Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pachețele de primavara cu legume taiate a la (King) Julien


Recommended Posts

Salutari

 

Eu as vrea sa aflu si parerea unui om, aproximativ in locul meu- plecat de acasa, lasat tot in urma, casa, masa, job, tot ce-a realizat o viata, mutat in plina pandemie, in lockdown, mai exact, intr-un oras total la polul opus, cu un loc de munca total la polul opus, cu oameni diferiti, nu in bine, ci in rau, cu provocari zi de zi, cele ale pandemiei, dar nu numai, cu stres si munca pt a se adapta la noua situatie la munca, singura nevoita sa fac toate astea. singura intr-o casa care nu-i a mea, muncind din greu sa ma intretin, sa-mi platesc cheltuieli care depasesc jumate din salariu. fara familie, desi asta mi-am dorit dintotdeauna si-am luptat pentru, dar nu s-a putut, fara oamenii dragi alaturi.  un astfel de om as vrea sa scrie. mi s-a spus c-as fi fff puternica, ca unii n-ar fi putut /n-ar putea duce atat. se poate, am ajuns sa cred si eu.

Velvet, toate situatiile sunt personale, nu o sa gasesti o poveste identica. Important este ca tu crezi in tine si in puterea ta de a trece peste situatii dificile, si sa gasesti multumire de sine ca viata este frumoasa. De ex. pt mine, o altfel de experienta este mai mult un learning decat o comparatie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 626
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Asa mi se pare si mie normal, deoarece la scoala poarta masca.Sa ramana acasa copilul bolnav. Daca au simptome si altii, atunci sa ramana acasa acei copii. 

 

Stiu ca din ordin s-a scos, in noua versiune, chestia aia cu colegii din jur ca si contacti directi, dar a ramas fraza "scoala stabileste contactii si comunica dsp ..." si atunci diriginta ii declara contacti pe toti cei din jur :(((( Si e acoperita de acea fraza...

De declarat habar nu am unde i-a declarat, ca de cautat nu m-a cauta nimeni, nu am avut vreo decizie sau ceva. La clasa Anei s-a intamplat asta, nu stiu daca diriga lor are ideile astea sau e directiva del a conducere.

 

 

Nu, doar el a stat in online in perioada aia din clasa . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate multa! Lupta in continuare!  [flo]

 

Sanatate si prieteni tale, sanu aveti probleme de nici un fel.

 

[floare3]

Neatza! Nu ma simt bine, efectele adverse încă sunt prezente și pregnante. Nu prea știu ce alternative am. Azi e a 10-a zi. In fine. 
 

Primavara la noi e departe. Da, am ghiocei in curte dar azi ninge, e vânt puternic și știu ca primăvara vine in mai. Nu visez încă la ea. Azi nu pot ieși la plimbare pe vremea asta. Iar după prânz merg sa îmi iau prietena proaspăt operata din spital și sa am grija de ea pana mâine. Mi-e cam groaza, sper sa nu ii fie rău. Nu va putea vorbi, nu știu cât va putea mânca. 
 

Cam atât de la mine. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

La noi bate un vant de te ia pe sus  [zirea] a inceput la miezul noptii, a si plouat...acum e soare, dar vantul nu s-a potolit...azi noapte a fost Ylenia (de la nemti, 180km/h...la noi la munte vantul a suflat cu 150km/h), acum e Xandra (din sud, vant 100-130km/h)

 

Am fost la optician : ochelarii de vedere sunt un albastru inchis cu ceva insertii (cum i-am vazut, i-am si vrut), cei de soare (cu dioptrii) sunt roz pe fond alb cu negru   pe 3 martie ar fi gata   am probat ochelari rotunzi, cum sunt acum la moda, dar nu-mi sta bine cu ei  [ph34r] si nici cu culori deschise, ma fac palida 

 

Dupa am trecut pe la posta, am trimis unor prietene de aici Martisoare...si la cumparaturi.

 

Am purtat masca peste tot, sincer nu ma deranjeaza. La optician si in magazin era lume si cu si fara masca. Eu dezinfectez mereu mainile, la magazin si in masina (mai am dezinfectant si il voi folosi).

 

Noi am dus o viata normala, respectand insa regulile. Am stat si in carantina in aprilie, cand am venit din tara. Nu ma pot plange. Imi place sa lucrez de-acasa, asa nu mai pierd timp pe drum. Si oricum sunt single fighter, nu am de ce sa merg la birou. 

Cazurile scad, lucrul asta ma bucura; la fel la terapie intensiva; plus nr celor care sunt in izolare. 

 

Aici indiferent ca stai sau nu in aceeasi casa, daca nu ai simptome, nu tb sa intri in carantina. Doar cei care au simptome tb sa stea in izolati.

