Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Razboi in Europa


Recommended Posts

In presa am citit ca cele doua parti dau vina una pe alta pentru nerespectarea incetarii focului. Sursele de informare pe care le ai sunt in masura sa-ti confere certitutine?

Despre coridoarele spe Belarus, Rusia si cateva orase din Ucraina am citit astazi. Poate ca UE poate face ceva si refugiatii pot trece din Belarus in Polonia.

Daca cele doua parti nu negociaza cum crezi ca poate fi oprit acest razboi? Se bat pana cand una dintre ele iese clar castigatoare? Se implica NATO? Chiar crezi ca implicarea NATO este o solutie viabila si ca, asa cum crede Z. rusia nu va reactiona ca urmare a instaurarii acelei zone no-fly? 

Marturii si dovezi aduse de jurnalisti, nude fortele ucrainene :

 

 

https://www.nytimes.com/2022/03/06/world/europe/ukraine-irpin-civilian-death.html?fbclid=IwAR1VP1QaPXllSqoYAJgYGz91cjIywy4wip6xL9-mz_kg0qmV-wydt6HDwlE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daca nu te-ar orbi ura, ai vedea , ai in telege mai bine ce am scris.

 

Pentru cunostintele tale...Germania are momentan rezerve care nu o fac dependenta de Rusia.  Eu nu am absolut niciun chef  sa platesc prostia si incapatinarea nimanui.Si nici nu vad de ce copiii nostri(inclusiv ai tai) sa plateasca pentru acelasi lucru.

 

Si indiferent cum va evolua situatia, Rusia nu poate fi stearsa de pe harta. Nu poti spune ca o poti exclude din tot si de peste tot de parca nu ar exista.

 

Daca ai citi macar linkurile de pe subiectul asta ai intelege ca nu e vorba de ura ci de realitate. 

 

Daca Germania are rezerve de ce atunci pompeaza bani in Rusia pentru 55% din nevoile de combustibil? 

De ce e singura ce nu accepta sanctiunile ? 

 

Germania ACUM este dependenta de Putin. Asta e  realitatea. Si asta din nefericire este cea mai mare arma a lui Putin.

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Politic si militar UE / NATO nu pot declansa o astfel de varianta dar se pot apropia. Rusia va forta militar si politic tarile vizate sa semneze impotriva unui final de acest gen. Si o vor face. Mai apoi va exista un atuu puternic militar al Rusiei de a controla in viitor ca aceste teritorii sa nu ajunga unde nu doresc ei.

Problema asta exista d emult timp(apropierea EU si NATO de Rusia) , de ce tocmaia cum razboiul?

 

Si repet, cum se va incheia...?Ca Selenskij nu va da puterea din mina(macar pentru a nu-si mai supune poporul la ce traiesate momentan) desi un asemena act ar putea sau i-ar aduce mai multa deschidere-fata de ce se bucura momentan. Nici nu cred ca ar fi corect democratic...insa cum naiba rezolvam conflictul actual????

 

Un pact intre cei doi trebuie incheiat, e clar ca unii vor iesi mai sifonati decit altii, sa speram ca vom mai trai sa vedem incheiat un pact!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Germania ACUM este dependenta de Putin. Asta e  realitatea. Si asta din nefericire este cea mai mare arma a lui Putin.

Tocmai ti-am spus ca are rezerve care nu o fac momentan dependenta de Rusia!!!

 

Bine ca ai gasit tapul ispasitor, ti se pare ca lui Putin i se rupe undeva de sanctiunile internationale?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ti-am spus ca are rezerve care nu o fac momentan dependenta de Rusia!!!

 

Bine ca ai gasit tapul ispasitor, ti se pare ca lui Putin i se rupe undeva de sanctiunile internationale?

 

Oare nu vorbim romana ? 

Germania ESTE dependenta de Rusia acum 

Asta este realitatea. 

 

Bineinteles ca lui Putin "i se rupe" de sanctiuni daca ele exista . Acum insa banii pe combustibil si-i ia la fel ca inainte de razboi. Si cu ajutorul lor calca o tara in picioare.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problema asta exista d emult timp(apropierea EU si NATO de Rusia) , de ce tocmaia cum razboiul?

 

Si repet, cum se va incheia...?Ca Selenskij nu va da puterea din mina(macar pentru a nu-si mai supune poporul la ce traiesate momentan) desi un asemena act ar putea sau i-ar aduce mai multa deschidere-fata de ce se bucura momentan. Nici nu cred ca ar fi corect democratic...insa cum naiba rezolvam conflictul actual????

 

Un pact intre cei doi trebuie incheiat, e clar ca unii vor iesi mai sifonati decit altii, sa speram ca vom mai trai sa vedem incheiat un pact!!!

Probabil presedintele Ucrainei va fi ucis sau "disparut". Ucraina va semna un acord/act/pact cu Rusia ca NU va adera la NATO / UE 

Si restul statelor din aceast capitol vor pati la fel. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ani de zile s a știut ca se poate ajunge aici, dar coruptia din toate tarile a permis sa se ajungem aici...si acum plătim cu prețul păcii.

Se stia ca P baga banii în inaramare, se stia ca oligarhii ii plătesc tribut, se stia ca in Rusia nimeni nu misca în fata lui...dar l au acceptat pt ca au avut de ciugulit câte ceva. 

 

Dar indiferent de vinovati ,ca TOATE tarile au fost in pat cu P.  si  ca ucraina a facut sau nu a făcut ce trebuia,  NIMIC nu justifica ce se intimpla acum si faptul ca pacea planetei e distrusa. 

 

Problema e ca, chiar daca e lăsat sa cucerească Ucraina, iar România va fi în poziție f proasta cu rusu în coasta , NIMENI nu are convingerea ca se va opri aici și la orice noua expansiune va flutura amenințarea ca da nukes ...Eu nu zic sa se bage NATO , dar cât P continue sa trăiască nu vom avea tihna.

 

Alta problema majora și nimeni nu o menționează e China cu Taiwan,  care se stie ca va urma aceasi joc. Japonezii și ei au întrat în panica .Iranul nu au nici ei ginduri curate...Coreea e de mult cu cărțile pe masa.

 

Pacea e mai importanta decât prețul la benzina si la alimente, decât absolut orice.

 

100 milioane din fiecare tara pt prinderea lui sau se se spună unde e și cu drona să-l facă bucăți. Sa ma ierte Dumbezeu pt gândul ne crestin, nu urasc pe nimeni altcineva pe planeta asta . 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

100 milioane din fiecare tara pt prinderea lui sau se se spună unde e și cu drona să-l facă bucăți. Sa ma ierte Dumbezeu pt gândul ne crestin, nu urasc pe nimeni altcineva pe planeta asta . 

Eu nu cred ca Putin e asa usor de "rezolvat"!!!

 

Va fi exact acelasi proces ca la Bin Laden...lung, costisitor, naiba stie ce ii mai da prin cap daca s-ar sti urmarit!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil presedintele Ucrainei va fi ucis sau "disparut". Ucraina va semna un acord/act/pact cu Rusia ca NU va adera la NATO / UE 

Si restul statelor din aceast capitol vor pati la fel. 

Eu sper sa nu se ajunga acolo...insa asta ar putea fi o baza de negociere intre cele doua tari...retragerea lui Selenskij(insa Ukraina sa-si aleaga mai departe in mod democratic guvernul) si un acord de neaderare a Ukrainei la EU si NATO-contra retragerii imediate si fara alte interventii militare din partea Rusiei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...