Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Razboi in Europa


Recommended Posts

N-am apucat sa scriu ieri mai multe despre varful icebergului. @Letitia, cauta cartea lui Alexandr Dugin, "Foundations of Geopolitics", scrisa in 97. Si vezi daca ce s-a intamplat in ultimii 20 de ani nu urmeaza pas cu pas ce scrie in carte.

Aici link to Wikipedia: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Foundations_of_Geopolitics

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

E impresionant cate donatii s-au strans numai la vama Siret, da , se vede ca Bucovina e bogata si oamenii se mobilizeaza. Singurele corturi amenajate sunt cele de la ISU.

Mi-a spus cineva de dimineata ca se circula ff greu pe drumurile judetene , sunt atat de multe masini din ukraina , plus autocare, dubite..La fiecare pensiune si hotel sunt masini inmatriculate in ukraine, parcate.Companiile de transport ajuta oamenii sa ajunga la ambasade in Bucuresti sau merg direct in strainatate 

 

PS, cartea aia e propaganda rusa. 

 

Eu recomand Tim Marshall, the power of geography si Prisoners of Geography

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu au cum. NATO nu poate actiona intr-un loc fara o justificare clara. 

Da, stiu. De altfel, cred ca pot interveni doar intr-o tara care face parte din NATO.

 

Din pacate, nu exista nici o organizatie mondiala pe post de "jandarm", care sa calmeze 2 tari beligerante inainte ca ele sa ajunga la un conflict militar sau sa opreasca repede razboiul odata ce a inceput.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ISU este institutia statului care se ocupa de situatiile de urgenta  , este firesc ca Isu sa coordoneze actiunile in acest caz. Pe stadionul din Siret s-a ridicat o tabara pt refugiati din corturi. In alte orase autoritatile locale au organizat locuri de cazare in tabere similare, in sali de sport, in  camine ce tin de licee ( de ex asnoapte au venit 2 autocare in Piatra neamt cu aproape 90 de refugiati intrati in tara pe la Siret care au fost cazati in caminele a 3 licee din oras . De toata actiunea s-a ocupat prefectura si primaria). Sunt foarte multe OnG-uri, persoane private care voluntariaza si ofera cazare, mancare, transport ( inca de miercuri firme private de transport au pus autobuze gratis pt refugiati sa ii duca de la vama spre marile.orase). In orasele din Suceava, Botosani toate hotelurile si apartamentele libere sunt ocupate de refugiati. Cele mai mult sunt oferite gratis. In prima faza societatea civila s-a mobilizat sa ajute, dar si autoritatile locale s-au implicat si fac lucruri. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Da, stiu. De altfel, cred ca pot interveni doar intr-o tara care face parte din NATO. Din pacate, nu exista nici o organizatie mondiala pe post de "jandarm", care sa calmeze 2 tari beligerante inainte ca ele sa ajunga la un conflict militar sau sa opreasca repede razboiul odata ce a inceput.

 

Nu pot interveni ca organizație, dar fiecare țara poate ajuta, singura. Am citit ca Olanda de ex a trimis ajutor, armament. Cred ca si alte tari, parca si Franta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot interveni ca organizație, dar fiecare țara poate ajuta, singura. Am citit ca Olanda de ex a trimis ajutor, armament. Cred ca si alte tari, parca si Franta. 

Usa și UK au trimis armament in valoare de sute de mii de dolari, înainte și după ce a început  conflictul. Franța a trimis, pina si Germania am înțeles ca v-a trimite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...