 

Diseara ies cu Marco la restaurantul indian, avem ceva important de sarbatorit 

 

Am luat si biletul de avion pt Coreea in iunie; de-abia astept sa-mi revad copila  [il]

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

La noi ninge dupa o zi de ploaie, o alta tempête, nimic nou. Mai avem mult și bine până la primăvară.

Azi am serbat la școală "100 de zile" de an școlar, clasele de a-ntâia, inclusiv a mea ( am elevi de cls. 1-2-3) am defilat prin școală, la parade des 100 jours. A fost un sentiment așa plăcut că nu mai există distanțare, toate clasele erau pe coridor, să ne aplaude, copiii și-au dat "give me 5", unii s-au îmbrățișat, inclusiv cu profesorii 

Am avut și tot felul de activități de St. Val., obositor dar plăcut, copii fericiți. Și multă ciocolată, de care m-am ferit cât am putut. Am primit un bilețel de Sf. val. de la o fetiță de a cincea care mi- a scris că am fost cea mai bună profă din viața ei până acum. I-am fost profesoară la clasa pregătitoare! Așa m-a emoționat.

 

A-propos de pandemie, pentru mine personal și pentru copil nu a fost nimic bun. Am redresat copilul cu greu după aproape doi ani la psiholog (bine, la el au fost și alte cauze dar primul lockdown a pus capac). Pentru societate, are dreptate Anja, au fost și chestii bune, teletravail-ul, diminuarea poluării și altele. Din păcate, nu știu cât compensează pierderile economice imense.

 

Vorbeați de contacți direcți, la noi nu mai există noțiunea, numai persoana pozitivă, fie elev sau personal, stă acasă 5 sau 10 zile, în funcție de simptome și statutul vaccinal.

 

Velvet, vreau să-ți spun că ești foarte puternică și meriți să fii împăcată cu tine însăți și fericită. Am vrut să dezvolt niște analogii cu situația mea, dar nu are rost. Important e că, fiecare pe drumul nostru, suntem puternice și mergem mai departe, în ciuda situației de cacao. Asta se aplică tuturor fetelor de aici.

 

Mihaela, să fii bine!

 

Viviana, cât te invidiez că pleci acuși la ocean.

 

Avem și noi vacanță o săptămână de pe 28 februarie, nu am curaj încă să mergem nicăieri, nici energie. Vreau doar să ne odihnim după un semestru încărcat.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,


 


Am vazut ieri patinaj fete finala.


A fost tare frumos. Emotie pentru fiecare concurenta in parte.


concrenta din polonia a plecat de pe locul 24 si a terminat pe 12.  A fost tare buna.


 


Pe primele 2 locuri s-au clasat 2 rusoaice, cum era si de asteptat.


Scerbakova  a  luat  aur. Foarte buna tehnic, dar in acelasi timp excelenta pe partea artistica, gratioasa, expresiva o placere pentru ochi,o balerina zburatoare.


Trusova argint, super tehnica, super sarituri, insa gratie ioc, partea artistica deficitara, doar o masina de sarit ccare nu transmite nimic. A facut circ la sfarsit ca  nu a luat aur. Ca vrea la mmama, la catel, cca spune adio patinajului.


Kaori, japoneza cu bronz foare buna, minunata.


 


Valieva in jurul careia s-a facut  atat tam-tam, a cazut mult,  a faccut la sfarsit un gest de lehamite, a plans, doar locul 4.


Pe undeva, a fost  mai bine asa. Celelalte fete au avut parte de festivitate de premiere.


Mie nu mi-a placut evolutia ei  si nici cu ce a  fost imbracata. nu ca a cazut. Manusile rosii care ii faeau mainile pea mari, picioarele cu ciorapi negri cu dunga care  m-au dus  cu gandul la un paianjen daddy long legs.


Antrenorii i-au zis "Nu este înfrângerea ta. Lumea întreagă a fost împotriva ta. Vei continua să patinezi şi le vei arăta lor" De parca lumea i-a bagat pastile pe gat, iar cei din jurul ei se spala pe maini. Nu-si asuma nimic. Scarbosi oameni.


 


Emotii mari pentru fetele astea adollescente asupra carora sovietul suprem face atat presiune. 


 


 


azi program scurt proba perechi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Afara e gri, ploua si bate putin vant si Eunice e pe drum pe cai mari. Avem 2 coduri rosii de furtuna. La noi in zona azi se asteapta 86mile pe ora vant. Cam 40metri pe secunda!  Au inchis scoli, anulat trenuri, inchis poduri...

