Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pachețele de primavara cu legume taiate a la (King) Julien


Recommended Posts

Da, și eu m-am uitat la olimpiada, in fiecare zi. Asta îmi era ocupația. Am văzut curling zilele trecute, suedezii au câștigat aurul (o performanța foarte așteptata, e prima data) și fetele bronzul, le-au bătut a doua oară pe elvetience (prima oară in calificări). M-am uitat și la hockey unde suedezii au fost învinși de ruși in semifinala și apoi de slovaci in finala mica. E o echipa noua, tânăra, cu speranțe. Am văzut și schi fond, biatlon, pe niște geruri și vânt. Au fost sportivi care nu au rezistat și au abandonat sau chiar s-au prăbușit pe pista. Cei care au terminat mi se par adevărați eroi. Și m-am mai uitat la probele noi de schiuri/acrobații sau cross, interesante. Sunt probe noi Pt mine. Ce de puști și tinere curajoși! 
M-am uitat și la patinaj in ultimele zile, la gala laureaților ieri. De patinatorii ruși mi-a plăcut cel mai mult, la perechi. 

Norvegienii au luat locul întâi la medalii Per total, suedezii au făcut cea mai buna performanța la jocuri olimpice de pana acum. 
 

Ca atare de azi îmi găsesc alte ocupații, dacă s-a terminat olimpiada. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 626
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sanatate multa, Mihaela si Silvi!  [flo2]

 

Silvi, ma intrebai de fete... Andreea a fost la Bacau acum 2 weekenduri, la un concurs, la juniori, a sarit la triplusalt. Weekendul asta a fost la camiionatele zonale (sau nationale etapa 1, cum le zic ei) si apoi o sa mai aiba tot la Bacau nationalele. In rest antrenamente si scoala, Andreea cu trage pt evaluarea din vara..

Crina ce mai face? Cred ca tot asa, scoala, antrenamente... Cred ca a fost foarte frumos scris eseul. Probabil ea e o fire mai interiorizata si nu exprima usor sentimentele (si eu sunt tot cam asa, nu sunt expansiva, exuberanta, nu ma exteriorizez usor). Fetele au perioade si perioade... uneori mai "mamoase", alteori mai pe distanta... dar ma rog ele sunt mari acum... Sanatate Iuliei, sa nu fie nimic serios!

 

Strumphy, sper ca nu v-a luat Franklin pe sus...da un semn de viata ca v-a lasat in pace  . Ma intrebai de fete. Andreea este fata mai mare, de o seama cu nepoata ta, sunt la 2 zile una de cealalta, Andreaa e pe 11 iulie 2007, nepotica ta pe 13... Trage tare cu pregatirile pt evaluare, munceste, face meditatii.. sper sa se mobilizeze si la momentul respectiv bine si sa se descurce. Anul asta a fost mai mult fizic la scoala si s-a cunoscut, fata de anul trecut scolar, care a fost 90% online si a fost infiorator (plus bucata din clasa a 6-a de cand a inceput nebunia). 

Eu sper sa nu mai vine iarna la noi, am fentat-o anul asta. Culmea, nu a nins la Bucuresti, dar a nins in Istanbul, in Atena, pe niste insule grecesti... cam atipic... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au fost frumoase jucurile opimpice, am mai urmarit si eu cateceva, fie live, fie inregistrat, ca au fost si la niste ore imposibile unele chestii.

 

Pacat de scandalul cu patinajul, s-au miscat greu si cu probele, cu rezultatele de au venit asa de greu, au pus presiune pe ea ba ca nu o lasa, ba ca o lasa sa concureze... Nu stiu ce a fost in spate si de ce a trebuit sa se apeleze la astfel de metode, ma refer la substante interzise. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini 

 

Am petrecut un weekend fain : sambata au plecat musafirii aproape de miezul noptii, ca urmare ieri am dormit mult  si dupa ne-am uitat pe Netflix, la Toy Boy (spaniol, are 21 de episoade, mai avem 3 de vazut   am inceput vineri sa ne uitam...actiunea se petrece in Marbella...te tine in suspans, mereu apare cate ceva nou...intr-unul din episoade aseara injura un personaj in romana  [fal] da urat de tot, de am ramas eu cu gura cascata..eu ascult in spaniola, Marco are subtitrarea in germana...injuraturile au fost ignorate de catre cei care au tradus  ). 

 

Si la noi e vant puternic (100-150 km/h), furtuna Antonia e vinovata. A inceput aseara, am crezut ca ne zboara umbrela din gradina   si toata noaptea si acum, vant si ploaie [pl] 

 

Am o stare de nestare, cred ca din cauza ca e luni   [ascuns] 

 

Marcia a fost interesata de Asia de mica (la scoala chiar a avut proiecte si si-a ales o data Coreea de Sud si Nord, alta data Japonia si Coreea...a citit mult, a vazut reportaje, documentare)...capac a pus popul coreean (kpop) si Exo 

Cursul incepe in septembrie..asa ca vrea sa mearga..vine acasa in iulie, merge la ai mei si dupa pleaca iar. Cu Marvin va vedea, ei s-au despartit cand ea a plecat, dar vorbesc zilnic  [il]

Si ea tot la un job la aeroport s-a gandit, asta in Seoul. Sau daca nu in Seoul, in Zurich. Sau poate in Japonia ca aupair o perioada. Coreenii nu vorbesc prea vorbesc engleza, asa ca e in avantaj; de germana nici nu mai zic. 

