Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ucraina si imprevizibilul Putin


Recommended Posts

Pai cand madam Merkel se hahaia cu Putin chiar si dupa episodul Crimeea , altora li s- a impus ca sanctiuni economice contra Rusiei sa nu exporte / importe nimic. Pierderi uriase care insemnau mai putini  bani pt cei ce lucrau si/ sau somaj.  Aia nu erau  tari independente , sau cum?!  E bine ca un conducator sa  vada  interesul  poporului sau ca fiind prioritar , dar atunci nu ii forta pe altii sa faca ce vrei tu, ok?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pînă anul trecut A fost foarte bun gazul rusesc,  acum nu?

 

Toate tarile fără resurse sint dependente de țări CU resurse. De ce ar fi mai bune resursele unei alte  țări  decît ale Rusiei? 

 

Cu Stream 2: era intre Rusia si Germania, Germania e o țară independentă.  De ce are nevoia sa fie de acord EU sau alte tari sa faca afaceri cu Rusia? 

Pai de aia Germania n-are tupeu sa ia atitudine acum cind Puțin va invada Ukraina și apoi, de ce nu Europa. Germania, stilpul Europei. Și Franța și Germania tac chitic. Parca văd ca iar întreaga Europa se va uita la UK și USA sa ii scoată din buda rusească! Dacă ziarele nu mai au pe prima pagina covidul ci pe Puțin, treaba se îngroapă rău de tot. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 Germania  ca de obicei  cand e vorba de rusi  o scalda.

 

 

venind opinia asta din romania, e ca ca nuca in perete. 

 

noua conducere din germania are 35+ zile de exercitiu, in plus nu a uitat nimeni istoria celor doua razboaie asa ca nemtii merg pe aceeasi linie, a moderarii.

 

sa nu uitam cum erau dovezi cu armele chimice in Irak.

 

in plus De depind de gazul rusesc pt ca ei chiar au inchis centralele nucleare.

 au zis ca nu vor livra arme in ukraina dar contruesc un spital de campanie. 

 

ce face romania?  tare usor e sa judeci pe altii.

Statele unite ca de obicei sunt la datorie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pai de aia Germania n-are tupeu sa ia atitudine acum cind Puțin va invada Ukraina și apoi, de ce nu Europa. Germania, stilpul Europei. Și Franța și Germania tac chitic. Parca văd ca iar întreaga Europa se va uita la UK și USA sa ii scoată din buda rusească! Dacă ziarele nu mai au pe prima pagina covidul ci pe Puțin, treaba se îngroapă rău de tot.

 

Germania merge pe atenuarea conflictului, ce atitudine vrei sa vezi? Sau vrei sa se puna vina iar pe Germania ca a inițiat războiul? 

 

Si de ce sa ne salveze US și UK, nu d aia sîntem în NATO? Sa ne ajutam cu apărarea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pai cand madam Merkel se hahaia cu Putin chiar si dupa episodul Crimeea , altora li s- a impus ca sanctiuni economice contra Rusiei sa nu exporte / importe nimic. Pierderi uriase care insemnau mai putini bani pt cei ce lucrau si/ sau somaj. Aia nu erau tari independente , sau cum?! E bine ca un conducator sa vada interesul poporului sau ca fiind prioritar , dar atunci nu ii forta pe altii sa faca ce vrei tu, ok?

 

Calmeaza-te, tonul tau e tare neplăcut. 

 

N am fost membră a cabinetului Merkel,  imi scriu aici pareara personală și sint curioasă sa citesc alte opinii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pînă anul trecut A fost foarte bun gazul rusesc,  acum nu?

 

Toate tarile fără resurse sint dependente de țări CU resurse. De ce ar fi mai bune resursele unei alte  țări  decît ale Rusiei? 

 

Cu Stream 2: era intre Rusia si Germania, Germania e o țară independentă.  De ce are nevoia sa fie de acord EU sau alte tari sa faca afaceri cu Rusia?

Noi in romania avem gazele noastre, depindem prea putin de exporturi importuri. Avem acorduri de tranzit gaze din Ucraina prin Transgaz.

Avem cea mai misto retea de transport gaze in subteran pe teritoriul tarii

Gaze garla in Marea Neagra...

