Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pingüinos felices saluta 2022! Adios 2021!


Recommended Posts

Vacanta,  fara familie, intr-un loc exotic. Plec in  5 martie.

Sa fie surpriza cand pun poze.

Este prima mea vacanta, singura, dupa 23 de ani. Singuura adica  fara barbat si silvi.

Am asa o bucurie.... vreau sa ma relaxez si sa ma hahai, sa  cuprind cu ochii toata frumusetea lumii. 

Azi am facut ultima plata.  Am luat si asigurare, in caz ca nu pot merge (de covid de exemplu) primesc inapoi banii. Doamne fereste!

Viv, cat de minunat! Sa ne pui poze!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 441
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

am tot vazut la multe persoane anuntul cu garsoniera de 11mp.

am citi si comentarii, o parte din ele, dar nu prea am ras. mie mi se pare foarte trist. doar la mine in oras sunt mii de oameni care locuiesc in astfel de garsoniere, multi dintre ei cu familii.

eu as fi comentat doar asupra pretului de inchiriere dar glumele sunt despre suprafata.

unii oameni fac sacrificii uriase sa poata achizitiona o astfel de casa - care costa intre 10.000 si 25.000 de euro.

chiria la mine in zona e cam  500 lei ptr o astfel de garsoniera.

cunosc oameni care stau in astfel de locuinte si nu e nimic amuzant. stiu o mamica care sta cu 2 copilasi. munceste din greu si atat isi permite. se gospodareste cum poate...mai tine un dulap pe hol, mai atarna ceva in afara geamului intr-un  fel de raft de metal.

eu platesc asociatia intr-un bloc cu astfel de garsoniere. sunt multi oameni care traiesc asa si daca ma pun macar o seunda in locul lor nu pot sa rad la aceste glume.

 

nu vreau sa supar pe nimeni dar eu asa simt si ma revolta sa citesc asa ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi dimineața când am coborât din dormitor m-a lovit pe scări o miasma…știam ce ma așteaptă. Aseară a scos W niște puturoase…

Mi-am început ziua cu noroc, ștergând de pe un covor și de pe parchet kk diareic de câine și de pe celălat covor voma de pisica. Am stat și am filozofat: o fi vomitat mâța de diareea câinelui? :)). 
 

A scos Duran Duran un album nou anul trecut pe care n-am apucat sa îl ascult. O fac acum. Și ma uit la ski fond. Am gătit ieri deci azi n-am treaba. Am in plan o plimbare in pădure și apoi sa îmi fac “temele” la cursul foto. Plus sa trimit fotografii la clubul foto Pt concursul lunii Februarie. 
 

O zi frumoasa va doresc! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cine vrea cozonac cu lapte?   Repede ca e pe terminate, mai am doar vreo 3 felii. Mi-am facut pofta intr-un bun sfarsit si de vreo cateva zile imi indes falcile cu cozonac. 

 

Hello, am auzit ca plecati in vacante fara mine!  [soricel]  Voiam sa cer loc printr-o valiza dar la cat de rapid mananc cozonacul asta sigur nu se mai inchide.  [:-)))]

 

Afara ploua marunt si e frig, dupa vreo 2 saptamani de primavara care m-au tinut super bizi prin gradina. Azi ma simt calcata de tren. Nu ca ar fi prima oara, ori ultima. Fiecare oscior si cm patrat de carne ma doare. Mi-am curatat pe langa casa si in gradini tot felul de arbusti, copaci, plante agatatoare care erau scapate de sub control si urcate prin podul anexelor... Nu mai zic ca am cazut de pe scara si m-am ales doar cu un genunchi julit. Tot e bine ca nu am aterizat pe cel de era deja in pioneze de cand am cazut in Decembrie pe un pod in oras si mi-am luat ditai cazatura. Nici acum nu e vindecat complet genunchiul si sigur raman cu semn uratel, deci fara fuste mini.   [:-)))]

 

Saptamana trecuta intr-un sfarsit ne-au fost instalate noile usi exterioare dupa o asteptare de 6+ luni ori chiar mai mult? Am pierdut sirul ca tot asteptam dupa orice cu lunile.... Mi-am comandat in sfarsit si draperii pentru bucatarie, toate pe comanda ca la cat de wonky e casa fiecare geam are alte dimenisiuni.  [alcool]  Acum 400+ ani faceau casele ..diferit!  [batcap]  Exemplu geamul de la chiuveta: lat de 160cm, inalt de 100cm si pervaz de 60 cm, ca atata-s de grosi peretii casei. Celelalte 2 geamuri care dau spre gradina, unul inalt de 120 si lat de 110, celalalt lat de 80 cm si inalt de 135 cm!  [fri]  [:-)))]

 

Acum am pe lista plita si cuptorul si mi-s toate varza in cap de le si visez noaptea ca ma tot sucesc si invartesc zilnic. Deunazi dau sa platesc ce aveam in cos si pana m-am sucit eu nu mai era pe stoc cuptorul, apoi gasesc altul zic acum gata repede sa comand... ha, nu mai era pe stoc plita!  [help]  M-am lasat pagubasa si am zis ca mai astept pan` la primavara cand or reveni pe stoc de voiam eu. Gatesc pe soba dar precum nu pot controla temperatura cum, cat si cand vreau eu ma scoate la pensie. ( pe langa ca dam faliment la cat kerosen consuma! ) Cuptorul la fel si am cam ars cozonacul, dar pe cuvant ca a iesit bun de tot chit ca mai maroniu! Deci nu-mi refuzati oferta!    