 

Felicitari fetelor pt joburi  si mult succes.

 

Noua ne place mult mancarea asiatica. Sincer mi-a placut in Seoul, dar nu as putea trai acolo. Vietnam-ul e frumos, vom merge iar (de data asta vrem Hanoi, Halong Bay, Sapa-dealurile cu orez, Hue si Hoi An-orasul cu lampioane). Si mai vrem sa mergem si in India, in partea de sud si pe o insula (am uitat numele). Si in Japonia cand infloresc ciresii. 

Viata e scurta, din pacate nu putem vedea tot. Si nici nu ne deranjeaza sa mergem in acelasi loc de mai multe ori (cum e cazul Columbiei, al Maramuresului [il]). 

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

S-a potolit furtuna de vreo ora si ceva si am fost prin gradina sa numar pagubele. Am dat peste flori si am uitat de crengi rupte, tomberoane rasturnate si tigle zburate si sparte de pe casa. Plus un suport mi l-a rupt de pe casa pe care era intins un clematis. Putea fi si mai rau ca vad ca sunt mari inundatii prin alte parti si case si masini zdrobite de copaci smulsi din radacini. 

 

Mihaela, sper sa se mai potoleasca Franklin pana ajunge la voi. Ma bucur ca ti-au mai dat liber si mai ai timp sa iti revii. 

 

silvi8, imi pare rau ca nu esti ok. Iti trimit o imbratisare mare. 

 

anja, cu opera te lauzi? Mi-ar face si mie placere nu doar sa merg la opera dar sa vad marea involburata. 

 

viviana, cum mai e piciorul? Tortul e gata?

 

monica, multa bafta Andreei si voua nervi tari! 

 

ella, eu daca lasam umbrela si mobilierul de pe terasa afara cred ca le gaseam la Londra, asa ca inca-s ascunse in magazie... le scot afara cand se potolesc furtunile astea ca vad ca ne ameninta cu altele saptamana viitoare. 

 

 

Mi-a fost, si imi este inca, foarte rau azi. Mi-am luat pumnul de pastile dar degeaba. Plus oboseala asta cronica, ma simt extenuata. Nu stiu cat mai pot sa o duc asa. Sper la noapte sa pot dormi macar vreo 2 ore legate si sa nu mai fiu leguma si maine. Azi nu am facut decat mancare, pus la spalat 2 ture si aspirat si pregatit focul in soba, in rest nu am fost in stare de nimic. Imi vine numai sa zac pe canapea, am o stare de sfarseala de nu pot sa explic. 

 

Cand a venit Miss de la scoala a intrat in casa, a analizat noul dulap din hol, a comentat si apoi s-a grabit sa se duca sa se schimbe de uniforma si sa iasa afara la sarit in balti. Si-a pus cizmele de cauciuc in picioare si dusa a fost. Eu m-am uitat pe geam la ea cum sarea fericita in drum in balti. Ma invitase sa mergem impreuna la sarit in balti dar am refuzat-o si rau mi-a parut. S-a intors fericita dar murdara de noroi si s-a schimbat iar. Viata la tara... 

 

Va las poze cu floricele de primavara 2022. Abia astept sa vad ce mai iese prin gradina mai incolo cand s-o mai incalzi. Hellebores ( oare cum se numesc in romana?) sunt superbe si o sa imi mai iau, florile din poza sunt mostenite de la fostii proprietari, nu-s puse de mine. Am pus si eu foarte multi bulbi de primavara dar abia acum ies din pamant ca i-am pus foarte tarziu. 

 

O seara buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Viviana, multa sanatate si praf de Zen! O aniversare cat mai frumoasa alaturi de oameni frumosi cu care rezonezi!

 

Strumph, te imbratisez si iti doresc multa putere. Cand te citesc, imi aduc aminte de o vorba cum ca atunci cand zicem ca nu mai putem de fapt tot mai putem inca putin si tot asa. Ce frumoasa e viata la tara pentru Sofia dar si pentru tine.

 

Nici nu stiam ca s-au terminat jocurile olimpice. Noroc cu voi  [flo2]

Si a mai si iesit Norvegia pe primul loc. Ups.

 

Mihaela si Silvia, imi pare rau ca nu va gasiti linistea, energia, pacea interioara. Cred ca fiecare din noi avem astfel de momente dar cumva de ridicam. Trebuie sa apreciem ce avem, sa serbam fiecare zi precum in povestea cu Alice in tara minunilor. Stiu ca suna naiv, utopic dar e important cum ne setam mintea, ce acceptam si cum ne bucuram de orice lucru minor.

 

Anja, si eu am luat Olaplex No6. Cred ca imi ajunge inca 10 ani de acum incolo. Desi suntem 4 fete. Inca nu pot spune daca are efect sau nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Anja, si eu am luat Olaplex No6. Cred ca imi ajunge inca 10 ani de acum incolo. Desi suntem 4 fete. Inca nu pot spune daca are efect sau nu.

10 ani? la 4 fete? Trimite-l peste granita daca nu iti place :)))Eu trag de o sticluta, si il folosesc doar dupa ce ma spal pe par, ca sa am cat mai mult timp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...