Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Razboi in Europa


Recommended Posts

Eu cred ca intrebarea este , cum va face lumea fata la TOATE cheltuielile? 
 

Nu e vorba numai de reducerea cu 3 grade in casa, sau ca nu mai poți pleca in nu știu ce călătorii ca e benzina scumpă, dar toate s au scumpit cu pandemia si se vor scumpii cu războiul.

Mancare, medicamente, haine… utilitati, mașini, chirii, pret case…tot. 
 

Noua ni sa recomandat de ministrul transport. si de Marie Antoinette Kamala sa ne cumpărăm Tesla ca sa nu ne mai văităm de prețul la benzina  [batcap]

deci lumea nu are $100 pe luna sa isi facă plinul la benzina … dar are 50 de mii prin casa sa isi ia o  Tesla.  
Tesla merge cu electricitate, nu cu aer …noi avem restrictii de curent , ce facem ? Electricitatea cum se produce ? Bateriile cum se fac? 

la fel cu panourile solare … cine are bani sa isi cumpere panourile astea 10-20 de mii, are toată lumea case cu fatza la soare? 

autobuze si trenuri sunt f multe zone care nu au infrastructura, fac linii de cai ferate peste noapte? 

 

zau, unii parca trăiesc pe alta planeta . 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Atat. Pentru ca exista combustibil in alte parti dar mai scump. Porcaria de politica " verde" a uniunii europene care a dus la annihilarea altor surse si dependenta inacceptabil de mare de catre un singur stat ( Rusia)  , a dus la asta NU inexistemta altor surse de combustibil sau a altor exportatori. 

 

 

apropo de ce ai spus tu, chiar ieri am auzit ca 2 organizatii mari (americane) de protectie a mediului si promovarea de energie verde, care au pus presiune si s-au intins ca o plaga peste tot ca sa anihileze resursele locala si sa duca la dependenta de rusi.

 

 se stie de ani de zile si s-a cerut multiple investigatii pt ca au primit fonduri de la rusi (milioane)...acum chipurile si ei sa iasa cu fata curata fac proteste impotriva rusilor ...

 

articol vechi de prin 2018

NATO’s Secretary General Anders Rasmussen has echoed the same concerns, noting the Russian government was using environmental organizations to help prevent independent oil and gas exploration in order to solidify dependence on imported Russian gas.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu pana nu vad ca toti milionari/ bilionarii renunta la jeturi, yahturi, calatorii si palate...NU imi voi restringe voit stilul de viata pt climat mai mult decat deja o fac.

 

deja reciclez, ma limitez cu masina, nu arunc mancare, cumpar chibzuit, nu las lumina aprinsa etc...etc.....dar cam atit.

 

nu suport sa stau in frig, noaptea daca am sub 21-22'c ma apuca tusea si imi curge nasul

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu pana nu vad ca toti milionari/ bilionarii renunta la jeturi, yahturi, calatorii si palate...NU imi voi restringe voit stilul de viata pt climat mai mult decat deja o fac.

 

deja reciclez, ma limitez cu masina, nu arunc mancare, cumpar chibzuit, nu las lumina aprinsa etc...etc.....dar cam atit.

 

nu suport sa stau in frig, noaptea daca am sub 21-22'c ma apuca tusea si imi curge nasul

Dar toată economia asta n-are legătura cu climatul ci cu faptul ca e foarte scump sa ne încălzim/luminam/mergem la servici cu mașina. Jumate sau mai mult din salar se duce pe combustibili și gaze. Pensionarii deja zic ca trebuie sa aleagă între a minca sau a se încălzi și mulți au inceput sa zică ca nu or sa își mai permită sa meargă la servici cu mașina, iar la noi nu te poți baza pe autobuze. Am văzut azi litrul de motorina £1.80.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, as accepta o economisire drastica in mod organizat pentru un timp si am si copii .

Se poate organiza in asa fel incat consumatorii importanti sa nu fie afectati. Pana si Ceausescu nu oprea curentul in spitale cand noi 2 ore nu aveam curent. Aveau generatoare. 

Iar consumatorii casnici da pot fi privati de 3,4 grade in case si reducerea ar fi mare. Iar magazinele pot fi inchise 2 ore mai devreme , sunt mari consumatoare . Dar da, trebuie organizare pentru asta .

Dar nu are sens sa discutam noi aici asta . Problema este de fapt pretul ce va creste  nu privarea de caldura .  Atat. Pentru ca exista combustibil in alte parti dar mai scump. Porcaria de politica " verde" a uniunii europene care a dus la annihilarea altor surse si dependenta inacceptabil de mare de catre un singur stat ( Rusia)  , a dus la asta NU inexistemta altor surse de combustibil sau a altor exportatori. 

Deci trebuie sa taie fiecare din alta parte si sa plateasca mai mult combistibilul .Deci, intrebarea nu este : vei sta la 3 grade mai jos? Ci intrebarea este : vei renunta la altceva pentru a iti plati gazul ? 

 

Nu este vorba de egoism sau lipsa de omenie ci de faptul ca dupa 2 ani de pandemie multi nu prea mai au de unde sa taie/ la ce sa renunte pentru a suporta cresterile actuale de preturi. 

 

Principalii castigatori ai crizei energetice din EU sunt SUA si producatorii sai de gaz lichefiat. 

 

"Preţurile spot la gaze lichefiate au atins săptămâna trecută, după invazia Ucrainei, un maxim istoric de aproape 60 de dolari pentru un milion de unităţi termale britanice (mmBtu), adică de aproape 10 ori mai mult comparativ cu valoarea înregistrată în urmă cu un an.

Preţurile ar putea creşte din nou după ce SUA au anunţat marţi un embargou cu privire la exporturile ruseşti de petrol şi gaze iar Marea Britanie ar putea lua o decizie similară."

https://www.economica.net/exportatorii-americani-de-gaz-lichefiat-sunt-principalii-castigatori-ai-crizei-energetice-din-europa_567024.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Dar toată economia asta n-are legătura cu climatul ci cu faptul ca e foarte scump sa ne încălzim/luminam/mergem la servici cu mașina. Jumate sau mai mult din salar se duce pe combustibili și gaze. Pensionarii deja zic ca trebuie sa aleagă între a minca sau a se încălzi și mulți au inceput sa zică ca nu or sa își mai permită sa meargă la servici cu mașina, iar la noi nu te poți baza pe autobuze. Am văzut azi litrul de motorina £1.80.

Letitia are legătura, legile de mediu adoptate au aprofunzit criza economică .
si aici e la fel, lumea pur si simplu nu isi poate permite sa se ducă la munca .

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu este vorba de egoism sau lipsa de omenie ci de faptul ca dupa 2 ani de pandemie multi nu prea mai au de unde sa taie/ la ce sa renunte pentru a suporta cresterile actuale de preturi. Principalii castigatori ai crizei energetice din EU sunt SUA si producatorii sai de gaz lichefiat. .html[/url][/font][/color][/size][/font][/color]

Nu știu cine sunt câștigătorii americani, populația sigur nu e. Si noi suferim cot, la cot.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...