Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Un film "antic" (anii 50?!...)


ML

Recommended Posts

Nu mai stiu cand l-am vazut, oricum pe timpul lui Ceausescu, cred alb negru, american sau britanic, comedie, poate produs in anii 50... 

 

Era vorba despre un barbat extrem de bogat, batran, care, prin testamentul incredintat unui avocat, isi lasa averea rudelor instrainate cu o conditie: sa se angajeze pe posturi umilitoare (servitoare, sofer, etc), desi toata viata o dusesera destul de bine. Chiar asa incepe filmul cu avocatul care ii aduna pe toti, le explica scurt si parca le pune o intregistrare cu dorintele bogatasului aflat pe patul de moarte. 

 

Respectivii intra in joc si accepta sa fie umiliti cu gandul la partea de avere care le-ar reveni dupa un anumit timp stabilit de mos. 

 

Pana la urma totul este o farsa si batranul nu le da nimic. Chiar asa parca se termina filmul cu a doua jumatate -surpiriza- a inregistrarii, in care batranul rade in hohote la gandul pacalelii trase. Mi se pare ca rudele se "umanizeaza" oarecum in timpul acestui experiment. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu stiu de ce nu mi s-a postat intreg mesajul...

Ziceam ca am pus o scurta descriere a filmului si unul din link-urile rezultate m-a dus pe site-um imdb unde afisa o lista cu filme in care e vorba de "inheritance".

Nu mai stiu ce i-am zis lu' Gogu sa caute, ca acum nu mai gasesc filmul  [:-)))] , bine ca am pus linkul...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:). Multumesc din nou.

 

Din al doilea film imi amintesc o singura secventa (filmul tot vechi dar ceva mai nou :), poate din '60?!, american sau britanic...): seara, intr-o vila, un barbat care comite o crima sau, din intmplare, descopera fara martori persoana omorata (posibil ca el sa fi platit pe cineva pentru asta).

 

Se hotaraste sa plece si, la iesire, isi da seama ca amprentele lui sunt probabil peste tot in casa.

Incepe sa stearga o masa, o alta piesa de mobila, apoi din ce in ce mai multe cuprins de nebunie (mi-l amintesc frecand paranoic balustrada de la scara interioara). Fara sa realizeze, il prinde dimineata acoperindu-si urmele. Atunci este descoperit de politisti. Parca :). The End :).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai am unul :)! Este ultimul (ma obsedeaza la fel ca precedentele de ani). 

 

Cred ca este din anii '80, francez, eroina principala este frumoasa, cu par lung, saten parca. Se angajeaza la o familie (bogata?) pe post de bona sau menajera si treptat, cei din casa isi dau seama ca are intentii malefice.  

 

Mersi ca va aruncati ochii pe aici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...