Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pachețele de primavara cu legume taiate a la (King) Julien


Recommended Posts

Monica, ma bucur si eu ca ma urnesc din casa...o sa fie sigur fain la zumba 

 

Nu stiu ce culoare va fi rama la ochelari, vad maine la optician...unde merg eu, au 2-3 mii de rame, deci decid acolo  nici nu stiu ce e acum la moda...poate gasesc o rama multicolora...opticienii acolo sunt ft draguti, te sfatuiesc in ceea ce priveste culoarea, forma...si poti proba cateva perechi vrei. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 626
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ati avut omicron in perioada asta? Cum au fost simptomele? Ati trecut usor peste? Ati descoperit prin simptome sau cu testele copiilor de la scoala? Sanatate multa si spor la scoala si la mutare, sa terminati cat mai repede! Vine primavara, s-a dus zapada.

Andrei a avut primul o febra, frisoane, o zi. Dupa o zi, Radu o raceala destul de naspa, febra, dureri musculare, muci, 3 zile. Dupa inca o zi, eu la fel ca Radu, dar fara muci, 2 zile. Marc a fost negativ. Desi, a vrut sa doarma cu Andrei in pat, sa se stearga cu acelasi prosop, ca sa ia sa-si faca certificat. Nimic, nimic ! Oricum, am locuit normal, cu totii, fara izolari ca n-avem unde. 

Referitor la teste, prima data Andrei a facut test de saliva de la scoala care a fost negativ si imediat unul cu bat in nas care a fost pozitiv. Ei stateau la mama, asa ca la primul muc, faceau teste. Si le-am luat bete de la farmacie, ca nu aveam incredere in alea de scoala. Imediat, baietii s-au mutat cu noi si mama a ramas negativa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonsoir! Pe la noi miroase a primavara. Au iesit ghioceii si sunt pline parcurile de floricele galbene dar se anunta ceva zapada, azi maine.

Ne bucuram de vacanta sapt viitoare, si acum ne pare rau ca nu am plecat la ski, asa cum voiam. Incerc sa vad daca gasesc sa mergem la un hotel-spa, insa sa vad daca putem mergem ca sotu' si-a facut operatie la ochi sapt trecuta si nu stiu daca are voie la piscina. Este extrem de multumit, a renuntat complet la ochelari si de citit si de distanta, si se bucura ca un copil cat de bine vede sa citeasca sau la departare. Am avut ceva emotii de rezultat, mai ales ca operatia a fost de fita si nu de necesitate.

 

Eu mi-am cam terminat de refresh garderoba, si va inchipuiti ca vreau sa incep sa le port. Am inceput sa ma cam "dress up" cand ma duc la supermarket :)))) A comandat, incercat, trimis inapoi ff multe lucruri, dar sunt ff multumita. Am luat niste piese clasice, de calitate ff buna, cashmir, matase, lana. Bluze, cardigans, pardesie, trenchcoat, fuste, pantaloni, esarfe :))) Am si slabit vreo 2-3 kg...

 

Cat despre Corona, nu stiu cum sa zic, dar mintea mea a depasit de mult faza de stres. Vad partea plina a paharului si apreciez multele lucruri pe care pandemia le-a schimbat, pt mine in bine. Nu m-a stresat deloc scoala online a copiilor, m-a impresionat cat de multe lucruri s-au inventat, cat de multe s-au automatizat si mutat online. M-a bucurat ca am lucrat 2 ani de acasa, si ma bucur ca probabil nu ne vom mai intoarce la serv ca inainte. Remote work, va fi poate cea mai mare transformare a  felului in care lucram. Vor fo beneficii enorme, din punt de vedere al climatului, al carbon footprint, al costului cu cladiri, etc, Multi se pot muta de la oras la sate si pot sa dezcongestioneze orasele si sa dezvolte satele. Este un pas uimitor! 

 

Asa ca nu prea ii pot intelege pe cei care se vaita si plang intr-una!

 

Miha, sper ca incepi sa simti efectul bun al pastileleor! Vine si la voi primavara, cu soare, lumina si floricele. Ai incercat Olaplex-ul? Eu sunt extrem de multumita. Am luat si masca, e minunata.

 

Roli, ma bucur ca ati trecut usor prin Corona.

 

Viv, cat mai ai pana pleci? Abia astept pozele.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, eu dupa operatia la ochi nu am avut voie la piscina, sa stau in vant,  o perioada.

indiferent de interventie, o mica incizie tot se face..

 

Plec pe 5 martie.

