Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Razboi in Europa


Recommended Posts

Da, in linii mari asta am inteles ca vrea.

Recunoasterea anexarii Crimeei la Rusia

Recunoastrerea republicilor populare Donetk si Lugansk

Schimbarea constitutiei Ucrainei in acest sens

Rasturnarea actualei puteri si adus un guvern pro-rus

Fara acord de asociere cu UE

Fara NATO

 

Necazul este ca instabilitatea Ucrainei a inceput in 2013-2014, odata cu protestele Euromaidan din Kiev (nov 2013-febr 2014). Aceste proteste au inceput deoarece priministrul si presedintele de atunci (Viktor Ianukovici, pro- Moscova) nu au mai vrut sa semneze acordul de asociere cu UE (initial zisesera de forma ca da, da, apoi s-au razgandit, iar asta a atras revoltta populara a celor din KIev si zona de vest). In februarie 2014 Ianukovici a fugit si a fost instaurata o conducere mai pro-europeana. Si de aici a inceput tavalugul: anexarea Crimeei in martie 2014, apoi tot in 2014 sau 2015 lupte in Donetk si Lugansk, cu trupe proruse sustinute de Moscova... lupte care au continuat mai mult sau mai putin pana in zilele noastre. Si acum, nu am inteles sub ce pretext, au inceput bombadramentele chipurile pt rasturnarea actualei conduceri care nu agreeaza pretentile teritoriate al rusilor + dorinta Ucrainei de orientare catre Europa de vest (NATO, UE).

Deci Ukraina nu va fi anexata dar va avea un guvern marioneta pus de imbecil?? Asta vrea Mizeria umană numita putin?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

De asta mi-e si mie frica, ca ne trezim nas in nas cu rusii... Asa macar erau putin mai departe. Mai erau Ucraina si Rep Moldova tampon. Geografia n-ai cum sa o schimbi.

 

Mi-e teama de o Ialta '45 reloaded... Stiu ca acum lucrurile stau altfel decat in '44-45, suntem membri NATO si automat daca este atacata o tara NATO se activeaza punctul 5 si ceilalti membri sar in aparare.

Nu se punea astfel problema in 1945...atunci eram pe cont propriu, fusesam cu nemtii, am fost pierzatori... Insa am fost vanduti lui Stalin pe servetel fara nici o problema.

 

Insa... in cea mai neagra varianta, se inteleg vesticii cu rusii (pt gaz, sau pt Dumnezeu stie mai ce) si pun aia conditii sa ne scoata pe noi din NATO (pe noi si pe altii, poate). Si...europenii de vest, americanii nu stiu daca zic "NU" la treaba asta.. interesul poarta fesul si ne trezim intr-un ra...t imens cu rusii langa. Vin iarasi cu servetelele... dau acum, in zilele noastre, cu tabletele sau isi fac grup de whatsapp si negociaza acolo. Sa speram totusi ca nu va fi asa...

 

Chiar nu mai vreau anii '40-'50='60 la noi in tara, au fost groaznici... si spun asta doar din auzite, din istorie, din povestiri, netraind vremurile respective pe pielea mea. Considera ca rusii ne-au tras tara inapoi foarte mult. Si tarile aliate ce sa zica, trebuiau sa-l multumeasca pe stalin, sa-i dea ceva, sa nu ramana ca fraierul pe dinafara.

 

De aceea sper sa se gaseasca o cale de pace cat mai repede si fara daune foarte mari...

Problema e ca, chiar daca e lăsat sa cucerească Ucraina, iar România va fi în poziție f proasta cu rusu în coasta , NIMENI nu are convingerea ca se va opri aici și la orice noua expansiune va flutura amenințarea ca da nukes ...Eu nu zic sa se bage NATO , dar cât P continue sa trăiască nu vom avea tihna.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu sper sa nu se ajunga acolo...insa asta ar putea fi o baza de negociere intre cele doua tari...retragerea lui Selenskij(insa Ukraina sa-si aleaga mai departe in mod democratic guvernul) si un acord de neaderare a Ukrainei la EU si NATO-contra retragerii imediate si fara alte interventii militare din partea Rusiei.

 

Foarte amuzant!!! Daca nu ar fi atat de tragic as rade tare! Alegeri demicratice cu rusii calare pe ei  [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte amuzant!!! Daca nu ar fi atat de tragic as rade tare! Alegeri demicratice cu rusii calare pe ei  [:-)))]  [:-)))]

Atunci sa se bata ca chiorii in continuare?

 

Tu cum vezi rezolvarea conflictului, fara a duce la sidtrugerea planetei?

 

( nu vad ce atita amuzament, guvernul lui Selenskij nu tot democratic a fost ales, ca si cel precedent lui )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate eu cred ca sunt minime sanse sa se ajunga la o intelegere si pace. Conditiile puse de Putin sunt inaceptabile pt ucrainieni. De ce ar accepta acum, si dupa ce tara le e distrusa. Ar fi putut face asta inainte de razboi. Va fi fie un razboi lung si teribil, sau il vor omora pe Zelenski, si vor pune o marioneta.  Nu vad ca rusii il vor da jos pe Putin si nici ca cineva sa il omoare prea curand....Ne asteapta vremuri grele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un nebun nu are reguli… nu ai cum sa negociezi, nu exista încredere … nimic. 

azi e Ucraina, maine Moldova, Finlanda, Polonia, România … NATO,  ne NATO… credeți ca mai contează? China, Iranul, Coreea la fel …

ce facem,  lăsam jumătate din planeta pe mana la 2-3 nebuni?

