Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pachețele de primavara cu legume taiate a la (King) Julien


Recommended Posts

TENS aparat am și eu acasa, tocmai Pt ca îl folosea chiropracticianul. DAR atunci mergeam acolo Pt alte probleme, mușchi încordați a spus ca era. Aveam dureri la spate atunci, si la mijloc si la partea de ceafa/sub ceafa.
Nu m-a ajutat in durerea la umăr :(. Sta nefolosit :(. 

 

La mine nu e deplasat nimic la genunchi, e inflamat puțin in partea dreapta, invizibil aproape. Inflamația e primara la mine, care provoacă bursita. Eu cred ca e același lucru și la genunchi, nu pare sa fie altceva, iar evoluția e identică. 

 

 https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/bursitis?amp=true

 

 

Fizioterapeuta mi-a spus ca umerii mei stau adunați in fata, ceea ce irita ligamentele, așa ca am început sa port un corset Pt ținuta. Trage umerii in spate și tine spatele drept. Nu l-a purtat preventiv, probabil trebuia. Am încercat de câteva ori dar nu mi-a plăcut. 
 

La genunchi îmi aduc aminte ca am jucat fotbal cu câinele in curte, apoi a început durerea. E posibil sa fie de acolo. 
 

Nu știu dacă mai iau alte aparate, nu ajuta in bursita :((. Altfel as face orice sa nu am durerile astea. 
 

O chestie buna: orteza de la umărul stâng e universala, adică se potrivește și la umărul drept. E singurul lucru care mi-a redus durerea pe timpul nopții când a fost umărul stâng cu probleme. Așa ca am dormit azi noapte relativ bine, durerile nu mai sunt așa intense Pt ca tine umărul destul de fix. 
 

Asa arată: https://www.rehaboteket.se/ortos/axel/axelskydd-stabil?gclid=CjwKCAjwi6WSBhA-EiwA6Niok_1VpWpvLig7EaQbhJ-BajshcHnSMLMlPdtmi8y_r2LC9Ua_JwpXohoCJdsQAvD_BwE

 

Are și rol de încălzire, având un strat izolator. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 626
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Cu genunchiul bănuiesc ca e tot bursita, ma doare exact sub rotula, iar lateral de rotula unde sunt ligamentele, e umflat și ma doare când apăs. Cum am scris, trece după ce merg. Cel mai tare ma doare tot noaptea. Dar criza mare a trecut, la durere ma refer. Atât a durat, 2-3 săptămâni, ca la carte :).  In plină criza, in Oslo, am umblat 16 km. Cu durere. 

 

 

Exactt asa sunt eu cu  genunnchiul drept. Numai ca pe mine nu ma doare umflatura cand apas. Eu am bursita. Am facut  RMN. Pe langa bursita mai sunt si altele.

Noaptea ma doare tare.

Aseara nu am putut dormi de durere. Ascutita, ca niste junnghiuri.

 

Eu pentru asta fac terapie laser si cu diversi curenti electrici. Mai am  3 ture de laser - mometan sunt in faza de  rascolire, apoi mai astept ceva timp. Si daca nu cedeaza fac PRP.

 

Shockwave am facut pentru tendinita ahiliana si sunt foarte, foarte suparata ca nu m-a ajutat.  

 

Inn schimb ma ajuta gheata la genunchi. Nu in sensul ca reduce  inflamtia ci  in  sensul ca e atat de recce incat nu mai simt durere si pot adormi.

 

Durerea de genunchi trece cand merg.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh Viviana, n-am știut de genunchiul tău. Exact așa e durerea. Acum mie mi-a mai trecut, nu ma mai trezesc noaptea de la genunchi. Da, puneam și eu gheata. Adormeam. Și ma trezeam de îmi venea sa urlu de durere in timpul nopții, gheata era topita…

Pt genunchi mi-am luat tot un fel de orteza, dar e elastică și cu un inel in jurul rotulei. Ei inelul acela apasă exact pe zona inflamata. N-am putut sa o port. 
 

La mine umărul nu e periodic. A fost, a trecut. Genunchiul încă nu știu, e in stare latenta, a trecut faza acută, dar durerea exista, intr-o faza mai calma. Doare, e suportabil, trece când umblu, revine când stau, dorm.  Nu pot încă sa dau cu piciorul in minge :). E un ciclu zi-noapte. 
 

