Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pachețele de primavara cu legume taiate a la (King) Julien


Recommended Posts

  • Răspunsuri 626
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna ziua,

 

Mai am 3 zile de fizioterapie pentru tendita ahileana.

Concomitent fac si terapie laser la genunchi.

 

Si mai pe urma fac si PRP. De cand a inceput la noi chestia cu PRP au avut rezultate pozitive.

M am saturat sa ma duc in fiecare zi la terapie. Să ma doara dimineata.

Acuma la moda nu mai e sinviscul pentru infiltratii ci acid hialuronic imbogatit cu nu stiu ce.

 

Miha, imi pare rau pentru durerile tale.

Strumphitza?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit jurnalul medical, de anul trecut cu umărul stâng. Am primit in trei randuri (sun ecografie sau nu) injecție cu cortizon. Nu m-a ajutat decât temporar. După toate investigațiile diagnosticul pus a fost de bursita. Din ce citesc, inflamația poate fi data și de condiții reumatice. Azi noapte m-am chinuit după ora 5, am dormit dar cu dureri. Acum stau cu gheata pe umăr. Chestia e ca nu pot face nimic. Și sunt și gura acasa. Silvia e la prietenul ei și al meu soț e in Oslo, pe drum spre casa, ajunge undeva diseară. Trebuia sa ajungă la prânz dar a fost anulat avionul ieri dupamasa din Hammerfest unde a muncit săptămâna asta. 
 

La umărul stâng a ținut vreo 8 luni, durerea. Ma așteaptă o vara dureroasa…

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, mi-am comandat ceva Pt umeri, spate și Pt genunchi cu magneti, care cică ajuta la drenarea lichidului, crescând circulația in zona. Săptămâna viitoare sper sa vina. 
 

Am și orteza de la umărul stâng, dar nu pot sa o caut, e intr-o cutie in debara. Nu pot sa ridic. Nu știu dacă se potrivește pe dreptul, e Pt fiecare parte separat. 
 

Gheața văd ca nu ma ajuta :((. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bat la usa voastra temporar, cat sa impartasesc ceva cu Mihaela.

 

Imi pare rau ca ai asa dureri. Eu am probleme cu genunchii - patellar tracking something, umarul stang si piriformis/ sciatica la piciorul stang. Primii au fost genunchii.

 

Care imi dau niste dureri continue si foarte enervante, si din pacate nici un tratament dupa ani si ani de investigatii. Singura sugestie care a ajutat a fost indicatia unui doctor in medicina sportiva, care a decretat ca trebuie sa fac workouts regulate, cu greutati, si citez "work out like a man". A avut dreptate a fost dureros la inceput, dar oricum ma dureau genunchii altfel anyway. dupa 10 ani stiu ca bicicleta si alergatul imi dau dureri de genunchi, la fel ca statul prelungit pe scaun sau in picioare. mers mult pe jos si workout de picioare regulat de 3 ori pe saptamana ma tin departe de dureri rele si de umflatul genunchilor. (se umfla de o palma sub genunchi altfel)

 

merg regulat la masaj, chiropractoarea ma mai ajuta (laser, ultrasound, TENS - aparat de asta am si acasa si ma auto-tratez)

 

de vreun an jumate am inceput sa am problema cu umarul stang si sciatica (ore lungi la computer). nici nu mi-am mai batut capul cu doctorii, ci aplic acelasi regim ca pt genunchi. work-outs intense, masaj, chiro, cand ma dor prea tare mai fac o tura de shockwave therapy la fizio.

 

dar de baza ramane regimul de antrenamente intense. cand am probleme cu timpul si nu pot sa le fac stiu ca urmeaza dureri. cat timp fac antrenamentele, sunt bine. din pacate trebuie disciplina multa. (nu o am tot timpul din pacate)

 

poate un regim similar te-ar ajuta si pe tine, cred ca la urma urmei e problema de inflamatie, muschi, tendoane.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc Qarina ca ai împărtășit aici experiența ta. Dar ce scrii tu ca ai nu e ceva inflamatie din ce am citit, e o deplasare in articulație. Sau? 
 

Eu am convingerea ca fizioterapeuta (kinetoterapeuta de fapt) m-a chinuit înainte sa știe ca e bursită, a durat 5 luni pana mi-au pus diagnostic, timp in care eu mergeam săptămânal la fizioterapie și pe la ortopezi. Fizioterapeuta încerca din răsputeri sa îmi facă încheietura mobila. Ceea ce la bursita e contraindicat in faza acută, cât doare. Atunci e recomandata odihna. Faza asta ar dura 2-3 săptămâni, la mine a durat 6 luni! Vorbesc de umăr acum, cel stâng. Oricum eu acasa nu prea am putut face Exercițiile recomandate de ea, din cauza durerii. Și nu e o durere surda. E o durere atât de ascutita și profunda, de îmi vine sa urlu. Am avut nopți anul trecut in care coboram pe canapea și plângeam de durere. Ma trezeam in somn intr-o poziție in care ma durea. Sau când trebuia sa ma întorc de pe o parte pe alta. A fost cumplit, nici nu știu cum am rezistat, munceam atunci 100% și o singura zi am lipsit când am fost la urgenta. In speranța ca îmi vor face radiografie sau ceva sa îmi treacă durerea. In fine. A trecut acum. Dar e identic la dreptul. E in faza acută. De câteva zile. Durerea a crescut treptat, la ambii umeri și la genunchi. Cam in 2 luni a ajuns in faza acută. Întâi a fost o simpla jena și a tot urcat in intensitate. 
 

