Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pingüinos felices saluta 2022! Adios 2021!


Recommended Posts

Buna ziua si bine v-am gasit !

 

La multi ani cu sanatate sa avem parte de un an bun!

 

Am fost la petrecere la sora cea mica unde a venit si mijlocia, apoi pe 1 Ianurie am fost la mama si tata.

 

Ieri am iesit la o mica plimbare in Herastrau, apoi ne-am pregatit de scoala/serviciu. 

 

La birou asteptam ca ni se modifica departamentul in 2 servicii. 

Cam asa am inceput anul nou.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 441
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu ma simt vaccinată degeaba. Am citit ca cei cu doua doze de vaccin iau omicron ca și cei nevaccinați. Omicron nu afectează plămânii așa mult și grav ca și variantele anterioare, ci preponderent căile respiratorii superioare, e ca o gripa. 

In plus, vaccinul antigripal de anul asta nu a nimerit varianta care circula. Deci încă un vaccin am luat cam degeaba. 

 

La noi la job au fost mulți bolnavi de trei săptămâni încoace. Niciun covid. Colegii de pe microbiologie abia prorocesc cu testele PCR de covid dar putine sunt pozitive. Mai multe sunt gripa și RS, dar in timp ce al doilea e in scădere, primul e in creștere. 

 

 

Eh, nu chiar degeaba. Cele doua doze ne-au protejat pana acum  [:)]

Dar cu Omicronul iti dau dreptate. Am o prietena care tocmai a testat pozitiv. Desi a facut doza 3 cu 2 saptamani inainte de test pozitiv.

 

Eu cred ca am bifat si RS si gripa. Aceeasi gripa a bifat-o si sotul meu cu tot vaccinul antigripal care il facuse cu vreo 20 de zile in urma. Apa de ploaie. Dupa experienta aceasta m-am hotarat sa nu il mai fac si eu asa cum planificam.

 

Nu am facut dozare de anticorpi ca nu stiu pe unde si daca putem face asa ceva. Am facut insa multe teste de corona nazale si toate au fost negative.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf.... asa slab e vaccinul antigripal de anul asta? Sau a revenit gripa in forta dupa un an de pauza si e mai "sprintena"? 

Eu recunosc ca nu am facut niciodata vaccin antigripal, macar stiu o treaba :)))) Dar nici gripa nu stiu sa fi facut. La inceput de 2020 a avut Andreea, dar noua celor din casa ne-au dat tratament preventiv si nu am mai facut. Dupa aceea a venit covidul... Dar la ea a fost gripa sigur, pt ca a facut test, si a iesit pozitiv A sau B, una din ele, nu mai tin minte care (cealalta negativ). Ca altfel ma ducea gandul catre covid, chiar imi zicea cineva "poate ati avut deja covid".

Iar de RS virus, habar nu aveam de el, de la voi am auzit prima data anul asta, ma rog, anul trecut de aici de pe DC.

 

SIlvi, Incepe Mica scoala, intra in clasa 0? Ce trece timpul... asa e, ca la anul face 6 ani. Merge la scoala unde a fost C primele 4 clase? Cu mutatul, asa e, te inteleg, e stresant. Dar partea pozitiva este ca nu va da nimeni afara din casa cealalta si nu aveti stres de intarzieri, chestii de genul asta, aveti ritmul vostru, mai ales daca sunt si aproape una de cealalta. Iar cu jobul extra... vezi si tu in timp, faci o analiza cost-beneficiu si vezi ce iese cand tragi linie. Iti doresc multa sanatate si succes fetelor!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, nu e slab. Sunt calcule anterioare asupra ce viruși circula in emisfera sudica in anotimpul iarna/primăvara la ei și se face vaccinul Pt emisfera nordica. Uneori, o data la 10-15 ani se întâmpla sa dea greș. Deci vaccinul conține alți viruși (sau mutații) decât ce circula. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

SIlvi, Incepe Mica scoala, intra in clasa 0? Ce trece timpul... asa e, ca la anul face 6 ani. Merge la scoala unde a fost C primele 4 clase? Cu mutatul, asa e, te inteleg, e stresant. Dar partea pozitiva este ca nu va da nimeni afara din casa cealalta si nu aveti stres de intarzieri, chestii de genul asta, aveti ritmul vostru, mai ales daca sunt si aproape una de cealalta. Iar cu jobul extra... vezi si tu in timp, faci o analiza cost-beneficiu si vezi ce iese cand tragi linie. Iti doresc multa sanatate si succes fetelor!  [flo2]

da, trece timpul foarte repede. Mica o sa mearga la alta scoala, cea la care suntem arondati. la C a fost problema ca era operata la picior si era in recuperare in clasa 0, nu avea voie sa alerge, sa sara, evitam scarile...a mers in alata parte. 

multumesc pentru grija...o sa le iau pe rand. dar sigur o sa ma mai plang pe aici

[:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am facut doza booster saptamana trecuta.

sincer eu nu prea analizez, nu am stat sa citesc prea mult. mi-e prea frica de spital, am destule probleme de sanatate asa ca am preferat sa il fac. si o sa mai fac si 4 si 5 si cate doze o sa mai trebuiasca. cel putin, daca nu ajuta altfel, ma ajuta psihic. la mine chiar functioneaza, sunt mult mai linistita de cand l-am facut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, pentru a intelege mai bine situatia pe aici atasez un grafic din Norvegia cu numarul de internari saptamanale. E luat direct din raportul saptamanal de pe pagina ministerului. Din pacate e doar in norvegiana asa ca scriu mai jos termenii necesari intelegerii.

