Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pingüinos felices saluta 2022! Adios 2021!


Recommended Posts

Așa e și la noi, pe insula. Nu avem gaz. Curentul e singura opțiune. Nu s-a întâmplat decât poate de doua ori sa cada curentul de la furtuna, deși pe noi ne viziteaza 3-4 furtuni pe an. In zona noastră cablurile sunt sub pământ, deci numai dacă pică de undeva ceva nod principal. Atunci sunt mulți fără curent și remediază de urgenta. Noi și încălzirea o avem pe curent, o parte. In principal avem de la termo, centrala orașului. Însă vine intr-un distribuitor in casa pe care îl reglam noi ca sa avem caldura mai putina sau mai multă decât dau ei, sau reglam zi/noapte. Distribuitorul e pe curent și dacă e pana de curent nu avem nici încălzire. 
Cum ziceam, in 15 ani s-a întâmplat de vreo 2 ori și in câteva ore a fost remediat. Nu ne-a afectat, ca nu aveam de gătit chiar atunci. 
 

Dar da, se poate întâmpla oricând, mi-ar placea sa am și eu o soba pe lemne pe care sa pot găti sau sa ne încălzim la nevoie. Dar nu am cum sa pun așa ceva aici in casa. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 441
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Hello!

 

Mihaela, sper ca se simte bine si cainele si pisica...imi pare rau de patanie.

 

Strumphy, ma bucur ca ai intrat. nu am sfaturi pentru plite/cuptoare dar e bun subiectul ca si eu sunt in cautari. 

foarte frumoase pozele [flo2]

 

La C la scoala avem sedinta de urgenta pentru ca au descoperit ca mai multi elevi joaca un joc similar celui cu balena albastra, cu provocari, au rani pe maini, corp...nu e cazul la noi dar lumea a intrat in panica. se pare ca un profesor a observat si a inceput sa discute cu mai multi elevi si asa a aflat si de altii, ca s-au parat intre ei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvia ne-a trimis o poza, tocmai și-a făcut doza trei :). N-a fost sigura dacă o face, a făcut doza 1 in August și 2 in Septembrie. Dar văd ca s-a hotărât. Nu ne-a zis nimic înainte :). 

sa ii fie de folos.

 

va trebui sa ii face si eu in curand, celei mari. de mica inca nu stiu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, foarte bine!

Noi am facut-o in decembrie, la aproape 8 luni de la rapel.

 

Zi-mi si mie o chestie: vaccinurile astea invata organismul sa lupte impotriva priteinei spik a virusului, in caz ca te intalniesti cu el. Si se formeaza acei anticorpi faimosi, care in timp se mai duc. Celulele T ce rol au, cum "invata" sa lupte, de exemplu impotriva acestui virus? Le influenteaza vaccinul sau anticorpii formati dupa?

Ca s-a tot vorbit de faptul ca nu doar anticorpii (care se duc mai rapid sau ai lent) au rol de lupta impotriva virusului, ci si celulele T sau B, sau ambele....

La alte infectii cu alte virusului, este la fel? Raceli, gripe, chestii pentru care poate nu ne-am vaccinat (gripa) sau nu ne vaccinam deloc (rinovirusuri, alte coronavirusuri comune etc)

 

Cam pe aici se invarte intrebarea mea... 

Silvia ne-a trimis o poza, tocmai și-a făcut doza trei :). N-a fost sigura dacă o face, a făcut doza 1 in August și 2 in Septembrie. Dar văd ca s-a hotărât. Nu ne-a zis nimic înainte :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi da, se simt bine acum și W și pisicile. La pisici e destul de des sa vomite. Nu e niciun bai. 
W rar se strica la burta, se întâmpla dacă primește mâncare noua fără sa fie “introdusă” sau oase prea multe. Când era mai tânăr nu era așa sensibil când schimbam mâncarea. Asta a fost acum, i s-a terminat mâncarea lui, o găsesc numai pe net și i-am dat ceva ce n-a mai mâncat, cum ziceam fără sa o introduc. Adică se da câte un sfert de porție in prima zi/sau 2-3 zile chiar din mâncarea noua, restul cea veche, apoi jumate, apoi trei sferturi. Eu i-am dat direct Pt ca nu mai aveam din cea veche. 
Ieri am fost la veterinar și am cumpărat mâncare cu probiotice și e Ok deja. N-a fost apatic, era plin de energie chiar dacă ieri n-a mâncat decât puțin :). E un câine sănătos, dar se mai întâmpla accidente, nu din vina lui…

 

Anja, nici mie nu îmi plăcea sa curat după copii :)). De multe ori făcea soțul, mai ales vărsături. Nu îmi place nici după animale, tot el curata dacă e acasa :). Dar ieri ghinion, totul s-a întâmplat după ce a plecat el. Am mai curățat eu, nu e plăcut dar n-am ce face :)). Nu, nu m-am gândit niciodată sa nu am animale din motivele astea :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Ce bine ca avem de cateva zile soare, chiar daca e cu dinti.

 

Si la mine nebunie saptamana asta [zirea] ieri am fost la birou, am primit bonusul  la ai mai mari l-au redus cu 20-50%, noi astia mici am primit la fel.