Dar da, știu ca Exercițiile fizice susținute sunt cel mai bun medicament. Și da, n-am făcut exerciții Pt ca durerea nu mi-a trecut niciodată 100% și mi-a fost frica sa nu revină. Fizioterapeuta a terminat cu mine când am putut sa ridic mâna sus pe lateral. Mi-a zis sa merg la sala. Dar Nah. Pandemie, job, frica sa nu revină durerea. 
 

Cu genunchiul bănuiesc ca e tot bursita, ma doare exact sub rotula, iar lateral de rotula unde sunt ligamentele, e umflat și ma doare când apăs. Cum am scris, trece după ce merg. Cel mai tare ma doare tot noaptea. Dar criza mare a trecut, la durere ma refer. Atât a durat, 2-3 săptămâni, ca la carte :).  In plină criza, in Oslo, am umblat 16 km. Cu durere. 
 

Acum trebuie sa aflu dacă e o cauza a acestor inflamații de ligamente. Pt ca Exercițiile sunt diferite in funcție de cauza. 

 

Chiropracticienii la noi costa o avere, nu sunt decontati de asigurare. Când am fost cu umărul,  am primit exerciții pe care nu le-am putut face. Am renunțat sa dau bani și sa urlu de durere. Am urlat măcar pe gratis :)). 
Masaj îmi fac cât pot acasa, am o ustensila in forma de S cu care îmi pot masa spatele. Și masajul costa tot o avere, tot nedecontat. 
 

Mersi încă o data.  [flo2] 
 

Mai ales mersi ca ai citit aici 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, Mihaela, ce dureros suna.

 

patelofemural tracking syndrome pe care il am eu in genunchi face ca rotula sa se deplaseze foarte tare in afara cand stau pe scaun sau in picioare si intinde ligamentele din interiorul genunchiului. astea se supara si imi irita toata zona de interior sub genunche si e f umflata. cateodata e dureros si la atingere. una din terapeute zice ca mi se trage probabil de la multimile de entorse pe care le-m facut cat eram copil si in adolescenta.

 

la piciorul stang am chestia asta - la mine s-a activat de la sedentarism pe perioada pandemiei, in primul an. dar stiind ce e de la soacra-mea i-am dat rapid de cap.

 

https://www.webmd.com/pain-management/guide/piriformis-syndrome-causes-symptoms-treatments

 

iar la umar nu stiu, dar e o durere ascutita acolo. eu imi puneam heat pad.

 

chiropractoarea e o tipa super de treaba si mi-a prezentat de aparate foloseste. eu mi-am cumparat a TENS machine ma ajuta f tare la genunchi. 

 

https://www.amazon.ca/Brilnurse-Intensity-Stimulator-Rechargeable-Massager/dp/B097GGW7ZG/ref=sr_1_9?crid=2TVLF5UYC1WD6&keywords=tens+machine&qid=1648943452&sprefix=TENS%2Caps%2C161&sr=8-9

 

 

ea mai folosea si ultrasound machine 

https://vitalitydepot.ca/electrotherapy/us-pro-2000-2nd-edition-portable-ultrasound/?gclid=Cj0KCQjw6J-SBhCrARIsAH0yMZgxmAcY99H1JY-pEWJJwtwv6nkU-1VtfSNgTRkRqt81ZDyZ_ZpgSsAaAmRWEALw_wcB

 

 

si foarte mult device-ul asta:

 

https://www.dolphinmps.com/releasing-muscles-with-the-dolphin-neurostim/?gclid=Cj0KCQjw6J-SBhCrARIsAH0yMZgww9wBW8mW8RyGzPTTT5-72FhDi38-4hjtHJR7mtOfZiakc4ACmnwaAtZsEALw_wcB

 

soacra-mea si-a luat si ea acasa device asta neurostim si ultrasound, ea avea o tendinita si si piriformis pain syndrome de care se trateaza cu succes cu masinariile astea.

 

e mult mai eficient sa le cumperi acasa decat sa tot platesti la terapeut... 

 

poate ceva din tot ce am scris te ajuta la pain management. sper sa dai de cap cat mai repede.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PS: si mie imi trece durerea de genunchi cand merg. suna f asemanator ce avem la genunchi. 

 

cred ca durerile atea nu mai trec niciodata 100%. adica .... am zile cand imi fac rgimul de intretinere (mers pe jos, exercitii, masaj, tens) cand nu am dureri dar daca nu tin regimul consistent, durerile revin rapid

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...