Asa ca nu prea stiu cat de mult ma incalzesc gazele rusesti.

 

Nu e bine ca unui astfel de conducator sa ii dai o astfel de putere si o astfel de conducta strategica. Ca maine i se scoala lui Putin sa taie gazul in Germania pana ce nu anexeaza Finlanda, de exemplu sau e primita in UE.

 

Din punctul  meu de  vedere, Putin a pus la cale cea mai tare actiune de subminare a aprovizionarii cu gaz a Europei, a lasat depozitele goale, creste pretul la gaze....

 

E si Danemarca alaturi de Germania din cate imi amintesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Noi in romania avem gazele noastre, depindem prea putin de exporturi. Avem acorduri de tranzit gaze din Ucraina prin Transgaz. Avem cea mai misto retea de transport gaze in subteran pe teritoriul tarii Gaze garla in Marea Neagra... Asa ca nu prea stiu cat de mult ma incalzesc gazele rusesti. Nu e bine ca unui astfel de conducator sa ii dai o astfel de putere si o astfel de conducta strategica. Ca maine i se scoala lui Putin sa taie gazul in Germania pana ce nu anexeaza Finlanda, de exemplu sau e primita in UE. Din punctul meu de vedere, Putin a pus la cale cea mai tare actiune de subminare a aprovizionarii cu gaz a Europei, a lasat depozitele goale, creste pretul la gaze.... E si Danemarca alaturi de Germania din cate imi amintesc.

 

Nu stiam ca Ro este independenta la gaz, asta e foarte bine. Merci de info. Ai idee de ce cresc prețurile la gaz in Ro atît de mult? Unui prieten din București i a venit o "oferta" cu prețul de 7 ori mai mare decît pînă acum. La maica mea e inca acceptabil, ceva de genul 20-30% mai mult. 

 

Cu monopolul și eu zic ca nu e bun la nici un produs, eu as fi zis ca poti face contracte cu mai multe țări furnizoare, 30% din tara Ă, 25% din tara B, ceva de genul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

venind opinia asta din romania, e ca ca nuca in perete. 

 

noua conducere din germania are 35+ zile de exercitiu, in plus nu a uitat nimeni istoria celor doua razboaie asa ca nemtii merg pe aceeasi linie, a moderarii.

 

sa nu uitam cum erau dovezi cu armele chimice in Irak.

 

in plus De depind de gazul rusesc pt ca ei chiar au inchis centralele nucleare.

 au zis ca nu vor livra arme in ukraina dar contruesc un spital de campanie. 

 

ce face romania?  tare usor e sa judeci pe altii.

Statele unite ca de obicei sunt la datorie.

E opinia mea nu are legatura cu Romania.

 

Chestia asta cu armele.... oficial nu livreaza arme, numai  spitale de campanie.

Neoficial prin intermediari povestea se schimba. Chiar daca au blocat  Estonia sa le vanda armele catre rusi.

E politica moderarii.

 

Ce face Romania?

Inainte de a trimite si ea spitale de campanie (momentan nu a inceput niciun razboi) trebuie sa se asigure ca parteneriatul NATO va functiona si ca isi poate securiza granitele si ca dupa Ucraina nu vine randul ei. Trebuie sa se asigure ca, la o adica, UE va continua parteneriatul cu NATO.  Pana accum doar Franta a spus ca va contribui cu trupe NATO pe teritoriul Romaniei. 

Lu Romania ii  cam tzatzaie curul. 

 

Din punct de vedere umanitar s-a luat legatura cu comunittea romana din Ucraina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiam ca Ro este independenta la gaz, asta e foarte bine. Merci de info. Ai idee de ce cresc prețurile la gaz in Ro atît de mult? Unui prieten din București i a venit o "oferta" cu prețul de 7 ori mai mare decît pînă acum. La maica mea e inca acceptabil, ceva de genul 20-30% mai mult. 

 

Cu monopolul și eu zic ca nu e bun la nici un produs, eu as fi zis ca poti face contracte cu mai multe țări furnizoare, 30% din tara Ă, 25% din tara B, ceva de genul.

 Am spus ca depindem prea putin de importuri (am gresit cand am spus exporturi) nu altceva. Cand e nevoie mai importam din Ucraina. Avem o conducta care trece  pe teritoriul nostru spre Bulgaria care iau de la Ucrainieni. Ma mir ca nu stiai ca noi  avem gazele noastre. 

