Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pachețele de primavara cu legume taiate a la (King) Julien


Recommended Posts

Hello de Luni dimineata cu soare si ciripit de pasarele. Azi vom avea 22 grade! Cam multe pentru inceput de Mai dar de maine se mai racoreste. Am avea nevoie de ploaie, multa ploaie ca e tare tare uscat. Nu a mai plouat sanatos de la Craciun. A mai tras cate o ora de ploaie ici colo dar e crapat tare pamantul. Ud la stropitoare si la cate flori am de udat imi ia cate 2-3 ore. De ziua mea vreau cadou un furtun!  [:-)))] Nu stiu de ce inca ma joc cu stropitorile, dar in capul meu zic ca economisesc apa si salvez planeta. La stropitoare ud doar la radacina florilor si nu totul de jur imprejur, deci cred ca am dreptate cu salvatul planetei. Plus ajutorul dat albinelor si fluturilor ca am tot plantat flori bee friendly.  [biz]

 

A plecat Miss la scoala cam stresata ca saptamana asta are examene 4 zile din 5. I-am spus ca o sa fie ok si sa nu se streseze ca stiu ca e fata desteapta si o sa se descurce de minune. Acum om vedea cum va fi. M-a strans o gramada in brate, dar ea e oricum o mamoasa si vrea imbratisari de cum se trezeste pana se culca.  [il]  Sper sa o tina si mai incolo cand creste si o sa fie cat mine de inalta, oricum mult nu mai are. S-a inaltat o gramada de la Craciun incoace, toate hainele i-au ramas mici si am inceput sa ii iau altele. 

 

Am avut un weekend linistit acasa, doar cu 7 flori cumparate si plantate.  [alcool]  Am fost la farmers market si precum era un stand cu plante nu am putut sa ma abtin si am mai luat cateva. Bors o sa fac cu ele.  [batcap]  [:-)))]  Pe langa flori am mai luat niste carnati cu ceapa caramelizata si altii locali specifici zonei asteia, niste paine cu ceapa si masline, branzeturi locale si un halloumi din lapte de capra super delicios.  Ieri a fost soare si cald si am facut rapid un gratar pe care am aruncat cativa carnati, halloumi si niste frigarui de pui cu rosii, ardei si ceapa. A mai ramas si pe azi deci am scapat de facut cina in seara asta. 

 

 

Fleur, mult succes lui Eric la examene! In ce clasa e el acum? Deja incepe liceul la toamna? Iti doresc multa sanatate si sa treci cu bine peste operatie.  [flo2]

 

Viviana, tare bine suna vacanta ta! Sa iti fie de bine. A fost si Silvi cu voi?

 

Mihaela, tu cum te mai simti? De ieri m-a luat iar rau durerea de umar si m-am gandit la tine. Unde pleci in vacanta? 

 

Ella, ai fost la soare sa iti reincarci bateriile?  Cum mai e Marcia, cand vine acasa? 

 

Monica, te invit pe ulita mea la liniste fara trafic. Nici macar lumini stradale nu avem si nici urs! Doar iepuri si bufnite!  [:-)))] A botezat mandra bufnita de ne canta pe langa casa, ii zice Crumpet. ( crumpet e o clatita de se mananca aici la mic dejun ) Saptamana trecuta mi se plangea ca nu a putut dormi ca i-a cantat Crumpet deasupra capului. Cred ca era cocotata pe hornul casei. 

 

Laura25, ce ai mai gradinarit? Ti-ai plantat rosii ori e inca prea devreme? Eu in sfarsit am gasit si mi-am cumparat leustean si am plantat, plus marar si patrunjel. Maine fac ciorba si o sa fie prima data cand pun leustean proaspat din gradina mea si abia astept! Na.. ca deja am apa in gura. 

 

Ma doare capul pe langa umar. Ma duc sa imi intind rufele pe sarme afara la soare. Ador mirosul rufelor uscate la aer afara. Urasc uscatorul si in plus salvez planeta si portfofelul ca la cat s-a scumpit curentul electric...  [fri]

 

 

