Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Razboi in Europa


Recommended Posts

Sunt de acord - este de facut o alegere intre doua rele - un rau imens / ce se intampla acum / si un rau atomic - care ar putea distruge un continent sau chiar planeta.

 

Pentru cei care isi doresc ca NATO sa intervina - ar fi de intrebat daca si-ar sacrifica familia pentru aceasta idee.

 

COnflictul trebuie sa se incheie - insa nu se poate termina cu interventia Nato - eu inteleg disperarea lui Zelinsky insa in aceasta disperare, nu poti trage toate planeta in conflict. Ucraina trebuie sa negocieze - sa renunte la Nato - asta faci daca vrei pace. Ce e mai important pentru Ucraina acum? Pana la urma - este alegerea lui.

Probabil ca lucrurile se vor rearanja in viitor - cand Rusia va avea un alt conducator - cand nu vor si atat de mult spalati la creier - insa acum nu e momentul ca nimeni sa nu cedeze. Si cedeaza cel care se gandeste la oameni.

Exact...exact asa vad si eu, ambitiile celor doi, le intuneca mintile si pot avea consecinte enorme pentru toata planeta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Voi credeti ca daca intervine NATO vor fi luati cu japca flacaii europeni si trimisi fara antrenament sa lupte cu baioneta in Ucraina? NATO reprezinta o forta armata, multinationala, compusa din mii de soldati de meserie. Nu amatori si rezervisti, ca cei mai multi ucrainieni.

Dar creziu ca o implicare NATO nu va insemna si o recrutare a copiilor nostri?

 

Eu cred ca da... nici nu vreau sa ma gindesc ce ar insemna o asemenea actiune ,

 

Deja am auzit voci pentrur eintroducerea serviciului militar obligatoriu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi credeti ca daca intervine NATO vor fi luati cu japca flacaii europeni si trimisi fara antrenament sa lupte cu baioneta in Ucraina? NATO reprezinta o forta armata, multinationala, compusa din mii de soldati de meserie. Nu amatori si rezervisti, ca cei mai multi ucrainieni.

 

De carne de tun va fi intotdeauna nevoie.

Daca nu ma insel ultimele incorporari au fost facute in Romania in 2006. Cei care au implinit 18 ani incepand cu 2007 stiu sa foloseasca poate pustile de paintball.

Ma intreb cati barbati ar fi ramas sa lupte in Ucraina daca nu era decretata legea martiala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Orice motiv e bun sa stam deoparte, nu ? 

Stam dincolo de gard si ridicam din umeri inventand motive de scuza. 

 

Mai degraba este vorba de decizii luate rational. Ceea ce se arata la TV  pe toate canalele (mame singure cu copii in brate, case distruse, oameni disperati) are un efect deoasebit asupra psihicului uman. Dar cei care conduc UK, USA, Franta, si, de nu Romania, au o datorie in primul rand fata de locuitorii acestor tari si nu isi pot permite sa ia decizii emotionale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce daca ia Moldova nu e langa familiile noastre? Daca lasa cernobilul sa rasufle nu vor muri iar cati? copii de partea asta de cancer ? Va amintiti dupa revolutie cate cazuri de copii cu cancer  au iesit la iveala din zonele vrancei, bucovinei, copii  ce erau in uter cand a fost Cernobil ? Eu qveam o matusa la un mare spital in  Bucuresti pediatra,  nici nu vreau sa ma gandesc la ce spunea.

Deci de ce vorbim de "sacrificarea familiei" doar daca intervine nato sa opreasca ?

Inchipuieti cum ar fi sa iti cada bombe nucleare in cap ca cele de la  Hiroshima si Nagasaki. De 1 milion de ori mai rău decit 100 de centrale nucleare de la Chernobyl. Tu chiar crezi că-s timpiti toți liderii țărilor NATO de nu vor sa înceapă al 3 le-a război mondial  și care va fi ultimul de altfel? Dacă ar fi o decizie atit de simpla nu s-ar fi luat deja? Ii place cuiva sa vadă atita suferința, atitea refugiați, atita Nebunie?????

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar creziu ca o implicare NATO nu va insemna si o recrutare a copiilor nostri?

 

Eu cred ca da... nici nu vreau sa ma gindesc ce ar insemna o asemenea actiune ,

 

Deja am auzit voci pentrur eintroducerea serviciului militar obligatoriu.

Uite, eu intr-o recrutare fortata a copiilor nostri nu cred. In schimb, ma gindesc ca intr-o zi, poate se scoala fii-miu si spune ca el vrea sa plece sa se bata in Ucraina. Si mi se face mult mai frica de aceasta perspectiva, pentru ca din punctul meu de vedere, e mult mai probabila. Au existat si precedente, vezi toti tinerii occidentali care au plecat sa se bata in Siria. Mai demult, cei care au fost in Iugoslavia. Si mai demult, brigazile internationale din Spania. Letitia a spus ca deja sint voluntari care au plecat din Anglia in Ucraina, si aici, in Fr, au aratat la televizor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite, eu intr-o recrutare fortata a copiilor nostri nu cred. In schimb, ma gindesc ca intr-o zi, poate se scoala fii-miu si spune ca el vrea sa plece sa se bata in Ucraina. Si mi se face mult mai frica de aceasta perspectiva, pentru ca din punctul meu de vedere, e mult mai probabila. Au existat si precedente, vezi toti tinerii occidentali care au plecat sa se bata in Siria. Mai demult, cei care au fost in Iugoslavia. Si mai demult, brigazile internationale din Spania. Letitia a spus ca deja sint voluntari care au plecat din Anglia in Ucraina, si aici, in Fr, au aratat la televizor.

Intre un voluntariat si o obligativitate...e o diferenta.Foarte mare, dupa mine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NATO nu va interveni din multe motive. Tragand orice linie nu exista decat conflict de interese. 

Ucraina sau chiar Moldova sunt state rusofone in esenta. Ca se clameaza altceva pe grosso este tot acolo. Asa cum zeci sau sute de ani a existat si exista "vodka ruseasca" nu se va transforma prea repede in altceva. 

Biden mai "ciupeste" in declaratii de coada lui Putin. Putin baga doua tancuri si zambeste. Razboiul se va termina pt ca rusii au facut demonstratie de forta si cam atat. Nu pot sa schimbe politic sau adminsitrativ nimic defapt pt ca la primele alegeri revine la ce vor ucrainienii. De sters nu poti sa-i stergi ....deci asta e. 

Bomba nucleara este haaraitul unui caine dupa gard. Nu costa bani sa haraie, da bine. Si de o parte si de alta.

S-au mai golit niste bombe, s-au daramat cladiri, eu "emigrat" in Germania ucrainieni care nici nun "visau" ca pot sa ajunga acolo in mod normal.... si viata merge mai departe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Tinerii cred in idealuri - din pacate jocurile pe computer au idealizat situatia reala ... iar intr-un war game nu mori de-a binelea....

 

Pe de alta parte  - cu totii suntem supusi unui razboi psihologic uman - imagini cu morti, blocuri distruse, femei cu copii in gari... copii care plang. (atentie se poate manipula cu astfel de imagini) 

Este imaginea razboiului - insa poate fi si o arma psihologica care poate precipita (in mod irational) intrarea unui razboi SI MAI MARE.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...