Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Razboi in Europa


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu nu cred scenariul asta al tau si stii de ce, sunt ferma convinsa ca strategii din diverse tari, au aratat eventualele planuri,au facut diverse simulatii, sunt sigura ca Ukrainei i s-a spus clar ca o interventie militara din partea EU si NATO este imposibila, in cazul in care va ibcepe un conflict.

 

Si aici iar poarta vina Ukraina, ca de fapt a ignorat si nu a luat in consideratie pozitia EU si NATO, ei au fost ferm convinsi ca in cazul in care inzbucneste un conflict, nici EU si nici NATO nu vor sta doparte.

 

EU s_a amestecat pana in gat in problemele Ukrainei in ultimii ani.  Pentru ca interesul poarta fesul . Iar acum "stau deoparte" . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu ce e cu potitica interna a USA , nu am avut niciodata timp sa urmaresc dar sa stiti ca bugetul spre NATO trimis de alte tari este  mic daca se raporteaza la banii pusi de USA . Este vorba  de diferente trilioane bilioane. 

SI oalele alea din imagine sint pentru a ilustra situația? Oala mare cu presiune e USA, aia roșie e UK, aia dreptunghiulara verde e Franța și lingurile agățate sint țările care pun mai putini bani? [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Putin a dat o lege prin care stirile false sunt condamnate la 15ani inchisoare si orice stire legata de razboiul din Ucraina este considerata falsa. 

Cuvintul “Razboi” este interzis și el.

 

Si îmi Spune-ți mie ca rușii nu știu ca e război! Fac pe niznaii dar știu exact ce se întîmpla. Soldat ruși nu se dezmint și acum au început sa violeze femeile.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da dar EU e  formata din diverse tari care economic vorbind au avut doar de castigat  din aracerile cu combustibil in zona . De fapt si acum daca ma gandesc ca Ukraina nu a fost nici un moment de acord cu noua conducta directa Rusia Germania pe sub mare nu va mai exista nici aceasta problema daca tara va fi anexata Rusiei. Deci da economic vorbind tarile din UE vor castiga  in final.  

De fapt a trecut timpul cand economia si politica puteau fi separate.

 

Acum, razboiul , politica , problemele sociale, orice de fapt are la baza problema economica.  

 

Edit : am uitat sa zic si oful pe care il am cu NATO : cand au cerut sa intre in NATO li s a refuzat dreptul datorita coruptiei la nivel politic . De parca toate celelalte tari sunt super curate la acest nivel . Asa ca  acum se poate raspunde : luptati singuri . 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da dar EU e  formata din diverse tari care economic vorbind au avut doar de castigat  din aracerile cu combustibil in zona . De fapt si acum daca ma gandesc ca Ukraina nu a fost nici un moment de acord cu noua conducta directa Rusia Germania pe sub mare nu va mai exista nici aceasta problema daca tara va fi anexata Rusiei. Deci da economic vorbind tarile din UE vor castiga  in final.  

De fapt a trecut timpul cand economia si politica puteau fi separate.

 

Acum, razboiul , politica , problemele sociale, orice de fapt are la baza problema economica.  

 

Edit : am uitat sa zic si oful pe care il am cu NATO : cand au cerut sa intre in NATO li s a refuzat dreptul datorita coruptiei la nivel politic . De parca toate celelalte tari sunt super curate la acest nivel . Asa ca  acum se poate raspunde : luptati singuri . 

Tu ești de-acord cu un război nuclear? Eu nu, nu-s pregătită de moarte și eu ca eu, dar mangindesc la tinara generație care nu a apucat sa între in viața. Voi habar nu aveți ce cereți cind tot Spune-ți ca ar trebui sa intervină NATO in acest conflict.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Putin justifica "interventia" spunind ca e din cauza ca ucrainienii nu respecta protocolul de la Minsk. M-am uitat de curiozitate sa vad ce prevede acest protocol semnat in 2014. Tarile din UE (Franta, intre altele) au considerat ca acest acord va incheia razboiul. Ucraina l-a semnat pt ca la acel moment nu era pregatita sa continue lupta si sub presiunile internationale.

 

Regiunilor Donetsk et Luhansk li se acorda autonomia locala "de maniera temporara" (adica pentru cit timp? mister). Se preconiza demilitizarea zonei de conflict cu retragerea armamentului si a luptatorilor straini. Plus alte citeva puncte mai putin litigioase, precum schimbul de prizonieri.

 

Practic aceste regiuni din est nu mai sint de 8 ani sub conducerea Ucrainei. Cum ar fi fost posibil ca acest acord sa fie acceptat si respectat de catre ucrainieni?! Era sigur ca intr-o zi sau alta razboiul va incepe din nou.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am înțeles ca Ucraina, după ruși are cea mai mare armata din Europa (ca număr de soldați) . Armata asta n-are și tancuri, tunuri? Tot văd tancuri și tunuri rusești, Unde-s tancurile Ucrainei? Sau poate nu le arata ăștia la știri? Dar n-am uitat pe vreo 7 canale diferite de știri și tot numai tancuri rusești văd.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...