Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ucraina si imprevizibilul Putin


Recommended Posts

Noi in romania avem gazele noastre, depindem prea putin de exporturi. Avem acorduri de tranzit gaze din Ucraina prin Transgaz.

Avem cea mai misto retea de transport gaze in subteran pe teritoriul tarii

Gaze garla in Marea Neagra...

Asa ca nu prea stiu cat de mult ma incalzesc gazele rusesti.

 

Nu e bine ca unui astfel de conducator sa ii dai o astfel de putere si o astfel de conducta strategica. Ca maine i se scoala lui Putin sa taie gazul in Germania pana ce nu anexeaza Finlanda, de exemplu sau e primita in UE.

 

Din punctul  meu de  vedere, Putin a pus la cale cea mai tare actiune de subminare a aprovizionarii cu gaz a Europei, a lasat depozitele goale, creste pretul la gaze....

 

E si Danemarca alaturi de Germania din cate imi amintesc.

 

Mare parte din zacamintele de gaz din Romania sunt concesionate pe perioade mari de timp. 

 

Conform unui raport facut de BP gazele romanesti se termina in cca 9 ani. 

 

https://e-nergia.ro/gazele-romanesti-se-termina-in-noua-ani-iar-petrolul-in-22-de-ani-raport-bp/

 

In februarie 2021 Romania a importat gaz rusesc prin conducta Turkstream.

 

https://www.zf.ro/companii/romania-al-doilea-producator-de-gaze-din-ue-a-ajuns-sa-importe-gaz-20126204

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

Am spus ca depindem prea putin de importuri (am gresit cand am spus exporturi) nu altceva. Cand e nevoie mai importam din Ucraina. Avem o conducta care trece pe teritoriul nostru spre Bulgaria care iau de la Ucrainieni. Ma mir ca nu stiai ca noi avem gazele noastre. "Conform oficialului de la Ministerul Energiei, creșterea costurilor de gaze naturale a apărut ca urmare a dezechilibrului dintre cerere și ofertă în special din cauza: – creșterii cererii de gaze naturale generată de redresarea economică post-pandemică și de nevoile de înmagazinare de gaze naturale din această vară pentru a acoperi necesarul de consum din timpul iernii – presiunii asupra ofertei de gaze naturale disponibile în Europa și în România și alinierii prețurilor burselor naționale la prețurile din piețele regionale.

Similar cu situația gazelor naturale, odată cu reluarea activităților economice după perioada de pandemie, și prețurile la energie electrice au început să se majoreze, pe fondul unei cereri din ce în ce mai crescute, nu numai în România, ci în toată Europa.

 

Situația actuală de piața energiei este mai complicată deoarce prețurile tuturor combustibililor fosili utilizați pentru producerea energiei electrice, respectiv cărbune, gaze naturale, petrol, s-au majorat pe toate piețele eurpene, influențând astfel costul final de producție. Mai mult, în contextul angajamentului clar al UE pentru decarbonare, prețul certificatelor CO2 (care trebuie achiziționate de toți producătorii de electricitate care utilizează combustibili fosili și generează emisii poluante) a atins valor care nu erau așteptate, în jur de 55 euro/tonă (comparativ cu un preț de 21 euro/tonă în iunie 2020), iar, pentru viitor, se estimează tot o tendință de creștere. În aceste condiții, prețurilor din România au urmat tendința europeană de creștere, piața noastră funcționând cuplat cu celelalte piețe comunitare. ====== Conducta către Europa a gazului din Marea Neagră costă România 1,6 miliarde de lei. Banii vor ajunge în Turcia (europalibera.org) si cum va tranzita spre Europa, conducta de gaze din Marea Neagra.

Deci gazele din marea neagră au fost date spre exploatare unei companii turcești. Si asta te face pe tine sa te simti in siguranta. Increderea in afaceri cu poporul turc este nemărginită. Ok! Fără comentarii!!

 

Edit sa scriu ca am citt mai mult din linkul de mai sus: compania turca constrieste conducta dar perimetrul in care se gasesc gazele este concesionat firmelor OMW si Exxon, deci gazele exploatate nu vor fi ale Romaniei ci vor fi vindute Romaniei si altor tari  [batcap]  [batcap] . Sigur vor tine cont de prietenia care ne leaga si ne vor face un pret bun. [:-)))]  [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mare parte din zacamintele de gaz din Romania sunt concesionate pe perioade mari de timp. 

