Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pachețele de primavara cu legume taiate a la (King) Julien


Recommended Posts

Roli, bine ca a trecut si sunteti bine! Spor la treburi, sa va mutati cat mai repede!

 

Anja, si eu am ramas cu lucruri pozitive dupa astia 2 ani, a fost si stress (tata a fost bolnav, au murit persoane pe care le cunosteam) , copiii au pierdut mult din relatiile cu altii, scoala, viata reala nu online, dar una peste alta nu e totul catastrofic. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 626
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu nu ma uit doar la cum m-a afectat pe mine, pt ca asta este ff subiectiv, suntem diferiti si vedem paharul plin sau gol. Poate ca am fost intr-o situatie privilegiata, poate ca in Suedia am fost norocosi, poate ca felul meu de a fi m-a facut sa trec usor peste toate angoasele, poate ca sunt norocoasa ca am avut familia langa mine, ca am devenit si mai apropiati, ca am trecut toti usor peste covid (am avut toti, iar mama a fost in spital). Poate ca am ignorat intentionat toate stirile negative si m-am focusat pe familie, job si lucruri care imi aduc bucurie in loc sa fac din tantar armasar si sa vad numai lucruri nasoale in jurul meu. Dar, asta e experienta mea.

 

Dar ma uit la nivel macro, si cred ca vor veni multe schimbari in bine  in cercetare, in economie, in employment, in digitalizare, in pregatirea noastra pt o viitoare pandemie, in climat impact.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! Nu ma simt bine, efectele adverse încă sunt prezente și pregnante. Nu prea știu ce alternative am. Azi e a 10-a zi. In fine. 
 

Primavara la noi e departe. Da, am ghiocei in curte dar azi ninge, e vânt puternic și știu ca primăvara vine in mai. Nu visez încă la ea. Azi nu pot ieși la plimbare pe vremea asta. Iar după prânz merg sa îmi iau prietena proaspăt operata din spital și sa am grija de ea pana mâine. Mi-e cam groaza, sper sa nu ii fie rău. Nu va putea vorbi, nu știu cât va putea mânca. 
 

Cam atât de la mine. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu au stat in carantina colegii lui din fata-spate-stanga-dreapta?

 

Pe noi asa ne pun, toti cei din jur sunt trimisi acasa in carantina.a zis diriga. A trebuit sa tin fata in casa 5 zile. Nu am primit nimic de la dsp, absolut nimic, nici o instiintare. Credeam ca te cauta ei. Au zis parintii ca noi trebuie sa ne sunam, sa ne inregistram ca si contacti la DSP.... Poftim?! Nu ar trebui sa sune ei in caz de chestii din astea? De ce sa sun eu?

Si de ce sa fie considerati contacti directi? Au stat cu masca, ca e obligatorie :(((

 

Mai au si alte lucruri de facut decat sa stea in carantina pt orice coleg din preajma cu care se intalneste la scoala. Nici macar nu era prieten apropiat... Asa ca idee... obositoare toata tevatura asta. Mai ales de cand au bagat carantna si la vaccinati.

 

 

Copiii de clasa a 8a au simulari, evaluari, trebuie sa fie atenti la ore, din online iarasi nu se vede/intelege mai nimic.. noroc ca a fost fata de a 7-a. Recunosc ca stau cu frica in san la chestii de genul asta... :((

Monica, se considera contact direct doar persoana cu care stai in casa. Daca te-ai intalnit cu o prietena la cafea si dupa un timp s-a imbolnavit, nimeni dela DSP nu o intreaba lista cu toate persoanele cu care s-a vazut mai mult de 2 minute in ultimele 5 zile. Intreaba doar cu cine locuieste in casa. Atat. 

