Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce greseli nu ati mai face ?


Recommended Posts

Eu la al 3-lea[alcool] sper sa am mai multa rabdare ( ca la al 2-lea am avut mai multa ca la primul)[biz] si sa fiu mai organizata. Si l-as alapta mai mult,[:)] pina la 24 de luni adica, pentru ca la primul la 13 luni am intrerupt alaptatul ( ca eram zombi de oboseala) iar la al 2-lea la 18 luni ( suficient ar zice unii dar eu lapte mai aveam si ea mai vroia....)[:)] ------- Life's a journey, enjoy the trip !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

La mine s-au intamplat lucruri care puteau fi evitate si lucruri rele care nu puteau fi evitate. Pe cele care nu puteau fi evitate nu am cum sa promit "ca nu le voi mai face", pentru ca nu le-am dorit nici prima data. Asa ca ma refer la ceea ce cred eu ca as putea schimba. - nu as mai creste bebe dupa cartea Mama si Copilul de Capraru, asa cum am facut cu Bogdan. Prin urmare as incepe probabil mai tarziu diversificarea, l-as scoate afara mai devreme decat am facut-o samd. - nu i-as mai da ceai. Asta e cu dus-intors as putea sa o fac daca si numai daca n-as mai fi nevoita sa apelez la bunici. Altfel ele ii vor da. - nu i-as mai da nimic cu zahar pana la o varsta la care va vedea/invata de la gradinita. Asta la fel, dc as putea sa nu apelez la bunici. - as alapta mai mult-am alaptat doar pana la 5 luni din cauza ca m-am separat de bebe pt. cateva luni dupa aceasta varsta. Intotdeauna o idee buna alaptatul (as alapta pana la un an, nu cred ca mai mult).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In mod cert as incerca sa alaptez mai mult, as incerca sa am mai multa rabdare, as incerca sa nu mai tip, asa cum zicea cineva mai sus sa-mi para rau inainte, nu dupa [V], as incerca sa ma joc mai mult cu el si cam atat imi vine in minte deocamdata. Cristina si [aerob] Stefan Costin (25.02.2005) http://pg.photos.yahoo.com/ph/ellinia_c/my_photos http://community.webshots.com/user/ellinia_c
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am gindit sa scriu si eu aici ca "scripta manent" ptr ca in vreo 2 luni voi incepe deja sa aplic lucrurile astea, sau mai bine zis sa evit greselile facute la Luca cu frat-su. Asadar: - nu ma voi mai stresa sa-l alaptez ca asa scrie pe peste tot si nu-mi voi mai face procese de constiinta cum ca nu-s o mama buna daca nu voi avea lapte; la Luca mie depresia mi s-a declansat de la asta, dupa ce fusesem nevoita sa fac si cezariana si nu am putut sa nasc natural, asa ca primele luni m-am considerat fr. vinovata ptr aceste "esecuri" - voi incerca sa fiu mai calma, sa nu mai trec prin starile in care imi venea realmente sa-l arunc pe geam cind urla noaptea si nu se oprea orice i-as fi facut; acum stiu ca primele luni trec, si inca foarte repede, sper deci sa pot controla stresul mai bine - n-am sa mai iau copilul in pat cu noi cind va incepe sa plinga noaptea, voi incerca sa-l linistesc in patutul lui; Luca si acum la aproape 4 ani vine dimineata la noi in pat si se joaca in parul meu, trezindu-ma, duios ce-i drept, uneori la 6, oricum nu mai tirziu de 8 [bang] - vreau sa stau acasa 2 ani, nu ma mai intorc la 4 luni cum am facut Apropo de ce zicea Mamica dulce, privind subiectul ca reper ptr noile mame: cred ca ce e fr. important la al doilea/ al treilea copil e mai ales ca nu e primul! [:D] Stiu ca pare un truism, dar tot ceea ce stii avind deja un copil te ajuta fantastic, prima oara desi mi l-am dorit, m-am pregatit, am citit, am avut senzatia cum spunea undeva Dana Razboiu ca voi veni cu copilul acasa si viata mea va continua ca si pina atunci, doar ca voi avea si "papusica" de imbracat, hranit la ore desigur clare si fixe, spalat si eventual...plimbat, si cam atit. Cred ca prea putine mame primpare au idee macar 50% de cum li se va schimba viata cu copilul. pup u, Andra (AMR 9)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