Am pus gheata si pe umăr, devine ceva mai mobil, durere mai putina, semn ca se reduce inflamația. 
 

Viviana tu nu ai făcut Injecții cu cortizon? La noi niciuna din terapiile scrise de tine nu sunt recomandate. Sau nu se fac deloc. 
Antiimflamatoarele nu te ajuta? 
 

Aseara mi-am făcut un amestec de o lingurița oțet de mere cu o lingurița de miere, am citit ca oțetul de mere are proprietăți antiinflamatoare. Și m-am dat pe zonele dureroase. Inclusiv pe o zona între umeri, unde orice am făcut, ma doare de exact un an de zile. Trece temporar la masaj. Revine peste câteva ore. 
Am stat 15-20 minute, apoi am spălat, e un amestec lipicios. 
Durerea a trecut temporar, dar ce a trecut cel mai bine, a revenit dar mai puțin, e zona dintre umeri, sub ceafa. 
Am mai citit si se un tratament cu ghimbir, se pun comprese calde. Îl voi încerca. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Viviana tu nu ai făcut Injecții cu cortizon? La noi niciuna din terapiile scrise de tine nu sunt recomandate. Sau nu se fac deloc. 

Antiimflamatoarele nu te ajuta? 

 

 

Nu am facut injectii cu cortizon.

Antiinflamatoarele  ma ajuta, dar am abuzat in  Zanzibar. Acum pauza.

 

Ce m-a mai ajutat pe mine. Plantarii. Adica talonetele.

La inceput am strambat din nas, insa medicul podolog mi-a explicat  care este bio-mecanica mersului si cum annume un mers  defectuos aduce nenorociri pentru gennunchi.

 

Am zis cu juma de gura ca imi fac, ma gandeam ca o sa ii port din cand in cand.

Da,   cand am fost sa iau plantarii, dr. m-a descaltat, mi-a luat skechers-ii si a plecat cu ei.

 

habar nu am  avut ca o sa se intoarca cu ei intr-o mana, cu plantarii pusi inauntru si in ccealalta mmana cu talpile originale pe care le dezlipise.

 

Asa  ca volens, nolens iata-ma purtand talonetele.

 

 Ei bine, ma ajuta extraordinar de mult. Ceea ce nu am crezut in veci.

 

====

Cea mai buna prietena a fii-mii e  medic fizioterapeut.

Dupa ce m-am intors  din Zanzi, ea mi-a facut schema de  fizio, ea mi-o aplica.

Si un  coleg de al ei, osteopat mi-a apliccat nniste  chestii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am înțeles, nu faci de capul tău :). 
 

Eu nu am plantari, dar am încălțări cu talpa moale, nu am umblat niciodată pe tocuri. Nici măcar când am fost mireasa :). 
Cu genunchiul drept am mai avut o data probleme, am alergat 5 km la un cros, pe asfalt. Era acum vreo 12 ani. M-a durut, a trecut. Atunci am aflat cât de importante sunt încălțările, plus pe ce alergi. N-am mai alergat decât cu încălțări bune, numai in pădure. N-am mai avut probleme. Acum a fost iarna și nu am alergat deloc, ultima data a fost prin Septembrie cred.

 

Pt drumeții am încălțări speciale, am mers 16 km cum scriam, cu picior dureros și a fost Ok. Tot cu încălțările astea am umblat și asta vara in drumeții, tot fără probleme. Au ceva plantari speciale, ca simt altfel piciorul decât in alte încălțări. Iubesc încălțările astea! Am doua perechi, una de iarna, cu talpa specială care nu aluneca și astea Pt vara, au talpa specială sa nu alunece pe pietre umede. Testat, sunt super! 

 

La job, unde umblu mult și stau in picioare, am încălțări comode. Am testat diverse pana am ajuns la ce am acum, tot Pt ca ma dureau genunchii. Era altfel de durere, dar era clar ca era de la încălțăminte.

 

Deci durerea de acum, nu e de la încălțăminte, zic eu.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

subscriu la talonete, viviana! si mie mi-a recomandat doc. am facut custom made dupa forma piciorului si ajuta f mult! dar nu stiu cum iarna asta am uitat de ele. dar dimineatza vazand ce ai scris mi le-am mutat in adidasii de sala si le-am avut pe threadmill, sunt curioasa ce or sa zica genunchii mei diseara.

