Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pingüinos felices saluta 2022! Adios 2021!


Recommended Posts

Eu ma simt vaccinată degeaba. Am citit ca cei cu doua doze de vaccin iau omicron ca și cei nevaccinați. Omicron nu afectează plămânii așa mult și grav ca și variantele anterioare, ci preponderent căile respiratorii superioare, e ca o gripa. 
In plus, vaccinul antigripal de anul asta nu a nimerit varianta care circula. Deci încă un vaccin am luat cam degeaba. 
 

La noi la job au fost mulți bolnavi de trei săptămâni încoace. Niciun covid. Colegii de pe microbiologie abia prorocesc cu testele PCR de covid dar putine sunt pozitive. Mai multe sunt gripa și RS, dar in timp ce al doilea e in scădere, primul e in creștere. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 441
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mihaela, păi știm demult că vaccinul nu oprește transmisia. Cu atât mai mult în cazul omicronului care e super-contagios.

Totuși tot mai multe studii indică simptome mai blânde.

Israelienii spun că propagarea în rândul vaccinaților poate eradica pânä la urmă și variantul ăsta și altele, pentru că s-ar dezvolta o super-imunitate. E o teorie interesantă, mi- ar place să fie adevărată. Deși sună cam riscant.

Dar într-un fel e logic. Vaccinarea masivă urmată de abandonarea treptată a măsurilor sanitare și expunerea la virus, în fapt conviețuirea cu un virus devenit endemic și neletal.

 

Despre antigripal pot să spun că personal sunt și eu dezamăgită anul ăsta. Am făcut gripă de două ori după vaccin! Deocamdată, pușche pe limba-mi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Părerea mea este ca virusul asta (covid) s-a manifestat cu totul altfel decât au fost calculele încât e greu sa spunem acum cum va fi. Înainte ziceau ca gata, vaccinul ne scapă de pandemie, apoi da, a fost ca cei vaccinați sunt protejați totuși in peste 50% de infecție, apoi ca de forme grave. Dar acum, nu mai oferă nimic.
Da, cei cu trei doze cică ar avea imunitate de ca 50% la îmbolnăvire cu omicron. Ok…eu nu pot face doza trei decât in 10 Februarie, cel mai devreme. Pana atunci e dus omicronul. Stau și ma gândesc dacă mai are rost sa fac încă o doza. Dar sa vedem, cum ziceam, la cât e de imprevizibil…

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, eu nu m-am vaccinat antigripal (nici anul asta, nici in alti ani, adica niciodata). Bine, nici nu lucrez in domeniu de risc si nici nu se ia asa usor ca si covidul...

Iar de covid am deja 3 doze, am facut cunostinta si cu virusul intre rapel si booster (varianta Delta cel mai probabil, ca aia era atunci in circulatie), am descoperit chestia asta cand mi-am facut un test de anticorpi in vederea boosterului, altfel nici nu as fi stiut,pt ca simptomele au fost pur si simplu de raceala comuna: durere de cap si guturai, cum am mai avut de atatea ori in atatia ani de viata... Nu febram tuse, probleme cu gustul si mirosul, probleme de respiratie, nimic din toate asta, slava Domnului. M-am si speriat cand am vazut buletinul de analize... (mi-a iesit si nucleocapsida pozitiva si aia apare doar dupa boala, dar si antispike-ul era ff mare).

Dupa 3 doze + 1 doza naturala banuiesc ca se sperie si omicronul cand ma vede si pleaca.... si sper nu la altii ci in desert si in oceane unde nu e nimeni....

Sper sa fie adevarat ce se tot zice, ca varianta asta e mai blanda si sa se apropie sfarsitul pandemiei. Dupa 2 ani... cam e cazul sa scapam...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, gripa se ia ușor. Nu e așa periculoasa însă cum au fost variantele anterioare covid. Majoritatea trece prin gripa fără complicații, la cei in vârsta poate fi nasoala, chiar mortala gripa. Sau cei cu diverse alte afecțiuni.