-eu am multe de schimbat, avand in vedere ca eu am 3 copii, de 6; 3 si respectiv 1 an. La primul copil am fost rabdatoare, cum a venit al 2-lea rabdarea mea s-a dus pt ca cel mare a devenit gelos si eu nu am stiut cum sa reactionez si atunci tipam tot timpul la el sau il pedepseam. Pt aceste fapte as da timpul inapoi. - vreau sa fiu mult mai rabdatoare - mai intelegatoare - sa ma pun in pielea unui copil si sa ma gandesc ce as simti eu daca as fi certata mai tot timpul, pedepsita si uneori cate o palma - l-as implica mai mult pe sotul meu in cresterea si educarea copiilor - l-as pune pe sot mai mult la treba (nu face nimic) - mi-as controla nervii mai mult Cred ca am fffff mult de schimbat la mine. Mereu imi impun sa nu ma mai enervez asa repede dar nu reusesc. Uneori sunt ffff obosita si cedez repede. Mai ales cand vine sotul de la serviciu si ma intreaba ce am facut azi, atunci ma infurii fff tare si ma abtin sa nu tip la el si sa-i spun ca ce pot face o zi intreaga cu trei copii. Cand vine sotul de la serviciu totul este in ordine, are mancare gatita, curatenie. Ma tot intreb cat poate sa duca o femeie!?! Barbatii in general vor o sotie de genul: sa le fie prietena, nevasta, amanta si mama in acelas timp, dar cate dintre noi pot fi asa cand au pe langa ele 2-3 copii pe care ii cresc singure toata ziua si noaptea??? Cornelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La al doilea copilas ... - as schimba medicul pediatru ca sa nu ii mai dea atatea antibiotice la cea mai mica raceala; - as fi mai putin nervoasa si stresata (pt. ca nu mai stau cu soacra care sa imi dea peste mana ca nu stiu cum sa cresc copilul); - nu i-as mai pasa mancarea pana la un an, ca la 7 ani sa nu mestece bine mancarea si sa o inghita ca un cocostarc; - i-as pune numele care il vreau eu nu pe cel al nasilor; - nu as mai fi in picioare noaptea cand ofteaza copilul; - nu i-as mai da doua biberoane de lapte pe noapte; - as vorbi mai mult cu el inca din burtica; - l-as da dupa varsta de 7 ani la scoala; Ei cam atat cred... Eram si eu mica la primul copil acum sunt mai matura si am experienta[:D]... Totusi socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa (asa era proverbul nu, sau invers?)[ups]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A doua oara am fost mult mai relaxata si mai increzatoare pe fortele mele. Daca Nick a fost primul bebelus pe care l-am tinut vreodata in brate si eram stingace si fricoasa, Alex parca mi-a venit ca turnat direct in brate... A doua oara nu am mai cumparat absolut toate prostiile posibile de la magazin, am alaptat la cerere nu la ora, am fost mult relaxata cind a inceput sa mearga in picioare (spre deosebire de prima oara cind am carpetat inclusiv in bucatarie si baie), nu m-am mai luat dupa scheme (cind merge, cind spune primul cuvint, cind etc...) ci m-am bucurat de clipa respectiva, am avut mai multa rabdare (cu toate ca al doilea mi-a pus nervii la incercare mult mai mult decit primul) si parca instictul mi s-a ascutit mai mult... Anamaria
I used to be indecisive, but now I'm not sure.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m am gandit si eu deseori la asta!!!deci,sa va spun care consider ca sunt greselile pe care as vrea sa nu le mai repet//nu m as mai lasa pagubasa daca copilul refuza sanul,as insista m mult,ca pe cris nu l am alaptat deloc.nu i as mai schimba brusc laptele pe care l a primit in spital,de a facut cris intoleranta la lactoza si nu a vrut sa mai bea lapte deloc,de innebunisem de disperare,nu m as mai stresa cu greutatea,nu l as mai compara cu alti copii si nici nu as mai intra in panica daca as vedea ca nu sta la 6 luni in fund sau ca nu merge la 11 luni.si as incerca sa nu mai fiu asa nervoasa,sa nu mai tip la el si nici sa nu i mai dau cate una la fund....[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...