Unde credeți ca trage NATO linia si cine isi va asuma responsabilitatea sa deschidă gura ? 
A făcut cineva, ceva Chinei pt milioanele de oameni care au murit din cauza pandemiei?

Nu … au avut chiar olimpiada. 

 


 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zelensky este presedintele es democratic de ucraineni. De ce sa isi dea demisia? El face acum  ce l-au mandatat ucrainenii sa faca, isi apara tara. Demisia ar echivala cu capitularea de la toate nazuintele de democratie si prosperitate ale ucrainenilor si intoarcerea sub bocancul rusesc 

 

Uitati-va ce multa democratie, drepturi si libertati au rusii! Ucrainenilor le va fi mult mai rau, pt ca rusii vor face o epurare si pedepsire in masa a tuturor care li se vor opune. Gulagul din Siberia ii asteapta! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ani de zile s a știut ca se poate ajunge aici, dar coruptia din toate tarile a permis sa se ajungem aici...si acum plătim cu prețul păcii.

Se stia ca P baga banii în inaramare, se stia ca oligarhii ii plătesc tribut, se stia ca in Rusia nimeni nu misca în fata lui...dar l au acceptat pt ca au avut de ciugulit câte ceva. 

 

Dar indiferent de vinovati ,ca TOATE tarile au fost in pat cu P.  si  ca ucraina a facut sau nu a făcut ce trebuia,  NIMIC nu justifica ce se intimpla acum si faptul ca pacea planetei e distrusa. 

 

Problema e ca, chiar daca e lăsat sa cucerească Ucraina, iar România va fi în poziție f proasta cu rusu în coasta , NIMENI nu are convingerea ca se va opri aici și la orice noua expansiune va flutura amenințarea ca da nukes ...Eu nu zic sa se bage NATO , dar cât P continue sa trăiască nu vom avea tihna.

 

Alta problema majora și nimeni nu o menționează e China cu Taiwan,  care se stie ca va urma aceasi joc. Japonezii și ei au întrat în panica .Iranul nu au nici ei ginduri curate...Coreea e de mult cu cărțile pe masa.

 

Pacea e mai importanta decât prețul la benzina si la alimente, decât absolut orice.

 

100 milioane din fiecare tara pt prinderea lui sau se se spună unde e și cu drona să-l facă bucăți. Sa ma ierte Dumbezeu pt gândul ne crestin, nu urasc pe nimeni altcineva pe planeta asta . 

Michelle, de data asta sunt perfect de acord cu tine.

 

Toate calculele politice si economice, toate compromisurile sunt egale cu zero cat timp Putin este la putere. Orice pace incheiata cu Putin e fragila si tempoarara.

Trebuie eliminat fizic (nu arestat si transformat in "prizonier politic"), eu nu vad alta cale. Din prima zi de razboi ma gandesc la asta. Problema este ca anturajul lui este paralizat de frica, sub hipnoza. Sunt convinsa ca nici ei nu aproba ce se intampla, e suficient sa observam privirile stupefiate ale celor de la masa (lunga sau scurta) cu el. A-propos ati vazut poza cu stewardesele? Fiecare privire in parte spune: "asta e nebun de legat. Cum dracu' scapam de el?"

Trimis un desant, un comando cu finantare internationala, dar fara publicitate evident. Si facut bucatele, Dumnezeu ne va ierta, caci Putin este posedat de Satana, sau cum doriti sa numiti fortele raului, fara indoiala.

Sunt rapoarte ca ar suferi de cancer terminal, asta ar fi o explicatie in plus de ce nu ii mai pasa de nimic si de nimeni, decat de o imaginara glorie si posteritate drept cel care a reinstituit imperiul sovietic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zelensky este presedintele es democratic de ucraineni. De ce sa isi dea demisia? El face acum  ce l-au mandatat ucrainenii sa faca, isi apara tara. Demisia ar echivala cu capitularea de la toate nazuintele de democratie si prosperitate ale ucrainenilor si intoarcerea sub bocancul rusesc 

 

 

pentru a duce pace poporului sau?

Pentru a duce la detensionarea sitiuatiei din Europa in acest moment?

 

Nu crezi ca ambitiile personale ar putea fi lasate deoparte?

 

Ukraina beneficiaza si va beneficia si mai departe de suportul tuturor pentru reconstruire, ba chiar si-ar putea imbunatati imaginea(de tara corupta  de exemplu).

 

Insa trebuie sa se Si vrea...

 

Cum spuneam...noi vorbim aici pe forum, facem scenarii, sper doar ca minti mult mai luminate sa vina cu solutii care sa satisfaca pe toata lumea(nu cred personal in asemenea solutii...unii vor iesi sifonati urit din toata povestea asta).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zelensky este presedintele es democratic de ucraineni. De ce sa isi dea demisia? El face acum  ce l-au mandatat ucrainenii sa faca, isi apara tara. Demisia ar echivala cu capitularea de la toate nazuintele de democratie si prosperitate ale ucrainenilor si intoarcerea sub bocancul rusesc 

 

 

pentru a duce pace poporului sau?

Pentru a duce la detensionarea sitiuatiei din Europa in acest moment?

 

Nu crezi ca ambitiile personale ar putea fi lasate deoparte?

 

Ukraina beneficiaza si va beneficia si mai departe de suportul tuturor pentru reconstruire, ba chiar si-ar putea imbunatati imaginea(de tara corupta  de exemplu).

 

Insa trebuie sa se Si vrea...

 

Cum spuneam...noi vorbim aici pe forum, facem scenarii, sper doar ca minti mult mai luminate sa vina cu solutii care sa satisfaca pe toata lumea(nu cred personal in asemenea solutii...unii vor iesi sifonati urit din toata povestea asta).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...