Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Razboi in Europa


Recommended Posts

 

 

Nu dar nici nu tip cit ma tine gura ca alții nu fac cit cred eu ca ar trebui sa facă! Oricum tu nu ai nici un merit ca din nou, “alții” din familie sint militari.

 

1. Ba exact asta faci, zici/ziceti ca NATO sa stea deoparte , ca Ucraina sa se descurce. 

2. Tu spui ca sa plece la razboi cine vrea mai mult, intr-un post mai sus. 

 

Ptr mine e clar. 

Acelasi motiv dintotdeauna indiferent de subiect. 

Totul pana la deranjul meu personal. 

Am incheiat discutia. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La noi au zis ca Americanii nu pot da Ucrainei avioane de lupta, deoarece ucraienieni nu știu sa le piloteze. Așa ca Polonia or sa le furnizeze avioane din era sovietica Ucrainei (pe alea le știu pilota) iar Polonia or sa ia avioanele avioanele ultra performante ale Americanilor. Bun deal pentru Polonia.

 

The U.S. is exploring a deal in which Poland would send Soviet-era aircraft to Ukraine in return for American F-16 jet fighters, U.S. officials said Saturday, in the latest bid to help Ukraine respond to Russia’s invasion.

 

 

https://www.wsj.com/articles/ukrainian-president-asks-congress-to-help-secure-russian-made-jet-fighters-11646511532

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Ba exact asta faci, zici/ziceti ca NATO sa stea deoparte , ca Ucraina sa se descurce. 

2. Tu spui ca sa plece la razboi cine vrea mai mult, intr-un post mai sus. 

 

Ptr mine e clar. 

Acelasi motiv dintotdeauna indiferent de subiect. 

Totul pana la deranjul meu personal. 

Am incheiat discutia. 

Si care e deranjul tău personal in toată chestia asta? Ești buna numai la arătat cu degetul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In satul fratelui meu a ajuns aseara un autocar plin cu refugiati ucrainieni, doar mame si copii. 

Unii dintre copii fusesera in Spania cu scoala si locuisera in familii si acum acele familii s-au oferit sa-i primeasca si au trimis autocarul dupa ei. 

Au plecat de la Kiev spre Polonia si n-au putut trece de bombardamente si s-au indreptat spre Romania. In 3 zile au facut doar 2 opriri , una la granita noastra unde lu s-au facut tuturor documente si apoi aseara la 1,00am au ajuns in sat. 

Din vorba in vorba firmele de transport au cautat cazare. Au doar haibele de pe ei. 

 

Un nebun bombardeaza civili, copii. 

Si NATO  se scarpina in fund. 

Ce garantie avem ca nu foloseste bombele nucleare, chiar daca castiga Ucraina ? ZERO. 

 

Presedintele si guvernul Ucrainei sunt cei care au si aveau obligatia de a-si proteja cetatenii. Din punctul meu de vedere guvernul Zelinsky, prin politica dusa si declaratiile date, este la fel de vinovat ca si oponentul sau pentru ceea ce li se intampla civililor, fie ei copii sau adulti. Daca doreau cu adevarat incetarea focului puteau cu siguranta sa gaseasca macar un punct comun.

 

Ca fapt divers prietena mea mi-a povestit ca masinile cu numar de Ucraina intalnite ieri in drumul ei spre Germania erau Toyota Lexus, Mercedes E-klasse, Volvo XC40, Range Rover. Toate aveau geamuri inchise la culoare si marea majoritate erau conduse de cate o femeie. Dupa ce a trecut de Viena a intalnit si masini cu numar de Ucraina care aveau la volan barbati in jur de 30-40 de ani. Toti bine imbracati; marea majoritate nu purtau masti in benzinarie. Ca de obicei unii sunt mai egali decat altii.

 

Si alt exemplu mai jos

 

https://www.si.com/soccer/manchestercity/news/i-was-in-shock-oleksandr-zinchenko-reveals-how-he-first-discovered-russian-invasion-of-ukraine#gid=ci029b5f5610002436&pid=zinchenko-vs-pet-away

 

Garantie ca bombele nucleare nu vor fi folosite nu exista. Si asta e valabil pentru toate marile puteri care detin astfel de arme. Cam acum un an ne faceam probleme pentru valiza nucleara a unui presedinte american considerat instabil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca toți cei ce tipa ca “ alții “ aka NATO nu fac destul, sa se ducă sa lupte voluntar in Ucraina, se primesc voluntari de orice sex, virsta , naționalitate. Englezi, mulți veterani de război, s-au dus. Alte nații pot lua exemplu. Ca tare e ușor sa tot aștepți alții sa iti facă și sa iti dreagă.