 

Despre omicron încă nu se știe dacă are sau nu efecte post-covid.
Eu nu lucrez direct cu pacienți, dar am in fiecare an colegi bolnavi de gripa și m-am vaccinat mereu. Uneori am făcut gripa dar târziu in Aprilie-mai când deja efectul ii trecuse. Am făcut și gripa porcina, deși eram vaccinați, dar la un an după ce am făcut vaccinurile. Știu ca e risc, ca doar am studiat și știu cum acționează vaccinurile. Dar Nah, ma mai trec și pe mine gânduri. :))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am avut covid, n-am fost răcita de doi ani jumate deloc, deloc. Niciun muc, nicio tuse. Nimic. Ultima viroza puternica a fost in mai 2019. După care am avut inflamația la tiroida. De atunci n-am mai fost răcita. Nu pot sa îmi explic, nu știu ce înseamnă asta. 

Vaccinul doza trei o pot face numai după ce au trecut 6 luni de la doza doi. Asta e. In momentul de fata am imunitate zero. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvia vine mâine acasa dar merge la prietenul ei. O sa stea in carantina câteva zile, sa fim siguri ca nu a adus vreun omicron cu ea :). Amândoi sunt in aceeași situație ca mine. 
Doar Ovi are trei vaccinuri in familie. Covid nu a avut nimeni in afara de Diana, și ea atunci la început, când încă nu se știa, in Ianuarie 2020. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, închid prăvălia pe azi :). Eu mi-am început azi săptămâna de lucru și m-am trezit la 5.45 dimineața. Mor de somn, și câteva zile tot devreme ma trezesc. Joi sunt liberă, la noi e a 13-a zi de la Crăciun, ziua care pune punct Crăciunului. Se dansează ultima data in jurul bradului și se Despodobește. Noi încă nu ne-am saturat de el :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine. Sa te ocoleasca racelile si de acum inainte!  [flo2]

Sa stii ca si eu am patit ceva asemenator dupa covidul usor pe care l-am avut. De multa vreme (cred ca acoincis cu pandemia si purtarea mastilor, dar nu sunt sigura) tot aveam nasul infundat noaptea, imi curgea mult de la frig, aveam senzatia de gat incarcat (cu "mizerii" si senzatia de a expectora). Nu era covid, ca atunci nu mi-au iesit anticorpi si oricum nu putea fi vorba de un covid lung de 1 an -1 an si ceva. E, dupa acest covid, parca mi s-a curatat toata instalatia si tare bine e, nu mai imi curge nasul (la frig mult mai putin), nu mai am nici un fel de senzatie in gat, nimic. 

 

Ce frumos ca vine Silvia! Sa petreceti timp frumos cand va intalniti!  [flo2]  [il]

 

Eu n-am avut covid, n-am fost răcita de doi ani jumate deloc, deloc. Niciun muc, nicio tuse. Nimic. Ultima viroza puternica a fost in mai 2019. După care am avut inflamația la tiroida. De atunci n-am mai fost răcita. Nu pot sa îmi explic, nu știu ce înseamnă asta. 

Vaccinul doza trei o pot face numai după ce au trecut 6 luni de la doza doi. Asta e. In momentul de fata am imunitate zero. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata și bine v-am regasit in an nou, la capitol nou!

La multi ani! sa fiti sanatoase si sa aveti un an bun!

 

eu am avut o durere de cap/migrena de joi si pana azi noapte. intermitenta, ca am luat o tona de pastile.

nu am facut nimic special. am fost la inmormantare la matusa mea, mai intai. apoi am pregatit ceva de mancare si un tort - reteta pe la subiectul cu ce mai gatim azi - apoi am petrecut revelionul. 

la 12 noaptea fetele dormeau. am vazut artificiile de la geam. primaria nu a organizat nimic, doar restaurantele sau hotelurile pe unde au facut petreceri.

pe 1 am mers cu sorcova la bunici. 

ieri am iesit la plimbare pe lac si am inceput un puzzle de 1000 de pise cu mica, dar nu l-am terminat.

 

ma bucur sa va vad asa vesele la inceput de an. eu am inceput fara chef, cu o senzatie de oboseala.

am in fata un an tare greu. am si un job extra din care nu stiu cat o sa castig dar care ma suprasolicita. o sa ne si mutam. mica va incepe scoala. am avut timp in noptile astea cu dureri de cap sa ma gandesc la toate si numai ganduri aiurea am in cap...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...