O zi frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 626
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Strumphi , tare frumos la tine in sat! Am rasadurile , le-am adus de la tata, dar inca le tin in paharutele in care sunt plantate pt ca mi se pare frig noaptea. Am pregatit terenul, spre sfarsitul saptamanii cred ca le pun. Mi-au iesit mararul, rucola, spanacul, ici-colo cateva sfecle rosii, parca-parca se vede ceva pe stratul de patrunjel si sper sa iasa morcovii, dar inca nu dau semne. Leusteanul e mare si frumos, l-am inmultit din greseala (am bagat cu entuziasm harletul in radacinile lui cand sapam in gradina, dupa ce il asigurasem pe barbat ca stiu eu sigur unde e tufa de leustean, sap eu in zona aia. Acum am mai multe tufe, dar arata bine, a fost cu folos).  Mai am inca lalele inflorite, narcise albe, au inceput lacramioarele si de cateva zile a inflorit liliacul. Am 3 tufe mari si una mai mica, e nebunie cum miroase seara! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi   pe 1 mai am revenit de la mare si soare   am ametit de cand am venit, au inebunit toti la job, nu am timp nici de buda  [zirea]  de azi ma reapuc de fitness, saptamana trecuta nu am avut putere si timp...in vacanta am umblat mult, de multe ori si 20mii pasi...nu putem sta locului, e plictisitos (vorba Marciei) 

 

Mandra e ok, la mijloc de iunie o vizitez..acum facem planuri, unde sa mergem, ce sa vedem...i-am luat bilete si pt Romania, va pleca dupa ce venim noi, sta 2 saptamani la ai mei..in total sta doar 6 saptamani, dupa pleaca iar la Seoul...are o prietena coreeanca, cu ea nu vorbeste decat in coreeana (nu vorbeste engleza pustoaica)...de-abia astept sa o aud vorbind 

 

Revin zilele astea cu povesti si poze. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, mersi de întrebare, ma simt mai bine. Genunchiul nu ma mai doare deloc, iar umărul e pe trecute, pot dormi nopțile de vreo 2 săptămâni. Sunt câteva miscari la care ma mai doare, dar durerea se tot micșorează. N-am făcut nimic, ca sa treacă. Trece de la sine. 
 

In concediu facem un road trip: vapor pana in Suedia :), șofat pana in Kalrskrona, vapor peste noapte la Gdynia. De acolo condus pana in Nowy Targ in Slovacia unde înnoptăm, ne oprim pe drum in Czestochowa sa vizitam “leagănul” catolicismului polonez. Din Nowy Targ ajungem in Satu Mare. Apoi Zalău și apoi Cluj Napoca. Câte doua zile in fiecare, vizitat rude și prieteni. Din Cluj plecam spre Vilnius dar ne oprim in Polonia sa înnoptăm. 3 zile in Vilnius, apoi mergem in Riga. 3 zile in Riga, apoi mergem in Ventspils cu oprire pe litoralul letonian, am citit ca e frumos. Înnoptăm in Ventspils și luam vapor peste zi spre Nynäshamn, iar din Nynäshamn luam vapor spre Gotland. 
 

Dar înainte de asta va fi finalul de liceu al Silviei, exact intr-o luna. Deja la sf de mai își pun “basca” aceea de terminare, o poarta o săptămâna, au balul de terminare între timp cu cortegiu de mașini decapotabile prin oraș, pana in parcul de lângă mare unde intra la bal. Apoi ziua finala, in 10 Iunie, o zi full de evenimente. Ei încep la ora 6 cu mic dejun oferit de liceu, intr-un parc, apoi se duc la sala mare de conferințe din oraș. Acolo au festivitatea de terminare, la ora 12 ies pe rând fiecare clasa in balconul mare, pe muzica, dansând ca nebunii și noi, familia, ii așteptam cu pancarde cu poza de când erau copii :)). Ei vin jos, ne bucuram cu toții, plângem…apoi ei se urca in vagoanele împodobite in zilele anterioare, cu care merg roata prin oraș cu muzica puternica, dansând. Se învârt prin oraș. La ora 15 au moment de tort in centru, toți se dau jos si se împarte tort si beau Șampanie (au agățat la gât sticle mici de Șampanie :))). Apoi se urca iar in vagoane si circula așa prin oraș, trec pe la câțiva pe acasa unde e pregătită mâncare, e stabilit dinainte, am hotarat deja la Întâlnirile ce le-am avut. La ora 20 se opresc vagoanele, ei se duc pe plaja unde e amenajat sa continue petrecerea. Toată noaptea. 
 

Diana va veni si ea o săptămâna acasa, abia aștept! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Strumphi, și mie îmi place la nebunie să întind rufele afară la aer și soare. Mica mea terasă e ideală pentru asta, am sistem de scripeți, e și foarte însorită și când se încinge soarele, ca azi, se usucă în juma de oră. Bonus sunt perfect întinse deci perfect "călcate" natural.

 

Eric termină clasa a 4 a, mai are doi ani de școală primară, aici e de 6 ani. La sfârșitul claselor a 4 a și a 6 a dau examene uniforme, ministeriale, la franceză și matematică. Notele contează într-o anumită măsură la "admiterea"la liceu. Pun admiterea între ghilimele, pentru că se face admitere pe bază de medii doar la școlile private și la unele programe speciale de la unele licee publice.