 

Daca tot nu am comandat inca plita si cuptor, dati in mine cu review uri. Spuneti-mi pro so contra plitei cu inductie ( eu am avut gaz in Londra), la fel cuptorul pirolitic, steam function si ce alte nebunii de functii mai aveti voi la cuptoare si plite electrice, daca le folositi si cat si daca merita banii! Thanks!  [flo2]

 

Am de facut mancare azi si mi-e lene si la ce vreme e afara e numa` bun de stat pe canapea langa semineu si ascultand lemnele trosnind. Bine ca nu e soare azi sa imi aduca aminte ca am de sters si praful.  [:-)))]

 

Eu cred ca de oboseala am prostit de tot. Ma doare tot tot, deunazi nu puteam duce mainile la spate. Am lucrat de pe scara deasupra capului cu ferestraul electric care e greu tare ca numai bateria are vreo cateva kg. Nu am terminat, inca mai am o gramada de taiat si aranjat, dar am umplut tomberoanele si 10 saci mari de gradina pe care trebuie sa ii duca Mr. la centrul de colectare in oras. Mi-am pus si bulbii si daca tot am tuns si aranjat prin gradini am descoperit t0t felul de flori de primavara de ies peste tot, mostenire de la Mos Alan. Abia astept sa infloreasca sa vad ce sunt. Plus ca am pus eu 300+ bulbi de lalele, narcise, zambile, lacramioare... O sa fie colorat! [biz]

 

Ziceam ca am de facut mancare dar nu am chef. Am facut deunazi cu ceva carne de vanat de am gasit-o ratacita prin congelator o tocanita cu multe legume si a iesit atat de buna. A mers perfect cu mamaliga si muraturi. Azi cred ca fac un pilaf si bors de perisoare. [buca]  Mandra vrea clatite de vreo 2 saptamani si nu i-am facut, sa vad azi daca mai pot sta in picioare sa ii fac cateva. Daca nu atunci saptamana ce vine ca e in vacanta si o sa stau dupa ea sa ii fac poftele. Nu mai zic ca vrea sa o duc la Londra si eu nu am nici un chef. 

 

Pfii... da` ce negru e cerul afara. Sa ma misc si eu de pe scaunul asta sa fac mancare, sa aspir cenusa, sa-mi aduc lemne si sa fac focul... si sa stau/dorm pe canapea la gura sobei.    Praful poate sa mai astepte ca tot nu e soare afara azi.    [:-)))]

 

Plec acum dar mai trec eu pe la voi sa citesc impresii de calatorie!  Pana atunci va las eu poze de pe ulita mea. Duminica am fost la o runda de sat, ne-am oprit la ghiocei si si-a facut mandra den, apoi la joaca la scorburi, pe dealul de dupa biserica si am alergat dupa curcubee... plouase cu soare si batea un vant de ma lua pe sus si nu-s tocmai usurica sa ma zboare vantul, am destul cozonac la bord.  [clo]

Ah si o poza cu amaryllisul asta imens de a crescut de nebun! E atat de mare, catifelat si frumos. Toata energia si-a consumat-o doar intr-o tija cu 2 flori imense. Mai am un bulb la fel, cumparat si plantat odata in acelasi tip de vas. Asta nu are nici o frunza, doar tija si 2 flori, celalalt are frunze, 2 tije si 2 boboci si e nici pe jumatate de mare cat asta. Plus ca nu a inflorit inca. Oare asta de ce a crescut asa mare? 

Plus un rasarit superb intr-o dimineata acum vreo 2 saptamani care mi-a ramas in suflet! 

 

O zi bunaaa!!! 

 

[dra]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphita eu am plita cu inducție și fata de plita simpla, pot sa spun ca e mai ușor de controlat temperatura Pt ca are 10 trepte cea cu inducție. Cealaltă ce o aveam avea doar 3 sau 4, bine era mai veche. Iar cuptorul cu Piroliză nu l-as da pe nimic in lume. Curata minunat. Nu știu ce face steam function. Nu am așa ceva. 
 

Ce mi se pare foarte util e timerul la fiecare plita și cuptor. Doua feluri: pot sa pun sa sune doar sau pot sa pun sa se oprească “focul”. La fiecare plita separat și la cuptor la fel. Plus dacă da in foc ceva, se stinge automat “focul” și piuie plita ca e plină de apa. 
 

Eu am Siemens. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...