 

LVI e abreviarea pentru Luftveisinfeksjon = cai respiratorii

øvre = superior

nedre = jos, inferior

 

Se poate vedea ca cele mai multe internari in spital sunt pentru caile respiratorii inferioare, linia verde, pe locul doi RS-virus si de abia pe locul trei sunt internarile covid-19 (doar in ultimele saptamani).

Influenta e ca si cum nici nu a fost pe piata anul acesta.

 

Eu am fost bolnava in saptamana 44.

La vremea aceea virusii care dominau numarul de internari sunt cei caile respiratorii inferioare si RS-virus.

Asa ca nu ma mir de teste negative. La fel si in saptamana 51. Covid nu e pe primul loc la internari.

 

 

post-11723-0-43522100-1641219591_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari de pe baricade, fara drag si spor.

 

A fost fain de Revelion, cu fratelo si familia de romani cu copilul: un baietel de 11 ani, vorbaret si tare istet: stia germana si a invatat in cateva luni si elvetiana; Marco a vorbit cu el doar in elvetiana. E si haios, s-a implicat in discutii, imi place mult de el. Si zambeste non-stop, mi-e tare drag  [:I] Am avut castraveti in saramura, a zis ca sunt ca cei facuti de bunicul lui; ce a ramas i-am dat lui  [:D] la 3 ne-am culcat, am dormit pana la pranz.

Pe 1 am lenevit, ne-am uitat la show-uri (coreene si japoneze) pe Netfix.

Ieri am iesit la plimbare, am fost sa mancam la mexicani si sa le uram un an nou bun. 

 

Seful meu tb sa vina azi din Madrid cu familia, au facut test antigen rapid la pranz : toti pozitivi  [zirea] sunt toti vaccinati, inclusiv copiii. Nu au nimic, au banuit insa ca au, pt ca multi membri ai familiei au fost testati pozitiv. Au amanat zborul cu 2 zile, se vor testa zilnic, pana le iese rezultatul negativ (fara test negativ nu pot zbura, e obligatoriu si pt cei vaccinati). 

El a calatorit si peste ocean de cateva ori anul asta si nu a avut nimic (s-a testat mereu). 

Trebuia sa zboare joi in Uruguay, dar anulam tot, e mai sigur.

 

La noi a fost cald zilele astea, am avut si 16° 

 

Pt 4 zile avem 38mii cazuri noi, Omicron are 64%  [zirea] vad insa ca a scazut procentul celor spitalizati (inclusiv la terapie intensiva). 

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Afara ninge linistit, in casa-i cald si bine... [cit]

 

Buna dimineata!

 

Azi incepe mandra scoala si imi imaginez chiotele de bucurie si bulgareala in curtea scolii. Sper sa poata intra autobuzul in sat, ca avem un deal cam abrupt.  [ups]  A iesit Mr. cu ea la poarta si daca nu vine autobuzul dupa ea o sa o duca el pe alta ruta ca nici masina noastra nu cred ca urca dealul inapoi in sat.  [:-)))]  Din bucuriile vietii la tara.... 

 

Ieri la noi a fost inca liber si am fost la plimbare intr-un oras mai mare la vreo 2 ore de noi si tare bine a fost. Ne-am plimbat, am baut o cafea si stat la o praji, i-am scapat prin librarii pe astia 2 ai mei, am lins eu ceva vitrine... si cam atat. M-au tentat ceva chestii la reduceri, dar sincer nu imi trebuie nimic decat sanatate. Precum asta nu o pot cumpara, am revenit acasa cu mainile goale dar cu picioarele plimbate.  [pk]

 

Ce frumos ninge! [*] Nu a nins de Craciun, dar ninge acum. E bine si asa ca inca mai am brazii impodobiti si nici ca-i desfac mai devreme de weekendul viitor. Inca-s fresh si miros asa frumos, stau in suport cu apa. Nici macar cel de langa soba nu e uscat asa cum ma asteptam. Celalalt in camera cealalta e langa geam si nu are sursa de caldura aproape si e si mai fresh. Cand cobor dimineata si simt miros de brad ...mmm [olala]

 

Yuhuu! A venit bus ul dupa mandra.  [disco]  A intrat Mr. zgribulit in casa si ma invita la o plimbare prin sat. Pot eu sa-l refuz?  [:D]  Desi tare as sta numa` la gura sobei azi si nici pijamale nu as iesi.. [:I]

 

O zi frumoasa!!!  [flo2]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...