 

Conform unui raport facut de BP gazele romanesti se termina in cca 9 ani. 

 

https://e-nergia.ro/gazele-romanesti-se-termina-in-noua-ani-iar-petrolul-in-22-de-ani-raport-bp/

 

In februarie 2021 Romania a importat gaz rusesc prin conducta Turkstream.

 

https://www.zf.ro/companii/romania-al-doilea-producator-de-gaze-din-ue-a-ajuns-sa-importe-gaz-20126204

Am spus ca depindem prea putin de importuri (amscris gresit exporturi)

Am importat 20% in februarie 2021. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci gazele din marea neagră au fost date spre exploatare unei companii turcești. Si asta te face pe tine sa te simti in siguranta. Increderea in afaceri cu poporul turc este nemărginită. Ok! Fără comentarii!!

 

Edit sa scriu ca am citt mai mult din linkul de mai sus: compania turca constrieste conducta dar perimetrul in care se gasesc gazele este concesionat firmelor OMW si Exxon, deci gazele exploatate nu vor fi ale Romaniei ci vor fi vindute Romaniei si altor tari  [batcap]  [batcap] . Sigur vor tine cont de prietenia care ne leaga si ne vor face un pret bun. [:-)))]  [:-)))]

 

Mei,  Romgaz a cumparat participatia lui Exxon,  dar mai sunt de rezolvat niste probleme legislative. Trebbuie schimbata legea offshore silucuurile intra innormal. Sper.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Germania merge pe atenuarea conflictului, ce atitudine vrei sa vezi? Sau vrei sa se puna vina iar pe Germania ca a inițiat războiul? 

 

Si de ce sa ne salveze US și UK, nu d aia sîntem în NATO? Sa ne ajutam cu apărarea?

OFF TOPIC : dacă cumva am un ton neplăcut, sa știi ca nu e personal (valabil pt toți participanții la discuție), e doar frustrarea de a nu putea schimba ceva imediat.

 

Pai pina una alta, eu știu numai de UK si USA ca au trimis trupe in zona, sa îl mai sperie pe Puțin, (Ukraina nu e in NATO). A trimis cumva si Germania (motorul Europei) sau tin pot Napoleon trupe acolo și nu știu eu? Ma deranjează faptul ca am trimis trupe acolo, deși nu sintem afectați direct de chestia asta! Pun pariul ca Joe Biden cind se trezește din transă o sa retragă trupele cum le-a retras din Afganistan si o sa ramine noi cu curul gol acolo. 

 

Sa știți ca marea majoritate a britanicilor nu vor conflict cu Rusia, nu vor ca trupele nostre sa participe la acest conflict, care nu ne afectează direct. Noi nu avem gaze de la Rusia decit vreo 5%. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tonul nu stiu cum se poate citi?! Enfin, Putin e un tiran care nu a ezitat sa isi elimine criticii, nu cred ca are scrupule . Pana acum nu a fost vreodata situatia ca un stat membru NATO   sa fie atacat direct de rusi. Dar sunt tare priceputi in provocari. Eu una nu as astepta multe de la americani ori alti aliati. Romania e la granita UE si a aliantei militare, pt ei ar fi o stire , pt noi ar fi dramatic daca se intampla  . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu stiam ca Ro este independenta la gaz, asta e foarte bine. Merci de info. Ai idee de ce cresc prețurile la gaz in Ro atît de mult? Unui prieten din București i a venit o "oferta" cu prețul de 7 ori mai mare decît pînă acum. La maica mea e inca acceptabil, ceva de genul 20-30% mai mult. Cu monopolul și eu zic ca nu e bun la nici un produs, eu as fi zis ca poti face contracte cu mai multe țări furnizoare, 30% din tara Ă, 25% din tara B, ceva de genul.

