dimineața am pus carne de vita, (adăugat ciuperci, morcov , ceapa ) la slow cooker si am avut ce mânca seara.

Maine dimineața pana plec sper sa am  timp sa fac ciorba de varza mult visata.

 

seara sotul face saramura de peste … un deliciu ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha, ha, Michelle, exact asta am gătit și eu azi, tocană de vită la slow cooker, gata la cină. Un mic pont: am adăugat câțiva căței de usturoi întregi în oală, au dat un gust delicios, eu îi mănânc așa întregi, yummy.

 

Ieri și azi la prânz am avut supă cremă de mazăre, somon cu piure și fasole verde. Am mai făcut un griș cu lapte, cu multă vanilie și servit cu gem de vișine, un deliciu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...