Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Razboi in Europa


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu sper milione nu citeva mii.

Atletul ucrainean Bohdan Bondarenko, fost campion mondial la săritura în înălţime, susține că a fost şocat să afle că mulţi sportivi din Rusia și Belarus nu știu că are loc un război în Ucraina, totul din cauza cenzurii, relatează Reuters.

''Mulţi sportivi din Rusia și Belarus presupun că nu se întâmplă nimic în Ucraina. Se pare că asta li se spune la ştiri'', a declarat Bondarenko pentru portalul polonez Onet. ''Ei nu realizează că e un mare haos şi că forţele ruse ne ucid. Ei cred că nu e adevărat'', a mai spus atletul ucrainean de 32 de ani."

 

https://www.digi24.ro/stiri/externe/un-atlet-ucrainean-sustine-ca-sportivii-din-rusia-si-

belarus-cred-ca-nu-are-loc-un-razboi-in-ucraina-asta-li-se-spune-la-stiri-1858707  

 

 

mai intati trebuie sa ajunga adevarul la ei.

 

De altfel, e suficient sa te uiti la comentariile de pe fb la imagini /reportaje din Ucraina ca sa vezi cati romani sunt convinsi ca nu e razboi, ca bombardamentele sunt minciuni si inventii ale mass-mediei. Si aici este informatie pe toate drumurile, spre deosebire de Rusia unde este totul cenzurat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit și eu ca cică n-au informații. Da ei nu au internet? Sau nu știu alte limbi decit rusa? Aia bătrâni de 80 de ani înțeleg sa se uite numai la tv. Dar aia mai tineri? O lume întreaga vuiește și ei cred ca e

liniste și pace? Nu prea cred. Pina și nord coreenii știu ca e război. 
 

Rusii și Belarus au fost dati afara de la olimpiada parolimpica din China.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

De curiozitate, stie cineva daca biserica ortodoxa a dat vreo declaratie? Ma gindesc si la patriarhul Rusiei, cum o justifica "interventia", doar este un razboi intre frati ortodocsi de acelasi rit

 

pai nu e război Draga, rușii doar fac antrenamente pe teritoriul Ucrainei! 
 

Ai nostri vor confisca clădirile și casoaiele oligarhilor și plănuiesc sa bage refugiați ucraienieni acolo! Excelent!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am citit și eu ca cică n-au informații. Da ei nu au internet? Sau nu știu alte limbi decit rusa? Aia bătrâni de 80 de ani înțeleg sa se uite numai la tv. Dar aia mai tineri? O lume întreaga vuiește și ei cred ca e liniste și pace? Nu prea cred. Pina și nord coreenii știu ca e război. Rusii și Belarus au fost dati afara de la olimpiada parolimpica din China.

 

Totul e cenzurat. Cred. Știu cum e in China, bănuiesc ca așa o fi și in Rusia. Nu au acces la orice pe internet, decât la ce le da voie. In China nu poți accesa nimic, niciun site de socializare. Au doar ale lor, interne. Știrile la fel, doar știri date de ei, restul e interzis. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai pina Acu o saptamina aveau acces la tot, ma îndoiesc ca intr-o saptamina li s-a tăiat accesul la absolut tot ce are legătura cu lumea exterioara. Chinezii sint alta mjncare de peste. Apoi sint persoane care vor sa părăsească Rusia din cauza războiului, aia de unde știu ca e război. In fine, așa o fi, dar mie mi-e greu sa cred ca sint așa rupți de realitate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate, stie cineva daca biserica ortodoxa a dat vreo declaratie? Ma gindesc si la patriarhul Rusiei, cum o justifica "interventia", doar este un razboi intre frati ortodocsi de acelasi rit

Depinde la cine te referi. Preotii din BOR (in afara de Mache de CT care s-a declarat suporter al lui Putin, mare martir, mare om!)  ajuta intens refugiatii ucraineni. Seful cel mare al ortodoxiei, Patriarhul Bartolomeu s-a pozitionat clar impotriva lui Putin si a actiunilor Rusiei.  Dinspre Biserica Rusa nu am auzit nici o veste.

 

Atribuirea de către Patriarhia ecumenică a Constantinopolului, al cărei sediu se află la Istanbul, a statutului de "Biserică autocefală" - adică independentă - pentru Biserica Ortodoxă din Ucraina a nemulţumit Rusia atât de mult, încât această ţară vrea acum să îl pedepsească, afirmă patriarhul Bartolomeu I.

"Patriarhia şi eu însumi, ca persoană, am devenit o ţintă"

"Vedem astăzi cât de mare dreptate am avut atunci când am acţionat astfel (...)

Ne-ar plăcea totuşi ca statul şi Biserica rusă să nu arate atât de multă animozitate, faţă de mine şi de Patriarhie, şi să accepte această decizie.

Dar nu este cazul, Patriarhia şi eu însumi, ca persoană, am devenit o ţintă", a afirmat Bartolomeu într-un interviu acordat miercuri seară postului de televiziune CNN Turk.

El a mai spus că a făcut o vizită la consulatul Ucrainei din Istanbul pentru a-şi exprima susținerea faţă de această ţară şi că a vorbit la telefon cu preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski:

"Ne-a cerut să ne rugăm şi noi vom face bucuroşi acest lucru. El dă un exemplu pentru poporul său.

Ei nu vor să se predea şi au dreptate. De ce ar renunţa la libertatea lor în faţa ocupanţilor?".

Referindu-se la preşedintele rus şi la invadarea Ucrainei, patriarhul ecumenic al Constantinopolului a spus: "Vladimir Putin este foarte inteligent, foarte dinamic. Cum a putut să ia o astfel de decizie? Acum toată lumea îl detestă".

În 2018, Bartolomeu a acordat autocefalie Bisericii Ortodoxe a Ucrainei, făcând-o independentă de Moscova, într-o divizare istorică la care Rusia s-a opus puternic.

 

https://www.hotnews.ro/stiri-razboi_ucraina-25407803-patriarhul-bartolomeu-constantinopolului-39-39-sunt-tinta-pentru-rusia-39-39.htm

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...