 

Nu e tocmai monopol. Germania, Olanda, Danemarca primesc gaz și din Norvegia. Mai puțin față de Rusia dar nu e un volum nesemnificativ. Norvegia asigură cam 20-25% din gazul Europei. În plus, recent au crescut volumul exportat pentru că e cerere și au putut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

OFF TOPIC : dacă cumva am un ton neplăcut, sa știi ca nu e personal (valabil pt toți participanții la discuție), e doar frustrarea de a nu putea schimba ceva imediat. ! Pun pariul ca Joe Biden cind se trezește din transă o sa retragă trupele cum le-a retras din Afganistan si o sa ramine noi cu curul gol acolo. Sa știți ca marea majoritate a britanicilor nu vor conflict cu Rusia, nu vor ca trupele nostre sa participe la acest conflict, care nu ne afectează direct. Noi nu avem gaze de la Rusia decit vreo 5%.
Ce face B [batcap] numai el știe. Ce sa trimita trupe! să-l trimita pe fi-su ca e expert în tratative cu cei de pe acolo. Un război ne mai trebuia [fri] după ce a dus tara de ripa economic și s a făcut de ris pe toata planeta cu Afganistanul. nu știu cum alte tari mai pun vreo baza pe el... La anu cred ca nici nu mai știe cum îl cheamă. E de plâns unde am ajuns.  Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu asta santajeaza Putin:

 

"NATO ar trebui “să-şi strângă catrafusele şi să se întoarcă la limitele din 1997”,  zise Riabkov viceprimministrul rus înaintea convorbirilor cu delegaţia americană condusă de Wendy Sherman luni la Geneva.

 

Alianţa Nord-Atlantică nu va mai putea ”împinge” Rusia pe un plan secund în politica europeană şi internaţională, avertizase Riabkov în acelaşi interviu.

 

După eşecul tuturor celor trei runde de discuţii dintre Moscova şi Occident din această săptămână - la nivel bilateral cu SUA, la Geneva (luni), în cadrul Consiliului NATO-Rusia (miercuri) şi în cadrul Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE), joi, Serghei Riabkov a ameninţat că Moscova ar putea desfăşura “infrastructuri militare” în Cuba şi Venezuela.

Pentru o detensionare a relaţiilor sale cu Occidentul, Rusia doreşte garanţii din partea Occidentului privind o încetare a extinderii NATO, în special spre Ucraina, şi încetarea oricărei activităţi militare în ţările din Europa de Est.

Asta doresc, astea sunt declaratiile ca NATO sa plece din Romania. Sa nu suplimenteze trupele daca ei ataca Ucraina.

Pe fondul asta:

Secretarul de Stat american, Antony Blinken, şi ministrul german de Externe, Annalena Baerbock, au exprimat preocupare, joi, privind presiunile militare exercitate de Rusia asupra Ucrainei, avertizând că orice agresiune va genera consecinţe semnificative.

"Din păcate, comportamentul Rusiei este relevant. Activităţile militare îngrijorătoare continuă. Orice agresiune va atrage un preţ ridicat, la nivel economic, politic şi înainte de toate la nivel strategic", a afirmat Annalena Baerbock, cu ocazia întrevederii pe care a avut-o joi, la Berlin, cu Antony Blinken, conform site-ului Tagesschau.de.

Secretarul de Stat american a atras atenţia că Rusia ar putea fi sancţionată prin suspendarea procedurilor tehnice de lansare a funcţionării conductei de gaze Nord Stream 2

În ultimele săptămâni, mai mulţi politicieni germani, inclusiv cancelarul Olaf Scholz, au sugerat că acest gazoduct ar putea fi suspendat dacă Rusia atacă Ucraina.

=======

 

Deci itele snt incurcate rau de tot. 

Cu 2 nebuni la pupitru, Putin si Riabkov e greu sa duci discutii. Riabkov prin declaratiile lui e un troll.

Rusia e  in pragul dezastrului economic. Doar 2 sau 3 orase sunt mai sus. In rest saraccie lucie. Nici un rus nu  vrea nici  un razbboi. Dar ce zic ei nu conteaza.

=============

 

Nu am nimic cu nicio tara (exceptie facand rusia), nu ma intereseaza razboaiele, au fost acum 77 de ani, nu au fost ale generatiei mele si nu judec o tara in functie de ce au facut inaintasii ei in razboi.

 

Pur si simplu am un alt mod de a vedea viata, vecinatatea si interesele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...