Dincolo de asta, Rares , dupa cum am zis, a fost pozitiv, confirmat de test la centru de testare, bagat in coronaforms. A primit un sms a doua zi dupa testare in care ii spunea ca e pozitiv,  sa stea in casa si sa ia legatura cu med de familie. Atat. Nu a sunat nimeni de la DSP, nu avem nici o decizie de carantina nicaieri. Am stat noi toti in casa 5 zile din bun simt, dar in afara de med de familie cu care am vb la telefon si care ne-a spus sa ne izolam si sa o sunam daca avem probleme, absolut nimeni nu ne-a intrebat nimic.

 

Asa ca ia-o mai usor , nu mai fa din tantar armasar si nu te mai stresa cu atatea ganduri prapastioase si nejustificate. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari

 

Eu as vrea sa aflu si parerea unui om, aproximativ in locul meu- plecat de acasa, lasat tot in urma, casa, masa, job, tot ce-a realizat o viata, mutat in plina pandemie, in lockdown, mai exact, intr-un oras total la polul opus, cu un loc de munca total la polul opus, cu oameni diferiti, nu in bine, ci in rau, cu provocari zi de zi, cele ale pandemiei, dar nu numai, cu stres si munca pt a se adapta la noua situatie la munca, singura nevoita sa fac toate astea. singura intr-o casa care nu-i a mea, muncind din greu sa ma intretin, sa-mi platesc cheltuieli care depasesc jumate din salariu. fara familie, desi asta mi-am dorit dintotdeauna si-am luptat pentru, dar nu s-a putut, fara oamenii dragi alaturi.  un astfel de om as vrea sa scrie. mi s-a spus c-as fi fff puternica, ca unii n-ar fi putut /n-ar putea duce atat. se poate, am ajuns sa cred si eu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Salutari Eu as vrea sa aflu si parerea unui om, aproximativ in locul meu- plecat de acasa, lasat tot in urma, casa, masa, job, tot ce-a realizat o viata, mutat in plina pandemie, in lockdown, mai exact, intr-un oras total la polul opus, cu un loc de munca total la polul opus, cu oameni diferiti, nu in bine, ci in rau, cu provocari zi de zi, cele ale pandemiei, dar nu numai, cu stres si munca pt a se adapta la noua situatie la munca, singura nevoita sa fac toate astea. singura intr-o casa care nu-i a mea, muncind din greu sa ma intretin, sa-mi platesc cheltuieli care depasesc jumate din salariu. fara familie, desi asta mi-am dorit dintotdeauna si-am luptat pentru, dar nu s-a putut, fara oamenii dragi alaturi. un astfel de om as vrea sa scrie. mi s-a spus c-as fi fff puternica, ca unii n-ar fi putut /n-ar putea duce atat. se poate, am ajuns sa cred si eu.
Pai n-o sa auzi o astfel de parere, decat de la un om trecut prin ce-ai trecut tu. Vorbesc de o parere ce are legatura cu realitatea, nu cu ce crede fiecare ca ar fi facut. Fiecare vorbeste din papucii lui. Eu am in atat demult sa nu-mi mai pese de ce spun altii ca ar fi facut, daca ar fi fost in locul meu. Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, au zis ca sunt contacti directi cei care stau in fata si in spatele lui si colegul/colegii de banca stanga-dreapta (depinde de banca daca e de 2 sau 3).

Au zis ca cei din jurul lui sa ramana acasa 5 zile, noroc ca 2 au fost in weekend. 

Iar sambata am aflat pe seara iar dimineata iesise din casa.

M-a enervat chestia asta, ca stiam ca au renuntat la contactii directi la scoala cu colegii din jur. Mai ales ca poarta masca toti.

Cu cei cu care locuiesti in casa, acolo e altceva, e contact prelungit, fara masca... 

 

Da, nu stiu ce se intampla daca o trimiteam la scoala, cred ca iesea scandal cu ea, cu parintii sau ma trezeam reclamata pe undeva... mi-a fost teama sa risc...

Monica, scoala voastra e stat in stat, fac dupa cum Ii taie capul? Si daca merges la scoala, o dadea afara? Diriga face reguli sau asa a decis directorul? Oricum e un abuz ce au facut, sa tina acasa colegii sanatosi. Care mai de care mai zelos in tara asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...