Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce greseli nu ati mai face ?


Recommended Posts

super subiectul [flo] -i-as da mai multe cruditati pana la 1 an -nu i-as mai da in gura pana la 7 ani -cat mai putin tv -nu mi-as mai face multe complexe ca nu a mancat totul la cite o masa -nu as mai cara atitea lucruri inutile in genta bebelusului...de fapt a noatra a fost pana la 3-4 ani. -l-as compara cat mai putin cu altii...care au mers mai repede, au mancat mai mult...etc.etc ...probabil sunt mai multe...astea mi-au venit in minte pe moment. michelle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Io as invata-o sa fie mai rautacioasa si mai afurisita. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
[:D],acum e tarziu sa o inveti?tre sa invete asta de mic?[:)] Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu as schimba nimic din ce am facut, nici la primul si nici la al doilea ... si multe din ceea ce am facut vad ca voi va doriti sa le schimbati. Oare de ce ? Asa cum sunt ei acum, copiii vostri, indrumati de "greselile" voastre, nu sunt buni ? Pai daca va spun din ale mele, cred ca ma puneti la gazeta negativa de perete - mi-am reluat serviciul, cu placere, la 3 luni dupa fiecare nastere, i-am alaptat pana la fix 4 luni pe amandoi, i-am hranit pe amandoi cu borcanele big time, i-am pus in day-care de la 2.5 ani ... si ? Au fost si sunt sanatosi in limite decente, sunt sociabili, sunt confidenti, sunt veseli, fac prostii, sunt foarte, foarte normal dezvoltati. Nimic, dar nimic din ceea ce am facut nu mi se pare rau ... In plus, un al doilea copil nu o sa fie ca si primul, astfel incat sa va puteti indrepta "greselile" ... fiecare parinte isi adopta metodele de crestere in functie de copil, asa ca nu o sa mearga o decizie de genul "ii dau cat mai multe legume " ... eu i-am hranit pe amandoi cu borcanele, fiu-meu mananca si acum foarte prost, fica-mea mananca orice ... Singurul lucru la care am fost foarte constanta cu amandoi a fost un program fix, living by the rule ... incepand de la ora de sculare dimineata, orele meselor, orele activitatilor ...etc. Imi aduc aminte ca daca de ex sareau ora de somn la pranz, nu ii mai culcam, chit ca ii vedeam obositi ...ca sa ma pot tine de rutina de seara. Cu mancatul la fel, daca mancau mai putin la o masa nu le mai dadeam nimic intre mese ...[:)] Eu sunt convinsa ca toate mamele sunt bune, in definitiv nu iti trebuie circumvolutiuni in plus ca sa cresti copii ...copiii se cresc din instinct si instinctul de mama nu minte niciodata. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Eu nu as schimba nimic din ce am facut, nici la primul si nici la al doilea ... si multe din ceea ce am facut vad ca voi va doriti sa le schimbati. Oare de ce ? Asa cum sunt ei acum, copiii vostri, indrumati de "greselile" voastre, nu sunt buni ? Pai daca va spun din ale mele, cred ca ma puneti la gazeta negativa de perete - mi-am reluat serviciul, cu placere, la 3 luni dupa fiecare nastere, i-am alaptat pana la fix 4 luni pe amandoi, i-am hranit pe amandoi cu borcanele big time, i-am pus in day-care de la 2.5 ani ... si ? Au fost si sunt sanatosi in limite decente, sunt sociabili, sunt confidenti, sunt veseli, fac prostii, sunt foarte, foarte normal dezvoltati. Nimic, dar nimic din ceea ce am facut nu mi se pare rau ... In plus, un al doilea copil nu o sa fie ca si primul, astfel incat sa va puteti indrepta "greselile" ... fiecare parinte isi adopta metodele de crestere in functie de copil, asa ca nu o sa mearga o decizie de genul "ii dau cat mai multe legume " ... eu i-am hranit pe amandoi cu borcanele, fiu-meu mananca si acum foarte prost, fica-mea mananca orice ... Singurul lucru la care am fost foarte constanta cu amandoi a fost un program fix, living by the rule ... incepand de la ora de sculare dimineata, orele meselor, orele activitatilor ...etc. Imi aduc aminte ca daca de ex sareau ora de somn la pranz, nu ii mai culcam, chit ca ii vedeam obositi ...ca sa ma pot tine de rutina de seara. Cu mancatul la fel, daca mancau mai putin la o masa nu le mai dadeam nimic intre mese ...[:)] Eu sunt convinsa ca toate mamele sunt bune, in definitiv nu iti trebuie circumvolutiuni in plus ca sa cresti copii ...copiii se cresc din instinct si instinctul de mama nu minte niciodata. [flo]
Perfact de acord! Nici eu nu as schimba nimic. [asia] Iar ultima fraza e perfect adevarata. [flo] [url="http://vorbele.wordpress.com/"] pur si simplu...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url] [url="http://salmi-ladrum.blogspot.com/"] calator de profesie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

unele chiar se pot numi greseli,de ce...al meu facea in pampers la 4 ani jumate(noaptea),il hranesc si acum cu lingura,la gradinita l-am dat la 4 ani ca mi se parea ca sta flamand ,daca as putea as sta si eu cu el [:I] in rest eu am fost exact opusul a ceea ce a scris buflea i-am alaptat cat de mult am putut,mancarea la borcanele nu o suporta si nici nu le dau,ii cocolosesc cat de mult (asta e rau ,stiu)as sta acasa si mai mult de 2 ani sa nu pierd nimic din ce se intampla cu ei Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va spun eu ce am facut la al doilea [:D]: -am luat suzeta de jos, am bagat-o in gura si apoi i-am dat-o lui.La primul o sterilizam de 10 ori pe zi -nu i-am mai facut sfanta baie zilnica .La primul daca nu ii faceam baie zilnic era o tragedie. -l-am spalat rapid la chiuveta cat a fost mic mic -l-am lasat sa manance ce a vrut cand a vrut -nu l-am dat cu crema dupa fiecare baie, i-am facut masaj din an in pasti.La primul toate formau un ritual zilnic -am lasat-o mai moale cu curatenia, calcatul Privind in urma, daca ar fi sa fiu dura cu mine insami, as spune ca pe al doilea l-am crescut ca pe o buruiana nu ca pe primul, o floare in glastra. Al doilea s-a imbolnavit muult mai putin, este mai independent, s-a mancat/imbracat/dezbracat singur mult mai devreme. Diversificarea a fost dupa ureche intrucat cel mic vroia mancare de-a celui mare. si tot asa as scrie un roman... sa va pun ce nu o sa fac la al treilea: - nu o sa il tin izolat de fratii mai mari, o sa il integrez fizic mai mult -nu o sa il spal zilnic cu sapun -nu o sa ii fac baie zilnic -nu o sa folosesc produse pline de chimicale din comert ci ulei de masline, sapun bio, detergent bio, biberoane de sticle , detergent de masina bio -nu o sa ii neglijez pe ceilalti din cauza lui, daca vor sa dormim toti, vom dormi toti -o sa o las mai moale cu antibioticul si tot felul de medicamente La urma urmei copiii ne invata sa fim parinti! Ile [gravi] [fetita] , mami de V[bicla] si A [cavaler] ,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...