 

Noi am luat la casa toate produsele electro-casnice de la Electrolux (Miele nu erau atunci in tara, mie astea imi plac): plita e pe gaz, cuptorul electric. Aici avem VZug si plita si cuptorul (e firma elvetiana, destul de scumpi).  

 

Viv, ma bucur pt tine  si de-abia astept poze [il]

 

Planurile de vacanta pe anul asta sunt facute.

 

In aprilie (vinerea de dinainte de Paste aici) plecam in Columbia (9 saptamani mai sunt)   de-abia astept sa revad locuri dragi si sa stau la mare si la soare  e a 4a oara cand merg, deja ma simt ca si acasa...sincer m-as muta si maine in Cartagena...noi nu stam doar la mare si la soare, ne-am plictisi..Cartagena e ultima destinatie, acolo isi serbeaza Marco cei 55 de ani   [ph34r] nu-mi vine sa cred, ne-am cunoscut acum 20 de ani (in mai ii implinim)...am stabilit sa mergem si intr-un bar cu muzica salsa (de obicei ne trezim la 5-6, dupa la micul dejun si la 8 cel tarziu suntem in oras; la 11 revenim la hotel si stam la mare, la 5 plecam in oras la cina si la 8-9 suntem deja in pat  barurile deschid la 10, deci tb sa ne mobilizam).

 

In iunie merg la mandra, hotelurile sunt rezervate, tb sa cumpar doar biletul de avion. O sa iau o valiza de-a ei acasa, cea cu haine groase (la premium economy ai 2 valize de 23 kg). Imi pare rau ca nu pot fi cu ea de 1 martie. Asta este, am fost cu ea la majorat, ceea ce e important (nu regret nici o secunda ca am fost cu ea plecata, 18 ani nu mai revin si nici nu se pot serba la 20 de ani).

 

Zilele astea am o groaza de facut, duminica avem musafiri.

 

O zi faina sa aveti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, imunologia e un domeniu complex și eu nu am cunoștințe foarte vaste :). Ar trebui sa citesc ca sa pot explica și nu am timp :). Las aici un articol despre limfocitele T și B la covid. 
https://www.hopkinsmedicine.org/news/newsroom/news-releases/study-shows-immune-cells-against-covid-19-stay-high-in-number-six-months-after-vaccination

 

Da, cred ca e la fel cu toți virușii. Și cu bacteriile. Dar cred ca e important ca ei sa nu se muteze semnificativ și sa nu mai fie recunoscuți. 
 

Am găsit un articol complex, lung și cam complicat Pt mine. Îl pun aici, poate cineva are timp sa îl citească. 

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fimmu.2019.01787/full

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ar trebui sa schimbam capitolul. Desi la noi e din belsug zapada, in casa la mine a venit instantaneu primavara....am primit in cutia postala doua martisoare superbe....de la Ella!

Merci Ella, fata draga, esti un suflet ales! Iti multumim ca ne-ai adus primavara in casa!

Fiu-miu l-a si confiscat pe cel cu trifoiul si a zis ca el il poarta sigur de Saint Patrick (17 martie). Foarte bine, dar stai si reexplica-i cand se poarta martisoarele.

 

Azi am muncit ca disperata la scoala, unde am avut filmare pentru un lipdub, am machiat si pregatit copii, asta in afara de dictari&lectii& co, iar seara acasa in télétravail am avut sedinte cu parintii. Aici sunt doar sedinte individuale....zece bucati Zoom si maine mai am sapte. Acum astept sa-mi faca statuie careva...

 

In weekend imi propun sa fac cat mai putine ca sunt varza. Voi duce baiatul sambata la o zi completa la zapada cu grupa lui de scouts, intr-o statiune. E trist ca trebuia sa fie un weekend complet cu dormit acolo dar asta e. Restrictii.

 

Vreau sa spun ca am ras si eu de n-am mai putut la comentariile de la garsoniera din Cluj. Nu cred ca am facut-o cu rautate, stiu situatia, am un var care locuieste asa in Vatra Dornei cu sotia si copilul, intr-o garsoniera mica (nu 11mp totusi) pe care au transformat-o in 2 camere cu "salonul" cat o cutie de chibrituri. de fapt el "locuieste" mai mult in Germania unde munceste de ani buni ca sa-si poata cumpara o locuinta mai decenta. Cred ca radem de absurdul situatiei pana la urma, de pretul umflat fata de realitate si de comentariile in sine care sunt un deliciu.

 

In rest nimic nou.

 

Ma bucur sa va citesc Strumphi, Anja (care scriu mai rar :)) 

 

Si ma bucur enorm pentru vacanta Vivianei. De unde stiti ca e la Oceanul Indian, ca parca nu ne-a dezvaluit inca?

Sa stiti ca si eu visez la o vacanta singura (fara copil). Poate reusesc la vara, dupa ce il las la bunic...trebuie sa planific inainte. Voi vedea. Pentru mine destinatia cea mai "exotica" va fi undeva in Europa, un city (cities) break combinat cu plaja. Nu vreau sa elaborez mai mult ca sa nu "jinx" it.

 

Deci, asteptam capitol de primavara. Sunt prea varza ca sa-l fac eu dar daca nu se ofera nimeni poate pe duminica incolo.

Cheers!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...