 

chiropractoarea si podiatrista mi-au spus ca am arcul talpii prea inalt si zona de contact cu solul f redusa la exteriorul talpii si de aceea imi tot fugeau picioarele si am facut f multe entorse. talonetele ajuta mult si la asta.

 

acuma, mihaela, ma bucur ca orteza te ajuta sper sa treci rapid peste faza asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello!

 

ma alatur si eu in grupul celor care se plang de diverse dureri. la mine nu sunt dureri de genunchi ci in zona lombara si mai jos, bazin sau ce o fi... 

RMN-ul zice ca e hermie L1 L2.  joi o sa vad ce zice dr. 

tot rmn-ul mai zice si ca vede un chist ovariam de 6 cm, drept ptr care am facut scorul roma dar inca nu am rezultat.

de problemele cu colonul stiam deja. 

 

am cateva zile de cand nu mai iau nici un medicament si nu e mai rau inainte. tot nu am dormit, tot ma doare...

 

Fleur, C merge la competitii singura de cand face atletism, adica de la 9 ani. Merge cu antrenorul si ceilalti colegi. Cand a plecat prima data era cea mai mica. A fost la Bucuresti 2 zile si era prima data cand pleca singura. Acum e deja mare, are grija de cei mai mici. 

 

am avut un week-end relaxant. ne-am tuns, eu si mica. la mine nu e o schimbare foarte mare, e pana la umar. dar la mica e socant. avea parul pana la fund, de rapunzel si acum e bob, nu se poate prinde. ea a fost cu ideea. de multa vreme voia sa isi doneze parul. a avazut la TV ca cei de la fundatia renasterea fac peruci ptr copii si femei bolvave si de atunci tot a vrut dar nu avea curaj.

astazi o sa fac plic sa trimit cozile. 

 

ieri am fost la padure, am adunat flori si leurda. a mancat si mica cateva frunze, pentru prima data. nici noi nu suntem fani, dar o data pe sezon merge.

 

cam astea sunt noutatile. 

sanatate tuturor!

Viviana, sa-ti fie de folos sedintele!

Mihaela, sa treaca umarul repede si definitiv!

Fleur, sa treaca de la sine orice ar fi la san!

Qarina, sanatate si daca tot te-ai bagat in grup poti sa mai stai pe aici, sa ne mai zici si alte lucruri despre tine, nu doar de genunchi si umeri si alte parti dureroase [flo2]

 

saptamana usoara!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna! 

Am intrat sa urez multa, mult asanatate tuturor, sa va treaca toate durerile si problemele!  

Imi pare rau ca treceti prin asa dureri! 

 

Noi suntem bine. Sambata admiram zarzarul plin de floare, azi dimineata admiram stratul de zapada asezat peste tot. 

Vineri si-a pus Bianca aparat dentar sus. Am avut un weekend in care nu mai stiam ce sa fac sa o imbunez. O doar dintii, i s-a zgariat mucoasa dintre dinte si obraz , nimic nu ii place, mananca foarte, foarte putin (ea si asa manca f putin), e ciufuta si cu capsa pusa. Sper sa se adapteze cat mai repede.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna! 

Am intrat sa urez multa, mult asanatate tuturor, sa va treaca toate durerile si problemele!  

Imi pare rau ca treceti prin asa dureri! 

 

Noi suntem bine. Sambata admiram zarzarul plin de floare, azi dimineata admiram stratul de zapada asezat peste tot. 

Vineri si-a pus Bianca aparat dentar sus. Am avut un weekend in care nu mai stiam ce sa fac sa o imbunez. O doar dintii, i s-a zgariat mucoasa dintre dinte si obraz , nimic nu ii place, mananca foarte, foarte putin (ea si asa manca f putin), e ciufuta si cu capsa pusa. Sper sa se adapteze cat mai repede.  

 

Sa-si puna neaparat ceara dentara acolo, se gaseste la farmacie, altfel se face rana.

Ceara se maleaza usor in mana si se lipeste pe dinte/partea care zgarie. Cat de mare/lat trebuie. 

Ale foloseste de la inceput asa ceva, nu v-a dat ortodontul ? la inceput i-a dat ea, acum ii cumpar eu. 

Bafta. 

ceara-relief-clear-pentru-aparat-dentar_

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...