Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dermatita periorala - zinc sau sulf?


Recommended Posts

Viviana, are 20 de ani. Banuiesc ca e alergica la lactate (le uraste cu exceptia inghetatei cu care exagereaza cand are ocazia si apoi daca "insista" ajunge la otita), poate oua?!...

 

Este mereu infundata (dupa mine asta ar fi o oarecare explicatie pt agravarea eczemei cand poarta masca - respira poate pe gura si aerul cald, prins in materialul sintetic, creeaza acel efect de sauna??), desi noaptea nu doarme cu gura deschisa (am observat-o dimineata). Oare cum poate respira noaptea pe nas? 

 

Incerc la vara cand se intoarce cu oarecare analize. As vrea as fie simplu ca in Ro dar nu este. 

 

Apropo de comprese reci. Chinezii (scuze ca repet, pe mine ma fascineaza teoriile lor) spun ca menta are efect racoritor. I-am spus sa isi faca ceai si sa isi dea pe corp dupa dus, dupa sport. A ajutat-o la mancarimi si i s-a calmat pielea. Mie imi par tipuri diferite caci cea de pe fata nu o determina sa se scarpine. Da, cred ca are si tendinta de a uita sa bea apa. Dupa exercitiu fizic este crucial. Multumesc ca mi-ai amintit de astea, am sa ii atrag atentia.

 

Am sa caut info despre Atoderm, poate gasesc ceva similar aici.

 

Pielea ei nu pare neaparat uscata, a incercat (pe rand) cu ulei de arbore de ceai, sapun cu carbune, aloe, crema galbenele, parca si otet de mere. Zice ca tot ce este pe baza de "ulei" mai rau ii face. 

 

Cu multe alte sfaturi nu asculta, zice ca exagerez si... rezolva prin acoperirea lor. Apoi cand dau navala toate pe ea se panicheaza si accepta sa faca una, alta. Tarziu dupa parerea mea si nu invata.  

 

Judoka chiar este interesant articolul si imi pare rau acum ca nu i-am dat o cutie de bicarbonat cu ea!   

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...