Pentru Eric nu preconizez o școală privată, dar cu siguranță un program gen internațional la o școală publică. Pentru astfel de programe se dă și examen de admitere.

Fiu-miu e foarte capabil (cra-cra), dar zăpăcit, poate face greșeli prostești la chestii simple. De asta am emoții.

 

Azi copilu mi- a făcut zi scurtă. L-a durut capul de dimineață, la pauza de prânz a zis că nu mai poate și ne-am învoit după-amiază. După o înghețată, și- a revenit... Nu știu ce să zic. L-am crezut, pentru că el se plânge foarte rar de așa ceva.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Distractie maxima Silviei, Mihaela! Super, super suna tot ce povestesti, cred ca e o zi fantastica pentru ei! 

 

Fleur , ai facut foarte bine ca l-ai crezut. Cu siguranta avea o problema si timpul petrecut cu tine l-a ajutat. Succes la examene! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua!

 

iar am avut o perioada aglomerata. 

am reusit acum sa va citesc!

 

Struphy, ma bucur tare de povestile de la voi. parca ai trăi in alta lume, plus ca stii tu sa povestesti intr-un fel anume, unic.   imi imaginez ce frumos e pentru ca si eu ma simt cel mai bine la mine in sat.

 

Roli, sa va fie de bine vacanta! ati terminat cu casa/curtea?

 

Viviana, am fost prin toate locurile de care ai povestit. la Lacul Rosu ati facut o greseala mare sa mergeti din directia aceea. daca mergeati dinspre Piatra ti-ar fi placut. 

Sper ca a trecut raceala!

 

Ella, ai mai povestit de vacanta? spor la munc si la reluat sportul [flo2]

 

Fleur, sanatate, sa treaca cu bine operatia! sper ca Eric e bine. Bafta la examene!

 

Mihaela, ma bucur ca te simti mai bine si ca ai timp de drumetii. foarte frumos si interesant cum sarbatoresc copiii la voi cand tremina liceul. 

 

Laura, spor si tie la plantat. te intreci cu strumphy la leustenit  . mai au ai tai cu tezele? bafta!

 

sper ca nu am uitat pe careva. 

eu mai am doua zile de proceduri. ieri nu am reusit sa ajung. chiar si facute pe bucati eu zic ca au fost de ajutor, macar partial. 

am ajuns la concluzia ca orice durere/problema de sanatate o pot manageria si pot sa fac fata, stiu cum sa o tratez, mai putin migrenele. am tratament, stiu ce sa fac, teoretic dar practic nu mai fac fata. ma darama complet si ma scot din joc pentru cateva zile.

 

C a fost la Bucuresti doua zile la un concurs. Mica are azi teatru si ne pregatim de petrecerea de adio gradinita

in weekend am fost la tara, am facut concurs de biciclete. 

astazi merg cu C iar la dr. chiar daca o doare piciorul in continuare tot merge la antrenamente si chiar la concurs. cred ca o sa faca iar o tura de recuperare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neatza! Nu stiu unde e primavara, a trecut pe aici si s-a facut nevazuta. E frig si intunecat, a ploaie.

Mihaela, ce frumos se termina voi liceul! Cred ca e un adevarat spectacol in oras, iar pentru ei, o zi memorabila. Vacanta ta suna tare frumos si interesant.

Fleur, bafta lui Eric la examene! La noi au examene la sfarsitul clasei a 4-a doar cei care merg la colegii intr-a 5-a, dar numai la anumite colegii, unde au un numar de locuri limitat pentru gimnaziu.

Strumfi, imi imaginez gradina ta o adevarat gradina botanical, la cate plantezi tu pe acolo.

A inceput si curtea noastra sa se inveseleasca. A iesit gazonul, timid deocamdata. Am pus ceva conifere, fructe de padure ( zmeura, mure, coacaze, afine), un mar, un alun, levantica, salvie, menta, coriandru, rozmarin, busuioc, hortensii dalii si trandafiri. Trandafiri insa, sunt niste bete, care nu cred ca o sa dea ceva si o sa-i inlocuiesc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roli, sa stii ca si eu am pus 2 trandafiri care pareau a fi doar bete, dar la unul din ele am vazut ca de jos, de la pamant, da o ramurica noua. la celalalt nu vad nimic, dar il mai las, ca nu ma incurca.

 

silvi, sanatate multa! Mai au amandoi cate 2 teze, doar de cate una au scapat. Sunt stresati si agitati tare. Pe de alta parte planifica excursii cu clasa la sfarsit de mai, fac liste pt ziua lor, ies in oras cu prieteni. Au o viata sociala efervescenta    . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...