Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Petitie - extindere vacanta de iarna pana in 9 ianuarie 2022 pentru toti elevii


Recommended Posts

Dupa vacanta asta de iarna  urmatoarea va fi de 2 saptamani incepand din 15 aprilie. Nu vor mai avea alta vacanta pana atunci. Deci e cumva justificat cererea de a avea o saptamana cand pot si cei care isi doresc sa mearga la ski sau macar cu sania undeva. La fel cum o saptamana de vacanta urmata de 3 luni de scoala este f obositor pt copii. Ai mei sunt terminati fizic si psihic dupa perioada asta de teze, teste, referate ( pt ca se termina semestrul pe 9 ian si sunt note de pus, evaluari de facut). Au o saptamana de odihna ( dar sunt profesori care le-au dat teme, proiecte de facut in vacanta asta scurta)  iar pe 3 si pe 4, 5 ian au iar teste ca s-au mai trezit profesori ca nu au destule note. Nu stiu cati dintre noi, adultii, suntem in forma maxima pe 3 ian cand ne intoarcem la munca. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 46
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

As prefera oricand sa le lungeasca anul scolar pana in iulie, dar sa le mai dea cate o saptamana de vacanta care sa mai " rupa" perioada de multe luni de scoala continuu. Dar na, pe mine nu ma intreaba nimeni ce vreau. 

Mie imi place cum e aici, ca la mijlocul trimestrului e o saptamina de vacanta - ajuta tare mult. 

Aproximiativ 6 saptamini scoala, si 1 vacanta +vacanta de Craciun, Pasti si vara. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, pe 4 Ianuarie , cand incepe scoala la noi, elevii de clasa a 11a  (15-16 ani) au mock exams , timp de 2 saptamani, aproximativ 14 examene. Vacanta asta si-o petrec invatand. De ce? Pentru ca desi sunt mock , conteaza . Si mai conteaza in caz ca examenele se amana, pentru ca situatia e asa cum e , pandemic vorbind.

 

Noi intotdeauna am terminat scoala pe 23 Iulie si revenim la 1 Septembrie.

 

 

Ce o fi oare inconvenient sa inceapa un copil scoala si altul sa ramana acasa?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, pe 4 Ianuarie , cand incepe scoala la noi, elevii de clasa a 11a  (15-16 ani) au mock exams , timp de 2 saptamani, aproximativ 14 examene. Vacanta asta si-o petrec invatand. De ce? Pentru ca desi sunt mock , conteaza . Si mai conteaza in caz ca examenele se amana, pentru ca situatia e asa cum e , pandemic vorbind.

 

Noi intotdeauna am terminat scoala pe 23 Iulie si revenim la 1 Septembrie.

 

 

Ce o fi oare inconvenient sa inceapa un copil scoala si altul sa ramana acasa?

Si anul 13. 

Iar la mine dupa intra anul 10 si anul 12. 

Mult o sa mai fie de corectat.

 

Eu sper din tot sufletul sa nu fie online in ianuarie, ca iar o sa fie TAGs.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

As prefera oricand sa le lungeasca anul scolar pana in iulie, dar sa le mai dea cate o saptamana de vacanta care sa mai " rupa" perioada de multe luni de scoala continuu. Dar na, pe mine nu ma intreaba nimeni ce vreau.

 

Si eu la fel. 

De fapt as lua 4sapt din vacanta de vara si le-as imparti 1 sapt in plus la vacanta de iarna , 1 sapt in plus la vacanta intersemestriala si 2 sapt in plus la scoala. Ale are acum 3zile/sapt cu 6ore si 2zile/sapt cu 7ore. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...