Am bagat ieri in garaj si magazii tot ce putea fi zburat de pe afara: flori, ghivece, masa si scaunele de pe terasa, umbrela si maslinii care sunt in ghiveci si destul de mari si grei. Mi-am rupt spatele cu Mr. sa ii bagam la adapost dar nu ii vreau ciufuliti de furtuna uragan si ghivecele sparte ca prea frumosi sunt si au mai fost si o caruta de bani. Mi-am adus lemne in casa si le-am stivuit langa soba in caz ca ramanem fara curent, deci si fara caldura sus in dormitoare, aducem o saltea langa soba si dormim pe canapea si saltea. Lumanari am o cutie, soba din bucatarie e pe kerosen deci nu ramanem fara ceai. Sincer mi-e cam frica de furtuna asta care tot ne sperie astia ca o sa fie cea mai nasoala din ultimii 30 ani. Sper sa ramanem cu toate tiglele pe casa. Om trai si om vedea. 

 

Pana una alta eu astept pe cei de la firma sa vina sa imi livreze si instaleze cuptorul si plita. Mi-au dat mesaj ca vin intre 7.07  si 11.07! Cat de precisi mai sunt! Sper sa nu ramanem fara curent pana atunci si sa poata sa mi le instaleze. 

 

Eu imi beau cafeaua si ascult cum vantul incepe sa isi faca de cap afara. Ai mei inca dorm. Sophia e in vacanta saptamana asta si profita, doarme pana tarziu si seara nu se da culcata cand eu nu mai pot de oboseala si abia astept sa ajung in pat. 

 

Diseara avem invitatie la cina si daca nu se potoleste furtuna pana atunci nu cred ca mergem. 

 

silvi, sper ca ai trecut peste interventie cat mai bine. Te imbratisez!

 

lauranico, multa sanatate mamei!

 

Mihaela, sper ca o sa incepi sa te simti cat mai bine in curand. 

 

velvet, capul sus si mergi inainte! 

 

monica, eu mereu le incurc pe fetele tale, dar cea care e de o seama cu nepoata mea cea mare are examene anul asta. Cum sta cu moralul si pregatirea?

 

anja, recuperare rapida sotului si fugi in vacanta!

 

laura25, imi pare rau de pierderea ta. Condoleante! 

 

viviana, cum mai e mama ta si familia din US? Domnul tau tot pe meleaguri straine sau vine de ziua ta? Parca marti te serbezi? 

 

roli, bine ca ati trecut peste omicron si acum puteti usor usor sa va mutati.

 

Ella, tu cu ramele tale colorate. Nu doar parul, dar si ochelarii trebuie sa fie viu colorati. Eu trebuie sa merg la control ca vad ca incep sa cam vad si mai in ceata si cred ca schimb si ochelarii.

 

Fleur, vacanta placuta si sper sa te mai odihnesti!

 

Nu mai stiu pe cine si ce am citit. Afara a inceput sa se mai lumineze si vad si aud cum bate vantul, copacii de jur imprejur se indoaie si ploaia imi bate imi geam cu putere si e abia inceputul, cel mai rau va fi mai tarziu in jurul amiezii. 

 

Miercuri noapte am avut alta furtuna si atata ce a mai huruit padurea din spatele casei si restul copacilor de pe langa case. E foarte verde satul si avem o gramada de copaci si cand bate vantul rau se aude un huruit ca in filmele de groaza. Am cativa copaci mari si batrani in gradina din spatele casei si ma rog sa nu ii doboare furtuna peste casa vecinei... asta ne-ar mai lipsi. 

 

Cam astea-s vestile de pe ulita mea. Sper si ma rog sa trecem cu bine peste furtuna asta si fara ori prea multe pagube materiale. 

 

Weekend frumos! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in adolescenta citeam foarte mult. Aveam un caiet in care scriam citate care imi placusera. Adunate de prin carti.

Un asemenea citat l-am retinut pana azi: nu conteaza cauza durerii ci intensitatea ei.

Mi se pare ca se potriveste foarte bine perioadei asteia. Se potriveste oricuii. Fiecare  poate simti/gandi ca durerea lui e cea mai importanta.

Pacat ca atunci cand   cei din jur doresc sa le arate cat de binecuvantati sunt nu pretuiesc  asta  indeajuns.

 

Stateam zilele trecute si ma gandeam langa ce oameni as  vrea sa petrec urmatoarea catastrofa  [fri] . Ca se poate mult mai rau de atat.  [:-)))]

 

am ajuns si pe ghetar. Lista-i lunga. Foarte lunga. Persoane de pe DC din afara ghetarului, care mi-au fost alaturi cand s-a  imbolnavit Silvi. Discutam mult la telefon. 

Mai e o persoana draga, ce trage mult cu o afecctiune si a  carui determinare, viata dusa ani de zile numai in spatele geamului, e un model pentru mine.

Cu ocazia asta mi-am amintit multe. Oau, prin ce au putut sa treaca multi dintre noi. Incendii, boli,  schimbari  in cariera, noi inceputuri dar si palme dupa ceafa date de destin,  accidente auto, spitalizari, evaluari, mutari de domicilii,  veti in stand-by, in spatele fiecaruia o poveste. Cunoscuta sau necunoscuta. 

Si iata-i aici optimisti. 

Ce spune  asta?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...