 

 

Nu poate merge oricine vrea.

La stiri, vorbea un tip care spunea ca a facut cerere de inrolare la ambasada ukrainei din Londra si a fost refuzat pentru ca nu are pregatire militara. E ff periculos sa dai arme pe mana oricui care vine din strainatate.Eu cred ca se fac controale f minutioase la granita , la intrare in ukraina.

 

 

Momentan vad o presiune extrem de mare pe nato sa intervina, sa declare no-fly zone.zelensky e disperat. Daca intoarce si el armele..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu poate merge oricine vrea.

La stiri, vorbea un tip care spunea ca a facut cerere de inrolare la ambasada ukrainei din Londra si a fost refuzat pentru ca nu are pregatire militara. E ff periculos sa dai arme pe mana oricui care vine din strainatate.Eu cred ca se fac controale f minutioase la granita , la intrare in ukraina.

 

 

Dar in Ukraina, s-au dat deja arme, pe mina civililor, majoritatea nu au vazut niciodata o arma in viata lor.

 

Am vazut o secventa, in care vreo 5-6 studebti, niste copii de 18-19, poate 20 de ani, s-au inrolat...tragic, da...cum spunea cineva, carne de tun!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu poate merge oricine vrea.

La stiri, vorbea un tip care spunea ca a facut cerere de inrolare la ambasada ukrainei din Londra si a fost refuzat pentru ca nu are pregatire militara. E ff periculos sa dai arme pe mana oricui care vine din strainatate.Eu cred ca se fac controale f minutioase la granita , la intrare in ukraina.

 

 

Momentan vad o presiune extrem de mare pe nato sa intervina, sa declare no-fly zone.zelensky e disperat. Daca intoarce si el armele..

Lad’s army nu mergeau prin ambasada, se duceau in Polonia și de acolo in Ucraina. N-am auzit pe nimeni sa ceara sa meargă prin ambasada.

 

Azi chirurgii specializați in răni de război din UK le dădeau training pe zoom chirurgilor ucraienieni, cum sa trateze răni de război. Nici asta nu știu cum sa facă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca daca NATO ar interveni militar in Ucraina, toti aliatii si inamicii traditionali ai nato ar intra in razboi de cealalta parte si ce e acum un conflict local al degenera intr-un razboi mondial. Cred ca ajutor umanitar, armament dat ucrainenilor , sanctiuni aplicate Rusiei e ce trebuie sa faca ceilalti acum. Intrarea efectiva in razboi ar duce la un dezastru planetar. Pe de alta parte, ce face Zelensky acum este exact ce asteapta ucrainenii de la el: lupta, conduce armata, cere ajutor, isi apara tara si independenta. Eu nu cred ca vreo clipa ucrainenii isi doresc incetarea focului prin capitulare si punerea tarii pe tava rusilor. Discutii s-au incercat, dar cand conditiile celorlalti sunt absurde si de neacceptat, nu le poti accepta. Sa cedeze tara rusilor ar fi o mare tradare pt ucraineni. Si dovada e tocmai nr de ucraineni civili care se pun cu mainile goale in fata armatei ruse. Un curaj incredibil! ( sunt imagini cu rusi care trag cu arma, iar civili cu mainile goale stau in fata lor si protesteaza, ii trimit acasa).

Sa acuzi ucrainenii acum mi se pare, ma scuzati, putinisme de 2 lei. Da, lala, sunt si ucraineni cu bani, care au masini scumpe. Ei nu au voie sa isi apere copiii de bombe? A zis cineva ca ucrainenii fug de saracie?! Daca prietena ta e in Romania, ar fi trebuit sa observe ca nici 80% dintre romani nu mai poarta masca. S-a intrebat daca ucrainenii aia au apucat sa isi puna in masina macar lucruri de stricta necesitate? , crezi ca s-au gandit la masti cand au fugit din calea bombelor?! Da, sunt si barbati care au plecat din Ucraina. Unii sunt cetateni/ rezidenti ai altor tari, altii au dat spaga sa iasa din tara. In spatele tastaturii, toate suntem " mama lui Stefan cel mare", daca am fi la fata locului am face orice sa ne salvam oamenii dragi. Si eu am vazut masini ucrainene mai multe zilele astea. Nu toate erau scumpe, am vazut si o dubita de aia ca de marfa, condusa de o femeie cu jucarii pe bord si copii in bratele adultilor. Am vazut si sute de mame cu o traista in gat, 1-2-3 copii de mana, pe jos, inghetate de frig si de frica. Sa gasesti scuze si justificari, sa acuzi ucrainenii mi se pare pur si simplu josnic ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...