 

Ma supara inca piciorul. Am fost ieri la clinica picioarelor si am facut terapie shockwave. Dureaza 5 minute, e dureroasa, dar dupa aceea o pperioada am fost ok.

Azi tot ma mai doare, dar mai am de facut niste sedinte - se fac la distanta de 7-10 zile

 

Azi  a venit   amicul Silviei care este student la regie film sa na arate filmul pe care a luat nota 10 (foarte tare m-am bucurat) si care a fost filmat, in ianuarie, la noi in curte, in casuta, si in pivnita. Au avut o tema fixa, 20 de minute  a trebuit sa tina. Mi-a placaut mult. Si fetitele care au jucat foarte bune.

 

Apoi am mai vazut inca  2 filmulete ale colegilor, foarte dragute.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viv, probabil ca nu putem merge la spa, dar cateva castele si restaurante sau opera tot putem, mai ales ca vad ca baietii si-au aranjat sa mearga la niste prieteni la casa de vacanta, si ramanem ca 2 porumbei. 

Sper sa te refaci la picior pana pleci, tin pumnii sa mearga tratamentul.

Interesant cu filmuletul.

Recunosc ca primvara asta imi da un asa feeling de duca...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Urmaresc un serial politist, feroezo-danez.  Interesant. Imi plac  foarte mult serialele politiste nordice.

 

Da, interesant cu filmuuletele. Este a treia oara cannd filmeaza la noi, sau in padurea din spate, sau pe campurile de aici.

Pacat ca toate sunt pentru sesiunea de iarna si e frig afara.

 

Anul trecut in ianuarie a  fost foarte frig si zapada. Am facut la ceaiuri... 

Ca au fost actorii, operatorii, luministii, sunetistii asistentii de regie - studenti toti.

 

Copii minunati si imi place sa-i ajut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate! Trebuie sa treaca!

Unde este clinica picioarelor? Nici nu am auzit pana acum    Si ce este terapia cu socuri? Pe baza de electrozi?

 

Vacanta frumoasa! [flo2]

Ma supara inca piciorul. Am fost ieri la clinica picioarelor si am facut terapie shockwave. Dureaza 5 minute, e dureroasa, dar dupa aceea o pperioada am fost ok.

Azi tot ma mai doare, dar mai am de facut niste sedinte - se fac la distanta de 7-10 zile

 

Azi  a venit   amicul Silviei care este student la regie film sa na arate filmul pe care a luat nota 10 (foarte tare m-am bucurat) si care a fost filmat, in ianuarie, la noi in curte, in casuta, si in pivnita. Au avut o tema fixa, 20 de minute  a trebuit sa tina. Mi-a placaut mult. Si fetitele care au jucat foarte bune.

 

Apoi am mai vazut inca  2 filmulete ale colegilor, foarte dragute.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eh, mie una corona nu mi-a adus nimic bun, absolut nimic. Doar stress, frica si teroare.

Si sentimentul ca am intrat intr-un hau nesfarsit care nu se mai termina... desi sper sa se termine odata si sa traim normal.

Avand firma proprie, cu familia, si inainte, la nevoie lucram de acasa... doar intalnirile cu clientii se faceau face to face. Asa am putut sa-mi cresc si copiii, neavand alte ajutoare (platite sau nu) constante si pe termen lung. M-au mai ajutat parintii mei punctual, dar nu puteau zi de zi. Ok, n-ar fi o mare nenorocire ca acum se fac online... doar ca... nu stiu, conunicarea merge mai greoi.

 

Scoala online a fost un dezastru, si acum recuperam la greu ce nu s-a facut la timp... Adnreea da evaluarea nationala si trebuie sa fie cat mai bine pusa la punct. Face meditatii, munceste si recuperaza...dar cu stress sporit si volum mai mare de munca pt recuperarea materiei si consolidare. La voi a fost mai ok, la noi, nu, deloc.

 

Mai mult decat evaluarea nationala (la care sper sa se descurce) ma streseaza mai mult testele covid si partea asta cu contactii. Ca oricand esti contact, stai in casa pe degeaba, chiar daca ai purtat masca... si mai ai si tu ca om lucruri de facut. Chestia asta ca nu mai poti face nici un plan pe termen mediu simt a ma tine in loc...