 

"Conform oficialului de la Ministerul Energiei, creșterea costurilor de gaze naturale a apărut ca urmare a dezechilibrului dintre cerere și ofertă în special din cauza:

– creșterii cererii de gaze naturale generată de redresarea economică post-pandemică și de nevoile de înmagazinare de gaze naturale din această vară pentru a acoperi necesarul de consum din timpul iernii

– presiunii asupra ofertei de gaze naturale disponibile în Europa și în România și alinierii prețurilor burselor naționale la prețurile din piețele regionale.

Similar cu situația gazelor naturale, odată cu reluarea activităților economice după perioada de pandemie, și prețurile la energie electrice au început să se majoreze, pe fondul unei cereri din ce în ce mai crescute, nu numai în România, ci în toată Europa.

Situația actuală de piața energiei este mai complicată deoarce prețurile tuturor combustibililor fosili utilizați pentru producerea energiei electrice, respectiv cărbune, gaze naturale, petrol, s-au majorat pe toate piețele eurpene, influențând astfel costul final de producție.

Mai mult, în contextul angajamentului clar al UE pentru decarbonare, prețul certificatelor CO2 (care trebuie achiziționate de toți producătorii de electricitate care utilizează combustibili fosili și generează emisii poluante) a atins valor care nu erau așteptate, în jur de 55 euro/tonă (comparativ cu un preț de 21 euro/tonă în iunie 2020), iar, pentru viitor, se estimează tot o tendință de creștere.

În aceste condiții, prețurilor din România au urmat tendința europeană de creștere, piața noastră funcționând cuplat cu celelalte piețe comunitare.

======

Conducta către Europa a gazului din Marea Neagră costă România 1,6 miliarde de lei. Banii vor ajunge în Turcia (europalibera.org)

si cum va tranzita spre Europa, conducta de gaze din  Marea Neagra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am spus ca depindem prea putin de importuri (am gresit cand am spus exporturi) nu altceva. Cand e nevoie mai importam din Ucraina. Avem o conducta care trece pe teritoriul nostru spre Bulgaria care iau de la Ucrainieni. Ma mir ca nu stiai ca noi avem gazele noastre. "Conform oficialului de la Ministerul Energiei, creșterea costurilor de gaze naturale a apărut ca urmare a dezechilibrului dintre cerere și ofertă în special din cauza: – creșterii cererii de gaze naturale generată de redresarea economică post-pandemică și de nevoile de înmagazinare de gaze naturale din această vară pentru a acoperi necesarul de consum din timpul iernii – presiunii asupra ofertei de gaze naturale disponibile în Europa și în România și alinierii prețurilor burselor naționale la prețurile din piețele regionale.

Similar cu situația gazelor naturale, odată cu reluarea activităților economice după perioada de pandemie, și prețurile la energie electrice au început să se majoreze, pe fondul unei cereri din ce în ce mai crescute, nu numai în România, ci în toată Europa.

 

Situația actuală de piața energiei este mai complicată deoarce prețurile tuturor combustibililor fosili utilizați pentru producerea energiei electrice, respectiv cărbune, gaze naturale, petrol, s-au majorat pe toate piețele eurpene, influențând astfel costul final de producție. Mai mult, în contextul angajamentului clar al UE pentru decarbonare, prețul certificatelor CO2 (care trebuie achiziționate de toți producătorii de electricitate care utilizează combustibili fosili și generează emisii poluante) a atins valor care nu erau așteptate, în jur de 55 euro/tonă (comparativ cu un preț de 21 euro/tonă în iunie 2020), iar, pentru viitor, se estimează tot o tendință de creștere. În aceste condiții, prețurilor din România au urmat tendința europeană de creștere, piața noastră funcționând cuplat cu celelalte piețe comunitare. ====== Conducta către Europa a gazului din Marea Neagră costă România 1,6 miliarde de lei. Banii vor ajunge în Turcia (europalibera.org) si cum va tranzita spre Europa, conducta de gaze din Marea Neagra.

 

Stiam ca avem gaze, tu ai afirmat că avem atît de multe ca nu depindem de rusi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...