Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Razboi in Europa


Recommended Posts

Oh, da, Macron a fost singurul care a mers direct si a vorbit cu putin, fata in fata, chiar daca la metri distanta....lui putin i-a fost frica sa nu ia covid :))))))

 

Mai ingrijorator mi se pare faptul ca au fost atentionate Suedia si Finlanda sa nu adere la nato daca nu vor sa aiba soarta ukrainei. Probabil in momentul asta realizam ce inseamna america si nato, altfel imi imaginez cum am fi stat noi acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu nu pot intelege un lucru, unde sunt echipamentele alea militare super performante de le vedem prin filme! Rachetele telecomandate, avioanele fara pilot... Cum de au putut intra rusii asa, ca in branza....Ucrainienii se apara cu cocktailuri Molotov? Really! In sec 21 razboiul e tot cu tancuri si soldati cu pusti...

 

Ce fel de arme au trimis tarile din Europa. Am senzatia ca Europenii sunt complet depasiti de situatie...

Si ca de obicei nimeni nu invata din istorie. Au tot sperat in bunele intentii ale unui psihopat, nu s-au pregatit... N-au stiut sa negocieze. In Europa lipsesc diplomatii, oamenii cu viziune care sa stie sa "joace" cu un scelerat.

 

Poate, sper, si tot sper, ca toata tragedia asta va trezi scanteia in Rusia si va declansa o miscare care sa il dea jos pe scelerat si dictatura sa.

 

Intre timp, ca intotdeauna, politicienii se joaca cu vietile oamenilor...carne de tun, aia suntem, carne de tun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Acolo unde au fost acei reporteri nu se intra. Sper ca intre timp sa se fi schimbat lucrurile. Cifrele de ieri erau ( aproximativ) 10000 de ucrainieni intrati in Ro, din care doar vreo 3 mii au plecat mai departe. De remarcat ca multi oameni obisnuiti ajuta cum pot, se doneaza ce e nevoie , autoritatile ca de obicei , mai mult cu vorbele.

 

Nu vorbi aiurea. 

Autoritatile sunt acolo si sunt pregatite cu mancare si cazare si asistenta legala.  Sunt cazati si sunt ajutati. 

Sunt sfatuiti sa se adreseze autoritatilor cu semne distinctive care arara clar ca fac parte dintr-un sistem autorizat. 

Iar voluntarii sunt sfatuiti sa colaboreze cu autoritatile care stiu unde este nevoie de ajutor. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merkel a facut afaceri cu Putin pentru ca  pretul gazului sa fie cat de jos se poate in Germania desi TOATA lumea a atras atentia ani de zile ca atatnarea nemtilor de Rusia cu peste 55% din gaz poate duce la dezastru pentru alte tari in Europa.

 

Exact asa. Mor oameni din cauza asta.

 

Edit : nu apare postul initial, nu stiu de ce. Era raspuns la "era Merkel..." 

 

Ce sa zic , a ajuns sa aiba si "era" dupa ce ca a bagatcEuropa intr o asemenea mizerie

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oh, da! Nu pot dormi politicienii nemti de grija bunicilor rusi! Fraaaate! Cum poti fi asa penibil si mincinos si sa nu iti crape obrazul de rusine?!?! 

 

Da, Letitia, golanul planetei  i-a intrebat si pe finlandezi si suedezi daca le e cald cu dintii in gura. Pentru ca marile interese economice se.joaca peste capetele amaratilor mici si Putin profita din plin de asta.

 

Zilele astea am inteles de ce l-au ales ucrainenii pe Zelensky presedinte. Si eu il credeam doar un populist de 2 lei. Se pare ca nu. Curajul , carisma cu care isi conduce tara mi se par extraordinare. E genul de om care poate mobiliza o natiune. Bravo lui! 

Sint așa impresionata de el! Azi dimineața a apărut iarăși cu un video in care ii asigura pe ucraienieni ca nu a părăsit țara și ca e pe baricade împreuna cu soldații! Extraordinar! 

 

Și sint impresionata și de Macron! Bravo!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine fac Suedia si Finlanda  ca  iau in serios amenintarie pentru ca  dupa cate se vede nu exista alt ajutor deci fiecare scapa cum poate .

 

Pe mine ma intriga foarte foarte tare faptul ca dupa ani de zile de intalniri si trambitari despre cat de unita e Europa, cat s_a inaintat in privinta asta, bla,bla si cat de mult ne pasa acum de toti ,  de fapt nimeni nu face nimic esential nu cumva sa creasca pretul rusii sau sa invarta robinetul. 

 

Edit :

https://www.theguardian.com/world/2022/feb/24/kyiv-furious-as-eu-wavers-on-banning-russia-from-swift-payment-system

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca de obicei, cred ca ce vedem la tv si citim in ziare este ce vor altii sa vedem. Toata actiunea astea are alt scop, pe care inca eu nu il inteleg.  Tot atacul spre Kiev si schimbarea presedintelui nu prea are sens. Mai ales acum, cand a declansat o mare miscare anti ruseasca. Orice presedinte ar veni pro rus sau nu, va avra mari dificiltati sa guverneze. Va tb sa instituie dictatura militara ca sa poata controla miscarile populare. Vor fi vieti pierdute...

 

De aia zic, altceva e la mijloc. De aia se codesc cu sanctiunole...stim prea putin de aici de pe margine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vorbi aiurea. 

Autoritatile sunt acolo si sunt pregatite cu mancare si cazare si asistenta legala.  Sunt cazati si sunt ajutati. 

Sunt sfatuiti sa se adreseze autoritatilor cu semne distinctive care arara clar ca fac parte dintr-un sistem autorizat. 

Iar voluntarii sunt sfatuiti sa colaboreze cu autoritatile care stiu unde este nevoie de ajutor. 

Acum au inceput si autoritatile sa isi faca prezenta dar la inceput au fost doar localnicii care au sarit in ajutor, fiecare cu ce au putut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...