Plus ca am si o problema mentala cu "privarea de libertate" , aka stat in casa fara drept de a iesi (lockdown, carantina si alte forme). Chestie pe care nu o stiam pana acum, ca nu am eperimentat-o (nu am fost la inchisoare sau retinuta pe undeva vreodata) si imi provoaca frica foarte mare. Numai cand s-a mai discutat de lockdown, am avut un ghem in stomac, lipsa pofta de mancare si o stare de panica si de tristete. iar pe timpul lockdownului de acum 2 ani, nu puteam sa dorm noapte, adormeam foarte tarziu si de multe ori aveam vise urate (de genul ca nu am declaratie, m-a prins politia, m-a bagat intr-o duba intunecoasa si nu mai puteam iesi de acolo, cautam drumul si nu puteam iesi afara - nici macar unde voiau sa ma duca). Nu am mai patit asa ceva in alte momente mai dificile din viata mea... doar o data cand trebuia sa fac o intrerupere si asteptam cu infrigurare rezultatul unei analize...exact cu 1 zi inainte de rezultat am avut un cosmar, dar a fost o perioada limitata si am trecut peste, mai ales ca s-a terminat cu bine totul. Dar asa, perioada mai lunga nu mi s-a intamplat, am mai avut fel si fel de emotii, stress, perioada mai agitate, ca toata lumea, dar nu am mai trait astfel de sentimente de groaza... O fi contribuit si panica creata la noi de autoritati, presa etc...habar nu am

 Eh, asta e... Sanatate mult la toata lumea!  [flo2]

 

 

Bonsoir! Pe la noi miroase a primavara. Au iesit ghioceii si sunt pline parcurile de floricele galbene dar se anunta ceva zapada, azi maine.

Ne bucuram de vacanta sapt viitoare, si acum ne pare rau ca nu am plecat la ski, asa cum voiam. Incerc sa vad daca gasesc sa mergem la un hotel-spa, insa sa vad daca putem mergem ca sotu' si-a facut operatie la ochi sapt trecuta si nu stiu daca are voie la piscina. Este extrem de multumit, a renuntat complet la ochelari si de citit si de distanta, si se bucura ca un copil cat de bine vede sa citeasca sau la departare. Am avut ceva emotii de rezultat, mai ales ca operatia a fost de fita si nu de necesitate.

 

Eu mi-am cam terminat de refresh garderoba, si va inchipuiti ca vreau sa incep sa le port. Am inceput sa ma cam "dress up" cand ma duc la supermarket :)))) A comandat, incercat, trimis inapoi ff multe lucruri, dar sunt ff multumita. Am luat niste piese clasice, de calitate ff buna, cashmir, matase, lana. Bluze, cardigans, pardesie, trenchcoat, fuste, pantaloni, esarfe :))) Am si slabit vreo 2-3 kg...

 

Cat despre Corona, nu stiu cum sa zic, dar mintea mea a depasit de mult faza de stres. Vad partea plina a paharului si apreciez multele lucruri pe care pandemia le-a schimbat, pt mine in bine. Nu m-a stresat deloc scoala online a copiilor, m-a impresionat cat de multe lucruri s-au inventat, cat de multe s-au automatizat si mutat online. M-a bucurat ca am lucrat 2 ani de acasa, si ma bucur ca probabil nu ne vom mai intoarce la serv ca inainte. Remote work, va fi poate cea mai mare transformare a  felului in care lucram. Vor fo beneficii enorme, din punt de vedere al climatului, al carbon footprint, al costului cu cladiri, etc, Multi se pot muta de la oras la sate si pot sa dezcongestioneze orasele si sa dezvolte satele. Este un pas uimitor! 

 

Asa ca nu prea ii pot intelege pe cei care se vaita si plang intr-una!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, se considera contact direct doar persoana cu care stai in casa. Daca te-ai intalnit cu o prietena la cafea si dupa un timp s-a imbolnavit, nimeni dela DSP nu o intreaba lista cu toate persoanele cu care s-a vazut mai mult de 2 minute in ultimele 5 zile. Intreaba doar cu cine locuieste in casa. Atat. 

Dincolo de asta, Rares , dupa cum am zis, a fost pozitiv, confirmat de test la centru de testare, bagat in coronaforms. A primit un sms a doua zi dupa testare in care ii spunea ca e pozitiv,  sa stea in casa si sa ia legatura cu med de familie. Atat. Nu a sunat nimeni de la DSP, nu avem nici o decizie de carantina nicaieri. Am stat noi toti in casa 5 zile din bun simt, dar in afara de med de familie cu care am vb la telefon si care ne-a spus sa ne izolam si sa o sunam daca avem probleme, absolut nimeni nu ne-a intrebat nimic.

 

Asa ca ia-o mai usor , nu mai fa din tantar armasar si nu te mai stresa cu atatea ganduri prapastioase si nejustificate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...